Dobre, bo polskie, czyli 10 najlepszych polskich filmów. Oglądaliście?
Doskonała komedia z 1983 roku. Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje epokowy eksperyment. Maks i Albert, dwaj śmiałkowie, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są obecnie prawdopodobnie jedynymi mężczyznami na planecie.
Co dzieje się dalej? Jeśli nigdy nie oglądaliście tego zabawnego filmu, koniecznie nadróbcie zaległości. Co ciekawe, "Seksmisja" nawet dziś wywołuje w widzach poruszenie, chociaż nie wszystkie nagrane sceny znalazły się w obrazie. Juliusz Machulski wyznał, że wiele musiał z produkcji usunąć - również przez cenzurę.
Jakie inne polskie filmy trzeba zaliczyć?
Machulski o kłopotach z "Seksmisją"
Juliusz Machulski obala mit o wielkich kłopotach "Seksmisji" związanych z cenzurą. Jaka była prawda? Zobaczcie wideo!
"Rewers"
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - we wczesnych latach 50. ubiegłego wieku oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża.
Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny.
Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...
"Plac Zbawiciela"
Autentyczna historia ukazująca powszechne niepokoje związane z kryzysem współczesnej rodziny.
Jej bohaterami są zwykli ludzie, podobni do nas. Wydarzenia, które mają swój początek po utracie szansy na nowe mieszkanie prowadzą do rozpadu rodziny, a w rezultacie do tragedii.
Historia opowiada o ludziach o pogłębionej świadomości, zdolnych do wielkich uczuć, próbujących odnaleźć właściwą drogę do realizacji swoich pragnień.
"Vinci"
Doświadczony złodziej dzieł sztuki nieoczekiwanie dla samego siebie wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Ktoś oczekuje od niego wykradzenia "Damy z łasiczką” Leonarda Da Vinci z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Propozycja jest z rzędu tych nie do odrzucenia...
Główni bohaterowie to Cuma (Robert Więckiewicz) i Julian (Borys Szyc). Pierwszy jest złodziejem, drugi porzucił fach i został policjantem, ale decyduje się pomóc w kradzieży staremu przyjacielowi. Jednocześnie knuje plan, który na udaremnić całą akcję.
"Bogowie"
"Bogowie" to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. W rolę profesora wcieli się Tomasz Kot. Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje własną klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym.
Bezkompromisowy charakter Religi pozwolił mu osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Zmagania Profesora to również walka o sprzęt i fundusze, a przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia i niemocą charakterystyczną dla schyłku PRL.
"Miś"
Prezes pewnego klubu sportowego ma wyjechać do Londynu. Jako że z jego paszportu ginie kilka kartek, podróż staje się niemożliwa. Główną podejrzaną zostaje była żona, która starała się uniemożliwić wyjazd na tyle, by dotrzeć do Londynu przed współmałżonkiem. Przed laty bowiem wspólnie założyli konto w jednym z londyńskich banków. Teraz nadszedł czas likwidacji konta, a pieniędzmi zdeponowanymi za granicą żadne z nich nie chce się dzielić. Całą sumę zgarnie ten, kto pierwszy dotrze do Londynu.
Komedia w niezwykle błyskotliwy sposób szydząca z absurdalnych stron życia w czasach realnego PRL-u.
"Dzień świra"
44-letni Adaś Miauczyński, sfrustrowany inteligent-nauczyciel-polonista, rozwiedziony, kochający dorastającego syna - to bohater, którego już znamy z wcześniejszych filmów Marka Koterskiego: "Nic śmiesznego: i "Ajlawju".
Miauczyński w "Dniu świra" to człowiek przeżywający "piekło najbliższych pięciu minut". Niczym bohater romantyczny przeżywa i cierpi za kraj, za miliony, a zabija go obecna chwila, nieznośna powtarzalność codziennych czynności i nienawistny mu kontakt z drugim człowiekiem. W sferze uczuć patriotycznych jest wielki, w sferze uczuć i zachowań codziennych - mały i agresywny.
"Popiół i diament"
Jest 8 maja 1945 roku. Młody akowiec Maciek dostaje zadanie - zabić komunistycznego działacza. Obraz Wajdy z 1958 roku powstał na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego.
O ekranizacji "Popiołu i diamentu" pisano łaskawiej niż o powieści, ale i tu głosy były podzielone. Zarzucano Wajdzie, że pokazał nieprawdziwy obraz powojennej Polski, z drugiej jednak strony podkreślano subtelne przesunięcie akcentów, dzięki któremu to młody akowiec Maciek Chełmicki, a nie pepeerowiec Szczuka, stał się prawdziwym bohaterem filmu i reprezentantem pozytywnych wartości.
"Sami swoi"
To opowieść o dwóch skłóconych ze sobą sąsiedzkich rodach – Pawlaków i Kargulów. Jeszcze przed wojną toczyli ze sobą zawzięte spory, które doprowadziły nawet do rozlewu krwi. Obie rodziny mieszkają obok siebie także po przeniesieniu się na Ziemie Odzyskane. Dawne niesnaski wychodzą na światło dzienne, rodząc wiele niezwykle komicznych sytuacji.
Popularne postaci Kazimierza Pawlaka (Wacław Kowalski) oraz Władysława Kargula (Władysław Hańcza) na stałe zapisały się świadomości kinomanów. Prowadzone między nimi dialogi bawią mimo upływu lat, a dziś uznaje się je za kultowe.
"Wołyń"
"Wołyń" to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 r. do lata 1945 r.
Oczami głównej bohaterki, Zosi Głowackiej, widz obserwuje toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II wojny. Gdy poznajemy Zosię, jest ona zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci.