Trwa ładowanie...
drcjwn6

Crispin Glover

Najnowsze informacje
4.1
(11 głosów)
Oceń:
drcjwn6

Amerykański aktor, wszechstronnie uzdolniony artysta. Znany jest głównie ze swoich ról filmowych, ale jest także wydawcą, reżyserem i pisarzem. Jasnymi punktami w jego karierze były role cudownych ekscentryków, takich jak George McFly w Powrocie do przyszłości czy Willard Stiles w obrazie Willard.

Crispin Hellion Glover urodził się 20 kwietnia 1964 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.Urodził się jako jedyne dziecko aktora Bruce'a Glovera i Mary Elizabeth Lillian Betty Krachey Bloom (z domu Koerber), aktorki i tancerki. Gdy miał 3,5 roku przeniósł się do Los Angeles. Jako dziecko uczęszczał do szkoły Mirman School dla naukowo uzdolnionych. Jego ojciec jest najbardziej znany z roli dziwacznego mordercy z organizacji Spectre, Pana Winta, w filmie o przygodach Jamesa Bonda Diamenty są wieczne.Zagrał też Duffy'ego, jednego z asystentów Jacka Nicholsona w filmie Chinatown.

Pierwszą profesjonalną rolą aktorską Crispina Glovera był występ w musicalu The Sound of Music w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles w 1978 r. Wystąpił jako Friedrich Von Trapp wraz z Florence Henderson w roli Marii. Jako nastolatek pojawił się także w kilku reklamach i serialach komediowych, w tym w Happy Days oraz Family Ties. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie My Tutor z 1983 r. Zaliczył epizodyczną rolę w Wyścigu z księżycem z Seanem Pennem.

Zagrał rolę tytułową w filmie stacji AFI The Orly Kid, w którym wcielił się w postać młodego chłopaka, który na skutek swojej fascynacji Olivią Newton-John ściąga na siebie gniew małomiasteczkowych sąsiadów. W tym samym roku pojawił się w filmach Piątek trzynastego IV: Ostatni rozdział (1984) oraz Nauczyciele.

Przełomem w jego karierze była rola w światowym sukcesie kasowym Powrót do przyszłości, w reżyserii Roberta Zemeckisa.Następnie Glover zagrał w obrazie W zakolu rzeki i od tego momentu podążał swoją buntowniczą, indywidualistyczną ścieżką. Odgrywani przez niego bohaterowie wyróżniali się osobliwymi cechami osobowości i niekonwencjonalnym sposobem myślenia. Pod koniec lat 80. Glover założył własne wydawnictwo Volcanic Eruptions, które w latach 90. przekształciło się w firmę produkującą filmy swojego założyciela.

W 1991 r. zagrał Andy'ego Warhola w filmie Olivera Stone'a The Doorsi nadal grał niebywałych ekscentryków, np. tytułowych bohaterów filmów Bartleby (2001) oraz Willard (2003). W 2000 roku zwrócił na siebie uwagę publiczności produkcji wysokobudżetowych jako Chudzielec w filmach z serii Aniołki Charliego.* W 2007 roku zagrał potwora w filmie „Beowulf”. Rok 2010 to role w filmach „Alicja w Krainie Czarów” i „Jutro będzie futro”.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drcjwn6
drcjwn6
drcjwn6