Dziś 161 rocznica wybuchu powstania styczniowego, o którym opowiada film "Powstaniec 1863".
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku. Było największym i najdłuższym polskim powstaniem narodowym i spotkało się z wielkim poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1 200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tysięcy osób, a jednym z największych bohaterów tego wielkiego zrywu niepodległościowego był ksiądz generał Stanisław Brzóska, którego niezwykłą historię opowiada film "Powstaniec 1863". Produkcja daje młodemu pokoleniu rzadką i atrakcyjną w swej formie, możliwość zapoznania się z tymi dramatycznymi wydarzeniami z naszej historii.
Zobacz, co o walorach edukacyjnych produkcji mówi Baba od polskiego i eksperci.
Powstanie Styczniowe 1863 nie doczekało się zbyt wielu obrazów fabularnych, a przez to nie utrwaliło się jakoś wyraźnie w zbiorowej pamięci kształtowanej atrakcyjnymi narracjami audiowizualnymi. Powstańcze epizody i motywy znalazły się w ekranizacjach "Nocy i dni" oraz "Lalki" i "Nad Niemnem", a historie fikcyjnych postaci stanowiły narrację "Wiernej rzeki" oraz "Szwadronu". Dopiero film "Powstaniec 1863" przedstawia losy autentycznego i wyjątkowego bohatera Powstania Styczniowego, czyli ks. gen. Stanisława Brzóski. Jego dramatyczne dzieje znakomicie pokazane na ekranie mogą być inspiracją do popularyzacji oraz pogłębiania wiedzy, szczególnie młodego pokolenia, o powstaniu styczniowym.
emerytowany prof. UKSW dr hab. Grzegorz Łęcicki
Zobacz, co o filmie i jego walorach edukacyjnych mówi Baba od polskiego: https://youtu.be/HbYh8RfYpAY
Poza doskonale znaną, z mediów społecznościowych, Babą od Polskiego, o filmie i jego edukacyjnych atutach, opowiedzieli nam również inni eksperci i autorytety w dziedzinie historii, teologii kultury i mediów, etyki i filozofii.
Edukatorzy o filmie: https://www.youtube.com/watch?v=q7NYHtNvdbs
"Powstaniec 1863" tylko w kinach
"Powstaniec 1863" to pierwszy od ponad 30 lat film fabularny, opowiadający o powstaniu styczniowym. Porywająca, epicka, zrealizowana z rozmachem produkcja, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, walczącego przeciw Rosyjskiemu Imperium. Nazywany przez Rosjan, "Duchem" pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.
Jego legenda trwa do dziś!
Obraz poruszył uwielbianą przez miliony Polaków wokalistkę, skrzypaczkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Sanah, która nagrała piosenkę i teledysk promujący "Powstańca 1863".
Teledysk do piosenki "Na grobie rycerz": https://youtu.be/Y4jDatjhAUw
"Pokochałam wiersz "Na grobie rycerz" Marii Konopnickiej jak tylko przeczytałam go po raz pierwszy! Od razu napisałam do niego melodię, a chwilę później spotkał mnie wielki zaszczyt – moja kompozycja znalazła się we wspaniałym filmie historycznym. Ach, tak się cieszę! Mam nadzieję, że utwór, jak i sam film, wzruszy Was tak bardzo jak mnie."
Sanah
Po wielkim sukcesie utworu Sanah, twórcy filmu zaprezentowali singiel pt. "Powstaniec" z udziałem Sebastiana Fabijańskiego, którego wspierają Sarius, Feno i Intruz, a także chór wokalistów zespołu pieśni i tańca "Sokołowianie". Nad produkcją muzyczną i brzmieniem utworu czuwał Ramzes, a scenariusz i reżyseria klipu to zasługa samego Fabijańskiego.
Teledysk do piosenki "Powstaniec": https://www.youtube.com/watch?v=mIh3j8Vh12c
"To bardzo osobisty, a jednocześnie uniwersalny i ponadczasowy przekaz. Połączyliśmy moc kilkudziesięcioosobowego chóru i czterech wyrazistych raperów w jedną spójną klimatyczną całość. Zapraszam do obejrzenia premiery zarówno singla, jak i filmu."
Sebastian Fabijański
Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany "Katem Podlasia", ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.
Zwiastun: https://youtu.be/Z8tCizuEXVc
Materiały do pobrania: https://kinoswiat.pl/biuro-prasowe/
hasło: kino
Gatunek: historyczny, biograficzny
Produkcja: Polska 2023
Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka ("Wyszyński – zemsta czy przebaczenie")
Producent: Klasyka Pro, Tadeusz Syka
Obsada: Sebastian Fabijański ("Legiony", "Kamerdyner", "Miasto 44"), Cezary Pazura ("Psy 3. W imię zasad", "Kurier", "Pitbull. Ostatni pies"), Daniel Olbrychski ("Kamerdyner", "Bitwa pod Wiedniem", "1920 Bitwa Warszawska"), Olgierd Łukaszewicz ("Wyklęty", "Kamienie na szaniec", "Generał Nil"), Karolina Szymczak ("Babilon", "To musi być miłość"), Marcin Kwaśny ("Prorok", "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", "Historia Roja"), Ksawery Szlenkier ("Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", "Jack Strong"), Mariusz Drężek ("Furioza", "Korona królów"), Eryk Biedunkiewicz ("Kajtek czarodziej"), Wiaczesław Boguszewski ("Ślub doskonały"), Ewa Szykulska ("Znachor", "Uwierz w Mikołaja")