Dariusz Jakubowski
Miejsce urodzenia: | Warszawa |
Filmografia: | Wiedźmin (2001) (Jeż z Erlenwaldu) Sfora - Bez litości (2002) (Profesor Stroliński) Klinika samotnych serc () (Max) Sfora (serial) () (Profesor Stroliński) Warto kochać () (Bartek) Tulipan () (Milicjant, organizator obławy) Tajemnica twierdzy szyfrów () (William Hollan) Wiedźmin (serial) () (Jeż z Erlenwaldu) Dzień czwarty (1984) (posłaniec) |
Już jako przedszkolak miał pewność, że w przyszłości zostanie aktorem. Jednak gdy dorósł i przyszła pora życiowych wyborów, zmienił zdanie. Wydało mu się to takie pretensjonalne - wszyscy marzą o scenie, sławie. Postanowił zdawać na filozofię albo na filologię polską, bo egzaminy do tych szkół są w różnych terminach. Ale do szkoły teatralnej były najwcześniej. I dostał się za pierwszym podejściem.
Został więc aktorem, ale... filozofem także. Dariusz Jakubowski chętnie oddawał się rozmyślaniom, medytacjom. Interesowało go wszystko, co miało związek z rozwojem duchowym. Był zafascynowany medycyną i filozofią Dalekiego Wschodu, przez osiem lat uprawiał medytację w ruchu tai-chi, co pomagało mu w pracach nad spektaklami offowymi.
Przechodził wtedy okres młodzieńczych burz i naporu, buntów, undergroundu, eksperymentów. Od 1984 roku, czyli od początku pracy aktorskiej, związany jest z warszawskim Teatrem Studio. Zagrał w kilkudziesięciu filmach (m.in. "Piłkarski poker", "Fuks" i "Zakochani") oraz w serialach.
Szerokiej publiczności znany z roli doktora Dariusza Wójcika, ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w serialu ” Na dobre i na złe”.
Z powodu swojej erudycji i elegancji jest cenionym moderatorem wytwornych zdarzeń kulturalnych. Pełni funkcję wiceprezesa Związku Artystów Scen Polskich. Jego żona jest śpiewaczką operową, co Dariuszowi bardzo odpowiada, bo zawsze chciał się dobrze znać na muzyce.
Komentarze