Trwa ładowanie...

Film Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara

Film Agnieszki Holland polskim kandydatem do OscaraŹródło: AFP
d2c6rpl
d2c6rpl

Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland został wybrany na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

"W ciemności" to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie czternaście miesięcy.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Agnieszka Holland była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Europa, Europa" w 1992 roku. Ponadto, jej dzieło "Gorzkie żniwa" było nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 roku. Obraz reprezentował wówczas Republikę Federalną Niemiec.

d2c6rpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c6rpl