Trwa ładowanie...
Zofia Mozelowska
05-06-2018 14:13

Filmowcy nie dostrzegli jej talentu. Zapomniana postać Elżbiety Łabuńskiej

"Była wspaniałą aktorką. Cudowną koleżanką i dobrym człowiekiem" - pisał o niej w "Gazecie Wyborczej" jej przyjaciel Witold Sadowy. Świat filmu jednak nie chciał się dla niej otworzyć.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Filmowcy nie dostrzegli jej talentu. Zapomniana postać Elżbiety ŁabuńskiejŹródło: Filmpolski.pl
d2fystw
d2fystw

Elżbieta Łabuńska, urodzona 5 czerwca 1910 roku, przez całe życie związana była z teatrem i zawsze podkreślała, że to scenę i kontakt z publicznością ceni sobie najbardziej. Nawet kiedy przeszła na emeryturę, nie wyobrażała sobie życia bez pracy i ucieszyła się, że zaproszono ją do prowadzenia audycji w Polskim Radiu. Na ekranie pojawiła się zaledwie trzykrotnie i to w niewielkich rólkach (w filmie "Ostatni etap" i dwóch spektaklach telewizyjnych).

Przerwana kariera

Pochodząca z Torunia Łabuńska w teatrze zadebiutowała w 1928 roku i od tamtej pory nie znikała ze sceny. Gdy zaproponowano jej etat w Teatrze Ateneum, chętnie przeprowadziła się do Warszawy; później z powodzeniem występowała w Teatrze Powszechnym, gdzie zbierała bardzo dobre recenzje.
Jej karierę przerwał wybuch wojny - aktorka została aresztowana i trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Udało się jej przetrwać i po wyzwoleniu w 1945 roku wyjechała do Łodzi.

Powrót do Warszawy

Po kilku latach zdecydowała się wrócić do stolicy na zaproszenie Eugeniusza Poredy, dyrektora Teatru Powszechnego, który powierzył jej tytułową rolę w sztuce "Candida".
- Graliśmy ją z dużym powodzeniem w Teatrze Powszechnym na Pradze, a potem w lewobrzeżnej Warszawie w Teatrze Małym róg Hożej i Marszałkowskiej. Tę pierwszą rolę Eli w Warszawie przyjęto znakomicie. Nie wróciła już do Łodzi. Pozostała na stałe do końca życia w Warszawie - wspominał w "Gazecie Wyborczej" Sadowy.

Teatr ważniejszy niż film

Filmowcy nie potrafili dostrzec jej potencjału - na ekranie Łabuńska zadebiutowała w 1947 roku, jako więźniarka w "Ostatnim etapie" i była to jej pierwsza i zarazem ostatnia rola w filmie fabularnym.

d2fystw

Potem pojawiła się jeszcze w spektaklach telewizyjnych "Warszawianka" (1966) oraz "Zaprzeczeniu macierzyństwa" (1972). Ale na narzekała, bo też na karierze filmowej nigdy jej nie zależało; zawsze na pierwszym miejscu stawiała teatr i powtarzała, że to właśnie na scenie czuje się spełniona.

Filmpolski.pl
Źródło: Filmpolski.pl

Nieoczekiwana emerytura

Ostatni raz na scenie pojawiła się w 1970 roku. Jak pisał Sadowy, wtedy właśnie dyrektor Teatru Powszechnego, Ireneusz Kanicki, "nieoczekiwanie wysłał ją na emeryturę w nieelegancki sposób". Dla Łabuńskiej, która uwielbiała swoją pracę, był to ogromny cios – i bardzo przeżyła tę decyzję.
Całe szczęście odezwano się do niej z rozgłośni Polskiego Radia, gdzie przez lata aktorka prowadziła audycje, również w języku niemieckim, przeznaczone dla cudzoziemców. Zmarła 2 czerwca 1991 roku.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2fystw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fystw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj