Numer jeden w Polsce. W końcu rzucił widzów na kolana
"Duchy w Wenecji" to mroczny kryminał, zdecydowanie najlepszy z trylogii Kennetha Branagha. Różniący się treścią od pierwowzoru, ale dobrze naśladujący styl Agathy Christie. Problem w tym, że w kinach nie stał się przebojem. Czy sukces w serwisach VOD umożliwi realizację kolejnej części przygód Herculesa Poirota?
Niestety "Duchy w Wenecji"mogą być ostatnim filmem z Kennethem Branaghem w roli detektywa Herculesa Poirota. Mimo bardzo dobrych recenzji, produkcja Disneya nie odniosła bowiem sukcesu w kinach. Film na całym świecie zarobił w kinach jedynie 122 mln dolarów. Znacznie mniej niż "Morderstwo w Orient Expresie" (350 mln) i "Śmierć na Nilu" (140 mln), które rozpowszechnianie było w okresie tuż po pandemii.
Wynik finansowy "Duchów w Wenecji" w kinach niemal przekreślał szanse powstania kolejnej części cyklu. Duża popularność filmu na rynku VOD może jednak przekonać producentów. Wkrótce po kinowej premierze przygody Poirota stały się dużym przebojem na platformie Disney+, a teraz w serwisie Max (co przy okazji pokazuje, że stosunkowo niewiele osób korzysta z obu platform streamingowych).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duchy w Wenecji - zwiastun #1 [napisy]
"Duchy w Wenecji" od pięciu dni są najpopularniejszym filmem Max w Polsce (w polskich kinach film obejrzało trochę ponad 200 tys. widzów, czyli nieźle, choć też bez rewelacji). W czołowej dziesiątce znajduje się także pierwsza część serii Kennetha Branagha. "Morderstwo w Orient Expresie".
W ostatniej kinowej części przygód Herculesa Poirota Branagh sięgnął po mniej znaną powieść Agathy Christie "Wigilia Wszystkich Świętych". Dzięki temu mógł sobie pozwolić na dużo większe odstępstwa od oryginału. Przeniesienie akcji do mrocznego, podupadającego pałacu w Wenecji nadało historii bardzo ciekawy charakter i pomogło scenarzystom zbudować intrygującą opowieść.
"’Duchy w Wenecji’ to pełna napięcia, przemyślana i tajemnicza historia, który daje widzom wiele satysfakcji. Ale kto w dzisiejszych czasach będzie chciał oglądać film utrzymany w stylu retro?" - zastanawiali się krytycy po premierze filmu. Jak widać, na platformach streamingowych, których widownia jest znacznie starsza niż kinowa, historia z Herculesem Poirotem nie mają problemów z odniesieniem sukcesu.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: