Edyta Olszówka
Polska aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa. Jednym z jej znaków rozpoznawczych jest charakterystyczna „chrypka”, która – choć dzisiaj jest atutem, niegdyś była prawdziwym utrapieniem. Uznanie zdobyła również dzięki dubbingowi gry komputerowej "The Longest Journey: Najdłuższa podróż" oraz jej kontynuacji "Dreamfall - The Longest Journey".
Urodziła się 15 grudnia 1971 roku w Lubinie. W wieku 7 lat wygrała konkurs piosenki, wykonując przebój Izabeli Trojanowskiej „Wszystko, czego dziś chcę”. Wraz z rodziną kilkakrotnie przeprowadzała się, w wyniku czego liceum skończyła w Koninie. Niespecjalnie lubiła szkołę. Motywacją wyboru zawodu aktorki była dla niej – jak mówi - „szarość otaczającego mnie świata. Swoją depresyjną izolację postanowiłam uleczyć wkroczeniem w świat bajki.”
Jako szczęśliwa posiadaczka wizy do USA miała w zanadrzu awaryjny plan, na wypadek niepowodzenia podczas egzaminów na studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiTV w Łodzi i na filologię hiszpańską w Poznaniu, gdzie złożyła podania. Do łódzkiej filmówki zdała jednak za pierwszym podejściem, w efekcie czego wyjazd do Stanów ograniczył się do kilku miesięcy, podczas których przyszła aktorka pracowała sprzątając biura, pakując zakupy itp. Podczas studiów pojawiły się problemy z powodu jej zachrypniętego głosu – aktorka w celu wyeliminowania chrypki przestała palić, stosowała inhalacje i piła zioła. Chrypki nie udało się pozbyć, i dobrze, bowiem z czasem stała się jej niezaprzeczalnym atutem i znakiem rozpoznawczym.
Studia ukończyła w 1994 roku. Na swoim koncie ma szereg ról teatralnych i filmowych a także występy w teatrze TV. Zadebiutowała na III roku studiów rolą Izy w „Iwonie, księżniczce Burgunda”. Jeszcze w trakcie studiów pojawiła się też w epizodzie w „Psach”, jednak pierwszą poważniejszą filmową rolą aktorki był udział w „Spisie cudzołożnic”(1994) Jerzego Stuhra.
Od początku związana była w produkcjami telewizyjnymi – pojawiła się w serialu „Fitness Club” (1994-95), jako narkomanka „Mysza” w „Ekstradycji” (1994), w latach 1997-98 występowała w „Rodziców nie ma w domu”, a w 1999 – w serialach: „Ja, Malinowski”, „Policjanci” i „Palce lizać”. Grała obok Bogusława Lindy w „Prowokatorze” (1995), w 1998 roku otrzymała główną rolę we włoskiej produkcji „Elvis i Marilyn” oraz w „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego.
W 1999 wystąpiła w kryminalnym filmie „Randka z diabłem”, zaś rok później, ponownie obok Bogusława Lindy, tym razem jako jego filmowa żona, w filmie w jego reżyserii – „Sezon na leszcza” (2000). Wystąpiła w głośnej komedii romantycznej „Zakochani” (2000) Piotra Wereśniaka oraz w komedii Koneckiego „Pół serio”, za którą otrzymała pozaregulaminową nagrodę na FPFF w Gdyni, za najlepszą rolę komediową.
W 2001 roku grała w serialu „Garderoba damska”, w latach 2002-2003 występowała jako siostra głównego bohatera - Eliza w popularnym serialu „Kasia i Tomek”, od 2002 roku związana jest nieustannie z serialem „Samo życie”, w którym odtwarza rolę Marii Majewskiej.
W 2003 roku wystąpiła w jednej z głównych ról w głośnej komedii Tomasza Koneckiego „Ciało” oraz w filmie Wojciecha Wójcika „Tam i z powrotem”, za rolę w którym została nominowana do nagrody Orła.
W 2008 roku zagrała w przebojowej polskiej komedii pt. "Lejdis". Rok później widzieliśmy ją w trzech filmach: "Nigdy nie mów nigdy", "Złoty środek", "Mniejsze zło". W 2010 roku zagrała w obrazie "Śluby panieńskie", "Milczenie jest złotem " oraz "Prosta historia o miłości". W 2011 roku otrzymała rolę w serialu "Przepis na życie".
Z ról teatralnych aktorki warto wspomnieć o sztuce „Spacerek przed snem” wystawianej w warszawskim Lapidarium oraz o roli Helen w „Kalece z Inishmaan”, granej w Kaliszu. Często udziela swojego głosu postaciom z filmów animowanych, takich jak „Toy Story 2”, „Tarzan”, „Uciekające kurczaki”, czy „Rogate ranczo”.
Pozowała do „Playboya”. Uprawia medytację. Była dwukrotnie nominowana do Warszawskiej Nagrody Teatralnej Feliksa a w 2000 roku otrzymała Byka „Sukcesu”. Przez kilka lat związana była z aktorem Piotrem Machalicą.
Komentarze