"Dom": Przebojowa animacja już w polskich kinach

Reżyser Tim Johnson mówi, że to pierwsza post-apokaliptyczna, kosmiczna i animowana komedia o przyjaźni i podróży. Przede wszystkim to historia o bohaterach, którzy nie pasują do swoich światów, ale dzięki rodzącej się przyjaźni odkrywają, czym są akceptacja i bycie sobą. "Dom" właśnie wszedł do polskich kin.

"To film o przyjaźni, zderzeniu różnych kultur, zrozumieniu i poszanowaniu inności." - dodaje Johnson.

"Dom": Przebojowa animacja już w polskich kinach
Źródło zdjęć: © East news

10.04.2015 11:40

Kiedy Och, uroczy przybysz z innej planety, trafia na Ziemię i ucieka przed swoimi rodakami, nawiązuje przyjaźń z Tip, która przeżywa własną przygodę. Dzięki niej Och uświadamia sobie, że nie ma nic złego w byciu innym i każdy popełnia błędy.

Tim Johnson postanowił nakręcić ten film, czytając swoim małym synom książkę „Prawdziwe znaczenie Smekodnia” Adama Rexa. „Przeczytałem im dwa rozdziały i zasnęli, a ja bezczelnie czytałem sobie dalej, bo nie mogłem się oderwać. To fantastyczna opowieść o przyjaźni.” - mówi reżyser.

Scenarzyści Tom J. Astle i Matt Ember, producenci Mireille Soria i Suzanne Buirgy oraz autor książki pracowali nad przeniesieniem historii na duży ekran.

Głównym wątkiem jest przyjaźń Ocha i Tip. Och to Buw, czyli przybysz z innej planety, na której wbija się jej mieszkańcom do głów, że indywidualizm to zło. Pewnego dnia Buwy postanawiają podbić Ziemię.

Och różni się od swoich rodaków. To mądry, pracowity i samotny osobnik, który łaknie przyjaźni i bliskości. „Z punktu widzenia Buwów nie jest idealny. Buwy nie mają przyjaciół, sąsiadów czy rodzin, a Och nie marzy o niczym innym.” - mówi reżyser i dodaje: „To wspaniała, pełna optymizmu postać, która uważa, że przybycie na Ziemię to najlepsze, co spotkało Buwy.”

Przygoda zaczyna się od niefortunnego wydarzenia. Och pragnie zaprosić inne Buwy na imprezę powitalną i niechcący wysyła maila do wszystkich, zamiast do wybranych osób – między innymi do wielkiego wroga Buwów, Gorga. Jak można się domyślać, Buwy nie są zadowolone z takiego obrotu spraw i Och musi uciekać przed ich gniewem.

Poznaje Tipencję „Tip” Tucci – dziewczynkę, która jest skazana na siebie, odkąd Buwy przeniosły Ziemian (w tym jej mamę) w inne miejsce. Tip jest charakterna, bystra i nieustraszona. Tylko jej udało się skryć przed najazdem Buwów.

Początkowo Och i Tip podchodzą do siebie z dystansem, ale zbliżają się do siebie, bo Och może jej pomóc odnaleźć matkę, a ona ma samochód, dzięki czemu mogą poruszać się po Ziemi. To właśnie Tip uczy Ocha przyjaźni, poczucia humoru, sztuki i znaczenia rodziny.

Ważną postacią filmu jest Kapitan Smek, któremu powierzono misję schwytania Ocha. Ma trudną osobowość, wydaje mu się, że zawsze ma rację, chętnie przypisuje sobie cudze zasługi i lubi nazywać rzeczy na swoją cześć.

Jego największą zaletą jest... tchórzostwo, czyli cecha ceniona przez Buwy. „Smek jest z siebie bardzo dumny, bo trzykrotnie nagrodzono go Żółtym Sercem – medalem za tchórzostwo, będącym największym z wyróżnień.” - mówi Johnson.

Smek może się też pochwalić połykanie piłek futbolowych – traktuje je jak przysmaki. To nie jedyny ziemski przedmiot, którym się zachwycił i dla którego znalazł swoje własne zastosowanie.

Po tym, jak Buwy przybyły na Ziemię, przesiedliły jej mieszkańców – między innymi mamę Tip, Łucję. Dziewczyna robi co w jej mocy, by odnaleźć mamę, a ponieważ jest nietuzinkowa, wszyscy mają nadzieję, że się uda.

„To jeden z najważniejszych i najbardziej wzruszających wątków w filmie. Rozdzielona rodzina się nie poddaje i dokłada wszelkich starań, by znów być razem.” - mówi reżyser.

Wraz z Ochem i Tip zwiedzamy cały świat: Stany Zjednoczone, Francję, Chiny, Australię. Podczas tej wielkiej wyprawy widzimy, jak Buwowie zaludniają Ziemię, poruszając się swoimi pojazdami kosmicznymi. Widzimy też imponujący statek Gorga.

Centralą Buwów zostaje Paryż. Nazwali wieżę Eiffla Wielką Anteną i uczynili z niej swoje centrum komunikacji. Właśnie tam Tip i Och szukają Łucji. „Buwowie sprawili, że wieża Eiffla unosi się nad ziemią. Widok jest naprawdę spektakularny.” - zdradza producentka, Susan Buirgy.

Twórcy postawili na znane elementy i na unikatowy, kosmiczny „dizajn”. Buwy mają duże oczy, sześć nóg i uszy, przypominające macki. „Są uroczymi stworzeniami.” - mówi reżyser.

Zmieniają kolor, gdy zmieniają się ich emocje. Żółty oznacza strach, czerwony – złość, a niebieski – smutek.

Och przebudowuje samochód Tip i sprawia, że pojazd unosi się na ziemią. Na dodatek porusza się z dużą prędkością, co jest przydatne, gdy trzeba zjechać cały świat. Z przodu zamontowano maszynę do robienia popcornu, a w miejscu radia – maszynę do hot-dogów.

Zamiast dymu, z rury wydechowej wydobywają się bańki. W świecie Buwów wszystko jest okrągłe, w świecie Gorga – trójkątne, a na Ziemi – kwadratowe.

Adam Rex stworzył w swojej książce specyficzny język, będącą buwową interpretacją ludzkiego języka. Filmowcy postanowili rozszerzyć ten pomysł, dlatego w produkcji nie zabrakło zabawnego i ciekawego języka. Buwowie używają zabawnych konstrukcji zdań i używają języka w unikatowy sposób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)