Trwa ładowanie...

Dlaczego szwedzki aktor ma polskie tatuaże powstańcze?

Film "The Informer” opowie o tym, jak w Nowym Jorku FBI infiltruje polską mafię. Główny bohater, zgodnie z graną rolą, ma charakteryzację świadczącą o polskich korzeniach: tatuaże z małym powstańcem, wierszem Baczyńskiego i orłem białym. W filmie polskiego gangstera gra Mateusz Kościukiewicz.

Dlaczego szwedzki aktor ma polskie tatuaże powstańcze?Źródło: Materiały prasowe
d2qx9go
d2qx9go

Dobrze znany Mateusz Kościukiewicz oraz mniej znani aktorzy Mirosław Haniszewski i Joanna Kaczyńska to polska część obsady filmu "The Informer”, który premierę będzie miał wiosną przyszłego roku.

Skąd polska obsada? Film opowiada o walce FBI z polską, czy szerzej - wschodnioeuropejską, mafią narkotykową w Nowym Jorku. Były amerykański żołnierz polskiego pochodzenia Pete Koslow (w tej roli Joel Kinnaman) trafia do więzienia po bójce w obronie żony. Dostaje jednak od FBI szansę: wyjdzie wcześniej pod warunkiem, że stanie się ich informatorem. Musi przeniknąć do struktur mafijnych i donosić na szefa mafii, niejakiego Generała.

Jednak operacja nie idzie zgodnie z planem: zabity zostaje policyjny tajniak. FBI wini za tę śmierć Koslowa. Trafia on znów do więzienia. Teraz Koslow nie dość, że jest więźniem, to ma przeciwko sobie FBI, policję i mafię. Musi ratować siebie i swoją rodzinę.

Scenariusz filmu "The Informer” jest oparty na powieści Szwedów: Andersa Roslunda i Börge Hellströma. W Polsce powieść ukazała się jako "Trzy sekundy” (Albatros). W powieści głównym bohaterem jest policyjny współpracownik Piet Hoffman, który jako tajniak trafia do jednego z najcięższych więzień w Szwecji. Szefowie mafii powierzają mu ważne zadanie: ma pokierować operacją wprowadzenia narkotyków do szwedzkich zakładów karnych. Hoffmann zostaje jednak zdekonspirowany. Otoczony przestępcami, musi walczyć o życie. Zabija więźnia, bierze zakładników. W więzieniu zjawiają się jednostki policji i strzelec wyborowy.

Producenci filmu pokazali już pierwsze zdjęcia z planu. Widać na nich głównego bohatera, granego przez Joela Kinnamana (serial "The Killing"). Tatuaże wskazują, że polskie pochodzenie jest dla niego bardzo ważne: na klatce piersiowej ma tatuaż z małym powstańcem i fragmentem wiersza K. K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”: "Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”. Z kolei na ramieniu ma wytatuowanego orła, który ma zapewne przypominać polskiego, choć nie ma korony.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Mateusz Kościukiewicz opowiedział WP o swojej roli w "Informerze": - Gram młodego faceta, który poprzez swoje koneksje rodzinne, robi szybką karierę w świecie przestępczym Nowego Jorku. Jest pierwszym pokoleniem Polaków urodzonym już na Greenpoincie. Grałem go po angielsku, z wstawkami w języku polskim dla kolorytu i dodania postaci wiarygodności. Nigdy wcześniej nie grałem w filmie akcji z pościgami i strzelaninami, więc na planie sporo się nauczyłem. Spotkanie z anglosaską kulturą filmową jest niezwykle rozwijające. Moja rola gangstera to dobry przykład, że w krajach anglosaskich aspekt fizyczny jest równie ważny, co aspekt psychologiczny postaci.

East News/ Mateusz Kościukiewicz
Źródło: East News/ Mateusz Kościukiewicz

Kościukiewicza można oglądać obecnie w serialu "Diagnoza" TVN, a niedługo także w Netfliksie w serialu "1983". Poza filmem "The Informer" Kościukiewicza zobaczymy także w przyszłym roku w filmie Jacka Bromskiego o aferze Amber Gold oraz w produkcjach szwajcarskiej i ukraińskiej (ta ostatnia o ukraińskim Janosiku).

d2qx9go
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qx9go

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj