Trwa ładowanie...

Dwa ogromne polskie sukcesy na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych

Share
Okładka DVD Hanoi - Warszawa
Okładka DVD Hanoi - Warszawa
d461t5d

Koprodukowany przez Studio Munka film Katarzyny Klimkiewicz uznany został przez członków Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy krótki metraż. Gala rozdania nagród odbyła się w sobotę 4 grudnia w Tallinie.

„Hanoi – Warszawa” to historia młodej Wietnamki usiłującej w obcym kraju odnaleźć drogę do ukochanego.

Film jest zbudowany na podstawie przerażających opowieści zasłyszanych od przemycanych do Polski imigrantów. Te historie były kiedyś udziałem Polaków szukających lepszego życia na zachodzie Europy. Pomyślałam, że teraz my jesteśmy w tym lepszym świecie i nie chcemy zauważać innych, którzy do niego dążą. – podkreśla Katarzyna Klimkiewicz.

d461t5d

Kandydatów do Europejskiej Nagrody Filmowej dla krótkiego metrażu było wielu. Prestiżowa nagroda na początku drogi to dla filmowca dobra wróżba dla jego przyszłej kariery zawodowej i symbol przynależności do wielkiej, europejskiej filmowej rodziny. Odbierając nagrodę, wzruszona reżyserka mówiła:

"Zawsze chciałam robić filmy i wydawało mi się to bardzo łatwe. Potem poszłam do szkoły, zaczęłam je robić i przekonałam się, że to jednak bardzo trudne. Teraz, dzięki tej nagrodzie, myślę, że wszystko jest możliwe!"

Katarzyna Klimkiewicz pracuje teraz nad pełnometrażowym debiutem fabularnym „Flying blind”, w Wielkiej Brytanii. Film „Hanoi-Warszawa” powstał w programie dla Młodych Twórców "30 minut", który koordynuje Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, w koprodukcji z Kino Polska, Stowarzyszeniem Film 1,2 i Mastershot Studio.

Debiut Katarzyny Klimkiewicz miał swoja premierę na 35. FPFF w Gdyni, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalna w Konkursie Młodego kina. Zdobył także Małego Jantara na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, Nagrodę za Najlepszy Film w sekcji Młodych Filmowców na Batumi Arthouse Film Festival w Gruzji, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus i zdobywa kolejne nagrody i wyróżnienia.

d461t5d

To nie był jedyny polski sukces na festiwalu. Zwycięzcą tegorocznej gali, która odbyła się w Tallinie, okazał się Roman Polański, którego "Autor widmo" otrzymał aż 6 nagród w kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser (Polański), Scenarzysta (Polański i Robert Harris), Scenograf (Albrecht Konrad), Kompozytor (Alexandre Desplat) i Aktor (Ewan McGregor).

** [

10 WSTYDLIWYCH PRZYJEMNOŚCI, KTÓRE KOCHAMY ]( http://film.wp.pl/10-wstydliwych-przyjemnosci-6025278032835713g )**

d461t5d

** [

BOŻENKA Z "KLANU" JAKIEJ NIE ZNACIE! FOTO ]( http://aleseriale.pl/gid,6703,fototemat.html )**

d461t5d

Podziel się opinią

Share
d461t5d
d461t5d