Film "Gry wojenne" o płk. Kuklińskim już w styczniu
Film dokumentalny "Gry wojenne" o płk. Ryszardzie Kuklińskim, wyreżyserowany przez Dariusza Jabłońskiego, trafi 23 stycznia do polskich kin.
- To film szalenie ważny - powiedział w Warszawie dr Antoni Dudek z IPN, który był konsultantem historycznym podczas realizacji "Gier wojennych".
Dudek ocenił film Jabłońskiego bardzo wysoko, jako wartościowe źródło informacji historycznych. - To film o płk. Kuklińskim, o zimniej wojnie i o stanie wojennym - powiedział historyk.
W "Grach wojennych" o płk. Kuklińskim (1930-2004) mówią m.in.: szef wywiadu armii USA w latach 1981-1985 gen. William E. Odom, oficerowie CIA, którzy kontaktowali się z Kuklińskim - m.in. Walter Lang i Tom Ryan, doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera prof. Zbigniew Brzeziński, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow, adiutant marsz. Kulikowa - gen. Wiktor Anoszkin, bezpośredni dowódca Kuklińskiego w Sztabie Generalnym LWP gen. Wacław Szklarski, szef wywiadu i kontrwywiadu LWP gen. Czesław Kiszczak, gen. Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, Jan Nowak-Jeziorański oraz żona płk. Kuklińskiego - Hanna Kuklińska.
Jabłoński zaprezentował w tym filmie m.in. notatki z dziennika gen. Wiktora Anoszkina, w których Anoszkin zawarł zapis rozmowy przeprowadzonej przez gen. Jaruzelskiego i marszałka Kulikowa w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. W rozmowie tej - według Anoszkina - Jaruzelski prosił ZSRR o militarne wsparcie po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.
- Jabłoński dotarł do bardzo wielu ważnych świadków i dokumentów. To, co pokazano w filmie, jest jedynie fragmentem materiału, który Jabłońskiemu udało się zgromadzić. W filmie nie prezentuje się dokumentów w całej okazałości - zaznaczył dr Dudek.
Reżyser "Gier wojennych" zapowiedział, że stworzy także 5- odcinkowy serial telewizyjny o płk. Kuklińskim. Według dyrektora Agencji Filmowej TVP Sławomira Jóźwika, serial zostanie pokazany w telewizji najprawdopodobniej za ok. 1,5 roku. Ma się w nim znaleźć więcej materiałów nt. Kuklińskiego, niż w filmie kinowym, m.in. wypowiedzi kolejnych świadków działalności pułkownika.
Jabłoński pracował nad realizacją "Gier wojennych" ponad pięć lat, choć - jak zaznaczył na poniedziałkowej konferencji - o nakręceniu filmu o Kuklińskim zaczął myśleć już dużo wcześniej, pod koniec lat 90. Spotkał się w związku z tym z samym Kuklińskim.
W specjalnym oświadczeniu żona pułkownika, Hanna Kuklińska, dziękuje twórcom za ogromną pracę i wkład. Film został zrealizowany za wiedzą i zgodą jej męża. Kuklińska podkreśla, że film widziała i go w pełni akceptuje i wysoko ocenia.