"Czerwony Pająk" z nagrodą Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia
*"Czerwony Pająk" – "polski thriller, który rzucił wyzwanie skostniałemu gatunkowi" (Variety) został doceniony na 20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Film wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "Rewers") uhonorowano wyróżnieniem w kategorii Najlepszy Debiut Polski. Nagrodę przyznano "za umiejętność wykreowania trudnego świata, intensywność atmosfery i moralny niepokój".*
Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1992. W poprzednich latach główne laury Forum – „Złote Glany” odebrali m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Zbigniew Rybczyński, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg, Tomasz Kot, Katarzyna Nosowska i Zdzisław Beksiński.
Dla „Czerwonego Pająka”, którego światowa premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlove Vary 2015, to kolejna ważna nagroda. Dotychczas film znalazł się także w programach prestiżowych festiwali MFF Hajfa 2015, MFF Chicago 2015, Camerimage 2015, MFF Arras 2015, gdzie został uhonorowany Nagrodą Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków. Zwyciężył również w drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych.
„Czerwony Pająk” to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.
Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.
Producentem „Czerwonego Pająka” jest firma Mental Disorder 4, mająca na koncie wielokrotnie nagrodzone na świecie filmy „W imię…” i „Bejbi blues”. Film na ekrany wprowadził Kino Świat.