Czarny Czwartek: Gra miejska o Janku Wiśniewskim
19 lutego (sobota) 2011, w godz. 11.00-15.00, Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na Grę miejską Czarny czwartek, która towarzyszy premierze filmu Antoniego Krauze „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.
16.02.2011 | aktual.: 07.09.2017 14:22
Fabuła gry oparta jest na wydarzeniach grudnia ’70, które miały miejsce na Pomorzu. Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen mięsa oraz innych artykułów spożywczych. Centrum Polski nie wiedziało co się dzieje w Trójmieście, a jedyne źródło informacji stanowiło radio Wolna Europa.
Uczestnicy gry znajdą wskazówki w poszukiwanych fragmentach pamiętnika studenta UW pochodzącego z Gdańska, i stopniowo odkryją szokującą prawdę o wydarzeniach na Wybrzeżu. Kolejne przystanki gry znajdą się w samym centrum stolicy i w miejscach często odwiedzanych przez warszawiaków.
Nie trzeba być pasjonatem historii, by wziąć udział w grze. Mogą w niej zagrać zespoły do pięciu osób. Podczas finału zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody oraz niespodzianka filmowa dla wszystkich uczestników.
Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Krwawej niedzieli Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.
Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z U Pana Boga za miedzą Michała Kowalskiego.