Trwa ładowanie...
dwa brzegi
24-06-2010 12:57

"Dwa brzegi" - festiwal odkryć po raz czwarty

"Dwa brzegi" - festiwal odkryć po raz czwarty
duipqae
duipqae

"Inny Świat" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Już po raz czwarty Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą zamienią się w wielką salę kinową.

Wśród tegorocznych filmowych prapremier znajdzie się m.in. "The Doors - Historia nieopowiedziana". W programie także premiery, retrospektywy, spotkania ze światowymi artystami oraz nowa sekcja FAK OFF. "Inny świat zaczyna się zawsze wtedy, gdy w sali kinowej gaśnie światło i film całkowicie pochłania naszą uwagę i emocje - mówi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi. - Festiwal to jednak nie tylko kino. To alians sztuk. Jak co roku będą spotkania z reżyserami, plastykami, fotografami".

Dwa Brzegi już po raz czwarty zgromadzą kinomanów z całego kraju. Klimatyzowane namioty na 900 i 250 miejsc, kino pod gwiazdami na kazimierskim Małym Rynku i Zamku w Janowcu, projekcje filmowe w Puławach - każdego dnia w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyć będzie ponad osiem tysięcy widzów.

Festiwal otworzy argentyński film Jose Campanella "Sekret jej oczu" (El secreto de sus ojos), który ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy, m.in. Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. To kryminalna historia opowiadająca o realiach Argentyny z lat 70. i 80. Agent federalny nie mogąc uporać się z historią gwałtu i morderstwa młodej dziewczyny, postanawia spisać swoje wspomnienia. W trakcie pracy odkrywa zaskakujące fakty. Kino mocne i trzymające w napięciu.

duipqae

Dwa Brzegi zamknie natomiast polska premiera filmu "Czeski błąd" w reż. Jana Hrebejka. To przewrotny, ciepły i pełen dygresji komediodramat, który zdobył już m.in. Nagrodę Specjalną Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wśród prezentowanych filmów znajdą się także produkcje prezentowane w Cannes, Wenecji, Berlinie, Rotterdamie, San Sebastian czy Sundance.

Do tegorocznych perełek zaliczyć można na pewno obraz Toma DiCillo "The Doors - Historia nieopowiedziana". Na dokument składa się materiał filmowy nagrany od pierwszych lat działalności zespołu - na korytarzach Szkoły Filmowej UCLA, aż po tragiczną śmierć Jima Morrisona w Paryżu. Reżyser zestawia to z ogromną ilością nieopublikowanych zdjęć ze studiów nagraniowych, zza sceny i kulis oraz krótkometrażowym filmem samego Morrisona Highway. Narratorem obrazu jest Johnny Depp.

W programie festiwalu, jak zwykle, znajdą się retrospektywy. Tym razem organizatorzy postawili na kino duńskiego klasyka - Carla Theodora Dreyera oraz przegląd twórczości Lecha Majewskiego - reżysera, scenarzysty, pisarza, kompozytora, artysty wizualnego i człowieka teatru w jednej osobie. Lech Majewski będzie także gościem tegorocznego festiwalu.

Nowością festiwalu jest sekcja FAK OFF, czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego. "Postanowiliśmy zaprezentować rolę komiksu w historii kina, by przekonać się jak dalece ta pozornie prosta forma plastyczna inspirowała twórców filmowych wielkiego formatu" - mówi Grażyna Torbicka. Co jeszcze czeka kinomanów na filmowej uczcie w Kazimierzu? Jak zwykle prezentacja wybitnych sylwetek aktorskich w cyklu "I Bóg stworzył aktora", której gościem będzie tym razem Jerzy Stuhr. Do cyklu "Lekcja Kina" zaproszenie przyjęli natomiast Jan Hrebejk, Filip Bajon i Krzysztof Zanussi.

duipqae

Festiwal Dwa Brzegi potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

duipqae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duipqae