Film "Gry wojenne" w oczach wdowy po pułkowniku
W poniedziałek 19 stycznia br. we Wrocławiu odbył się specjalny pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego "Gry wojenne" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, organizowany we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław.
22.01.2009 14:14
Gościem honorowym pokazu była pani Hanna Kuklińska, wdowa po płk. Kuklińskim, która po raz pierwszy oglądała film na dużym ekranie. Po obejrzeniu filmu powiedziała: "Film Dariusza Jabłońskiego "Gry wojenne" to historia życia mojego męża pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a także historia mojego życia i naszych synów. Oglądając ten film przypomniałam sobie zarówno piękne chwile spędzone razem, jak i te momenty naszego życia, które były pełne goryczy i cierpienia.
Mimo, że film został nakręcony po śmierci mojego męża, prawdziwie oddaje sens jego życia, jego osobowość, jego pasje. Bohatera, który jest zwykłym wrażliwym, człowiekiem i takim będę go pamiętać. Wierzę, że ten film rozwieje jakiekolwiek istniejące jeszcze kontrowersje wokół osoby mojego męża, a postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na trwałe pozytywnie zapisze się w historii Polski. Dziękuję twórcom filmu za wkład włożony w realizację tego dokumentu. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Dariusza Jabłońskiego - reżysera filmu, którego cenię nie tylko za profesjonalizm, ale również za jego serdeczność i ciepło."
Film dokumentalny "Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego opowiada o próbie dotarcia do prawdy, kim był pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach siedemdziesiątych pracował w sztabie generalnym Ludowego Wojska Polskiego i w latach 1972-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Eryk Mistewicz, konsultant polityczny, autor strategii marketingu narracyjnego, w ostatnim wywiadzie w TVP1 powiedział o "Grach wojennych": "Moim zdaniem to najważniejszy film o współczesnej Polsce. Film Dariusza Jabłońskiego jest zniszczeniem narracji, która towarzyszyła nam przez ostatnie 27 lat, narracji wygenerowanej przez ekipę twórców stanu wojennego. Narracji stworzonej przez Jerzego Urbana, świadomie zaciemniającej obraz historii. Produkcja Dariusza Jabłońskiego jest pierwszym filmem, która tę narrację skutecznie niszczy."
Film jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Wielu z nich po raz pierwszy zasiadło przed kamerami. W filmie prezentowane są również unikalne dokumenty dotyczące sprawy pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu.
Polska premiera "Gier wojennych" miała miejsce 8 grudnia 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod honorowym patronatem Ministrów: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Trzy dni później, 11 grudnia, w siedzibie głównej CIA w Langley, odbyła się amerykańska premiera filmu . Towarzyszyło jej specjalne sympozjum zorganizowane przez CIA, które koncentrowało się na sprawach stanu wojennego, zimnej wojny oraz na osobie Ryszarda Kuklińskiego i roli jaką odegrał w tamtym czasie. Wśród panelistów, którzy zabrali głos, był m.in. profesor Zbigniew Brzeziński oraz dyrektor CIA Michael Hayden. Przed tą premierą w trakcie zamkniętej projekcji film zobaczyli aktywni agenci CIA, pracujący w dziale tajnych operacji.
Przy okazji tego wydarzenia zostało odtajnionych ponad 100 stron dokumentów na temat stanu wojennego, przesłanych przez pułkownika Kuklińskiego.
"Gry wojenne" wchodzą na ekrany polskich kin 23 stycznia 2009 roku.