Duży optymizm sieci kin w Polsce. Podekscytowane szykują się na ponowne otwarcie

Rząd zapowiedział, że sale kinowe zostaną udostępnione widzom w reżimie sanitarnym 29 maja. Największe sieci kin są optymistycznie nastawione i deklarują, że zrobią wszystko, by otworzyć się właśnie tego dnia. Podkreślają, że dostępna też będzie strefa barowa dla klientów.

Sale kinowe mają być dostępne dla widzów od 29 maja
Sale kinowe mają być dostępne dla widzów od 29 maja
Źródło zdjęć: © East News

29.04.2021 12:30

Branża kulturowa bardzo mocno odczuła pandemię koronawirusa. Przez większość czasu kina były zamknięte. Wyjątek stanowiły okres wakacyjny w 2020 r. oraz przełom lutego i marca 2021 r. W tym drugim momencie nie wszystkie sieci kin zdecydowały się jednak na otwarcie. Funkcjonowały w dużej mierze kina studyjne.

Zgodnie z zapowiedziami rządu 15 maja zostaną otwarte kina plenerowe, w których będzie dostępne 50 proc. miejsc. Dwa tygodnie później, czyli 29 maja, będą otwarte sale kinowe z zachowaniem reżimu sanitarnego. Termin jest bardzo dogodny dla największych sieci kin w Polsce. Chórem deklarują, że zrobią wszystko, by otworzyć się właśnie wtedy.

Helios zapowiedział, że planuje się otworzyć 29 maja, ale czeka jeszcze na szczegóły, które mają być podane w rozporządzeniu.

- Kina sieci Helios planują wznowić działanie i otworzyć swoje sale dla widzów w terminie wskazanym przez rząd, czyli od 29 maja br. Czekamy jednak na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie, aby zapoznać się z zasadami, na jakich otwarcie miałoby przebiegać - przekazała Wirtualnej Polsce Agata Staniszewska, rzecznik prasowy i zastępca dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej w grupie Agora.

Optymizmu nie kryje Multikino, które przyznało, że już pracuje nad repertuarem dla widzów. Sieć chce otworzyć swoje kina "tak szybko jak tylko to możliwe, czyli 29 maja". W oświadczeniu przesłanym WP Multikino zauważa, że w związku z otwarciem gastronomii może być też dostępna oferta barowa w kinach.

"Cieszymy się, że wraz z otwarciem instytucji kultury ponownie zostanie uruchomiona również gastronomia – tym samym mamy nadzieję, że dla widzów multipleksów dostępna będzie nie tylko oferta filmowa, ale również barowa. Co prawda szczegóły rozporządzenia w tym zakresie nie są jeszcze znane, ale oczekujemy, że regulacje dotyczące konsumpcji i zdejmowania maseczek powinny być przynajmniej takie same dla kin i jak dla restauracji. Bazując na powszechnie dostępnych badaniach, uważamy, że sale kinowe są bardziej bezpieczne niż inne miejsca spędzania wolnego czasu, w tym restauracje, głównie za sprawą tego, iż w salach kinowych jest stała wymuszona wymiana powietrza, istnieje możliwość kontrolowania dystansu między widzami (numerowane miejsca) oraz faktu, że podczas seansu w sali kinowej widzowie nie prowadzą rozmów" - czytamy w oświadczeniu wysłanym przez Natalię Kaletę-Nguyen, PR Manager Multikina.

Cinema City również nie może doczekać się ponownego otwarcia, ale nie deklaruje, że zdąży przygotować się na 29 maja. - Ostateczną datę otwarcia kin Cinema City potwierdzimy po zapoznaniu się z pełnymi informacjami, wytycznymi i instrukcjami bezpieczeństwa wydanymi przez władze - przekazał "Gazecie Wyborczej" Mateusz Krasuski, brand manager Cinema City.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi i podekscytowani wiadomością o możliwości ponownego otwarcia naszych kin. Długo czekaliśmy na odpowiedni moment i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wkrótce się otworzyć. Ale podejmując taką decyzję, musimy mieć na względzie bezpieczeństwo widzów - dodał.

Pewne jest, że w ofercie wszystkich kin znajdą się polskie i zagraniczne filmy - zarówno te, które zdążyły wejść zimą na wielki ekran, jak i te z przesuniętymi datami premier.

Krzysztof Spór sporządził listę filmów, które będzie można obejrzeć w kinach 29 maja:

  • "Cruella" reż. Craig Gillespiey
  • "Druga połowa" reż. Łukasz Wiśniewski
  • "Minari" reż. Lee Isaac Chung
  • "Mortal Kombat" reż. Simon McQuoid
  • "Nocny konwój" (Police) reż. Anne Fontaine
  • "Nomadland" reż. Chloe Zhao
  • "Ojciec" (The Father) reż. Florian Zeller
  • "Proste rzeczy" reż. Grzegorz Zariczny
  • "Sweat" reż. Magnus von Horn
  • "Świat, który nadejdzie" reż. Mona Fastvold
  • "Wolka" reż. Árni Ólafur Ásgeirsson

ZOBACZ TEŻ: Polskie akcenty w Hollywood. Polacy, którzy zdobyli Oscara

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)