Trwa ładowanie...
Kamila Gulbicka

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski po raz 8. W tym roku odbędzie się 14-16 września

Gościem specjalnym, będzie Petr Zelenka, jeden z najpopularniejszych reżyserów czeskich i europejskich, mający w swoim dorobku takie filmy, jak m.in.: "Guzikowcy", "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", "Bracia Karamazow", "Rok Diabła" czy "Zagubieni".

Share
Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski po raz 8.  W tym roku odbędzie się 14-16 września
Źródło: Materiały prasowe
d2tte3o

Na festiwalu pokazane zostaną jego filmy, a sam reżyser spotka się z publicznością. Będzie również uczestnikiem spotkania z Krzysztofem Piesiewiczem O wolności nie tylko w sztuce.

Filmem, wokół którego zbudowano program festiwalu w roku 2018, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów "Trzy Kolory: Niebieski” - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza. Film ze zdjęciami Sławomira Idziaka i muzyką Zbigniewa Preisnera i główną rolą Juliette Binoche został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną widzom filmy fabularne i dokumentalne w ramach następujących sekcji: Hommage à Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage à Kieślowski & Classics), Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne, Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne, sekcja czeska.

d2tte3o

Uroczyste otwarcie 8. SFF Hommage à Kieślowski przewidziano na 14 września na godz. 18.00 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Otwarciu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac Piotra Jaxy, projekcja Trzy kolory: Niebieski – making off oraz film otwarcia festiwalu: Dzikie róże, reż. Anna Jadowska.

W kolejnych dniach festiwalu w Sokołowsku zobaczymy filmy Krzysztofa Kieślowskiego, w tym Trzy kolory: Niebieski oraz Z punktu widzenia nocnego portiera. Pokazom filmowym, spotkaniom
i debatom towarzyszyć będzie wystawa z Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z "Niebieskiego” autorstwa Piotra Jaxy.

Festiwal odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół Festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej. Organizatorzy pozyskali część funduszy od prywatnych sponsorów. Ciągle jeszcze trwa zbiórka funduszy na festiwal trwa do 10 września. Każdy może wesprzeć Hommage à Kieślowski, wpłacając dowolne kwoty na platformie https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski.

Akcję wspierają m.in.: Krystyna Janda, Magda Łazarkiewicz, Marzena Trybała, Artur Barciś, Bogusław Linda, Łukasz Maciejewski, Maciej Stuhr, Karolina Korwin Piotrowska, Jerzy Stuhr, Antoni Królikowski czy Marek Probosz.

Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest już dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Biuro prasowe festiwalu / media: Edyta Bach, edyta.bach@ipublicity.pl, tel.: 501-232-302

d2tte3o

Podziel się opinią

Share
d2tte3o
d2tte3o