Trwa ładowanie...

"Dom zły" Smarzowskiego w konkursie w Tokio

"Dom zły" Smarzowskiego w konkursie w TokioŹródło: SPI International Polska
dymbwad
dymbwad

"Dom zły", drugi film fabularny Wojtka Smarzowskiego, został zaproszony do głównego konkursu 22. edycji Tokyo International Film Festival, który odbywa się w dniach 17-25 października 2009. Festiwal w Tokio jest jedną z dwunastu najważniejszych imprez filmowych świata, należąca do tzw. kategorii A. Główna Nagroda - Tokyo Sakura Grand Prix, to równowartość pięćdziesięciu tysięcy dolarów.

"Dom zły" został zaproszony do Tokio po prezentacji podczas Pokazów Warszawskich, organizowanych przez Warszawską Fundację Filmową.

Producentem "Domu złego" jest firma Film It, a koproducentem SPI International Polska. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przygotowanie projektu uzyskało wsparcie w ramach programu Unii Europejskiej "Media".

Wojtek Smarzowski zadebiutował na dużym ekranie w roku 2004 "Weselem", które było dużym sukcesem kasowym i artystycznym.

dymbwad

W Polsce "Wesele" zdobyło sześć nagród w Gdyni (w tym Nagrodę Specjalna Jury i Nagrodę za Najlepszą Rolę Męską - Marian Dziędziel)
, siedem Polskich Nagród Filmowych - Złotych Orłów: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, pierwszoplanową rolę męską (Marian Dziędziel)
, drugoplanową rolę żeńską (Iwona Bielska)
, muzykę (Tymon Tymański)
oraz nagrodę publiczności, nagrodę za scenariusz na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Złoty Granat na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

"Wesele" miało międzynarodową premierę w Locarno, gdzie zostało wyróżnione, a następnie było prezentowane m.in. na festiwalach w Karlowych Warach (wyróżnienie), Mar del Plata, Moskwie, Pusan, Goteborgu, Cottbus (wyróżnienie), Festroya (dwie nagrody).

"Dom zły" to historia rozgrywająca się w położonej na bieszczadzkim odludziu chałupie. Pewnego jesiennego wieczora 1978 roku trafia tam przypadkowy gość, który zatrzymuje się na nocleg. Ta wizyta ma tragiczne konsekwencje. Równocześnie obserwujemy wizję lokalną grupy dochodzeniowej Milicji Obywatelskiej, która cztery lata później, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, próbuje rozwikłać zagadkę wydarzeń tamtej nocy. W rolach głównych występują Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Kinga Preis, Bartłomiej Topa i Robert Więckiewicz.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak, scenografii Marek Zawierucha, kostiumów Katarzyna Lewińska, charakteryzacji Ewa Drobiec oraz Dominika Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.

"Dom zły" znajdzie się w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (14-19 września oraz w Konkursie Międzynarodowym podczas 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (9-18 października). (14-19 września).

dymbwad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymbwad