Trwa ładowanie...
Aktualności

Filmy Hitchcocka podczas 11. Święta Niemego Kina w Warszawie

Share
Filmy Hitchcocka podczas 11. Święta Niemego Kina w Warszawie
Źródło: AFP
d42xc51

Cztery wczesne filmy Hitchcocka, wśród nich komedia "Żona farmera", nagrodzone Oscarami dzieło F. W. Murnaua "Wschód słońca" i czeski horror "Przybysz z ciemności" - m.in. te produkcje są w programie 11. Święta Niemego Kina, które zaczyna się w czwartek w Warszawie.

W ramach przeglądu, organizowanego przez Filmotekę Narodową w kinie Iluzjon, zaprezentowanych zostanie 11 niemych filmów z lat 1916-1929. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

"Niekwestionowana gwiazda tegorocznej edycji to Alfred Hitchcock. W programie znalazły się cztery filmy mistrza" - poinformowali organizatorzy. Są to filmy, które brytyjski mistrz suspensu nakręcił na początku swojej reżyserskiej kariery, w latach 1926-1929.

d42xc51

Tytułowy farmer z komedii "Żona farmera" (1928) to owdowiały Samuel Sweetland, pragnący ponownie się ożenić. Razem ze swoją służącą Aramintą Sweetland sporządza listę potencjalnych kandydatek na żonę, umieszczając na niej kobiety z okolicy. Niczym książę z bajki o Kopciuszku, rusza na poszukiwanie ukochanej. Okazuje się jednak, że żadna z kobiet nie spełnia jego oczekiwań. Tymczasem farmer coraz bardziej docenia zalety pięknej Araminty.

Inne filmy Hitchcocka, które można obejrzeć w ramach przeglądu, to: "Na ringu" (1927), "Lokator" (1926) i "Szantaż" (1929).

Melodramat "Na ringu", w którym Hitchcock przedstawił środowisko bokserów walczących na prowincjonalnych jarmarkach, opowiada historię miłosnego trójkąta. Pięściarz Jack Anders podróżuje po kraju, by walczyć o nagrody w lokalnych konkursach. Kocha się w młodej kasjerce. Poślubia ją i stara się zdobyć jak najwięcej pieniędzy na ich wspólną przyszłość. Podejmuje wyzwanie - staje do walki o mistrzostwo Anglii. Gdy przybywa na zawody, dostrzega żonę wśród sympatyków swojego rywala, aktualnego mistrza kraju. Dociera do niego, że kobieta ma kochanka.

Akcja "Lokatora" toczy się w Londynie. W mieście grasuje morderca kobiet, zwany Mścicielem. Jego ofiarami padają młode jasnowłose dziewczyny. Pewnego dnia w jednym z pensjonatów pojawia się tajemniczy mężczyzna, Jonathan Drew. Dziwne zachowanie gościa sprawia, że właścicielka hotelu podejrzewa, iż może on być poszukiwanym mordercą. Wiadomość o podejrzanym lokatorze szybko rozchodzi się w okolicy.

d42xc51

Londyn jest również miejscem akcji thrillera "Szantaż". Młoda kobieta o imieniu Alice po kłótni ze swoim chłopakiem, detektywem Frankiem Webberem, przyjmuje zaproszenie od znajomego malarza i odwiedza go w domu. Artysta proponuje dziewczynie pozowanie do portretu. Zachęca ją do przymierzenia sukni baletnicy. Kiedy Alice się przebiera, mężczyzna próbuje wykorzystać sytuację. Dziewczyna chwyta za kuchenny nóż i zadaje niedoszłemu gwałcicielowi śmiertelny cios. Krótko po zajściu tajemniczy świadek zabójstwa zaczyna szantażować Alice.

Pierwszy fabularny film dźwiękowy, "Śpiewak jazzbandu" w reżyserii Alana Croslanda, powstał w 1927 roku. "Szantaż" Hitchcocka, thriller znany widzom także pod innym tytułem - jako "Męka milczenia", miał premierę dwa lata później. Jest to film przełomu dźwiękowego. Równolegle powstały i były dystrybuowane dwie wersje "Szantażu": wersja niema oraz wersja z wgranymi partiami dialogowymi i muzyką.

Podczas 11. Święta Niemego Kina przypomniany zostanie także jeden z najważniejszych filmów całego okresu kina niemego, "Wschód słońca" (1927) wyreżyserowany przez Friedricha Wilhelma Murnaua - obok Fritza Langa, najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu w kinie. Obraz ten został uhonorowany trzema Oscarami, w kategoriach: najlepszy film, aktorka w roli głównej (Janet Gaynor) i zdjęcia. Nagrody te przyznano podczas pierwszej w historii ceremonii rozdania Oscarów, która odbyła się 16 maja 1929 r. w hotelu Hollywood Roosevelt w Los Angeles.

W programie przeglądu są też m.in.: zrealizowany w 1921 r. czeski horror "Przybysz z ciemności" (reż. Jan Stanislav Kolar), duńska produkcja science-fiction "Misja na Marsa" z roku 1918 oraz film polski, "Zew morza" (1927) w reż. Henryka Szaro.

d42xc51

Bohater horroru, Bohdan, odkrywa w tajemniczej wieży ciało przodka, który żył w XVI wieku, a przy nim również - receptę na jego wskrzeszenie. Duński reżyser Holger-Madsen przedstawia historię wyprawy grupy śmiałków na Marsa pojazdem Exscelsior. W filmie "Zew morza" wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją rozgrywaną na morzu. Jednym z bohaterów jest Stach, syn młynarza, marzący o podróżach do egzotycznych krajów - po latach to marzenie się spełnia, Stach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym.

Oprawę muzyczną dla projekcji filmu "Zew morza" zapewni Orkiestra Kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego. W kinie zaprezentują się też m.in.: muzycy z Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, którzy zagrają pod batutą Rafała Rozmusa (do filmu "Wschód słońca") i łódzka grupa The Washing Machine - w składzie Łukasz Drewniak (gitara), Krzysztof Drewniak (bas), Adrian Szymajda (gitara, klawisze) i Artur Sejpt (instrumenty perkusyjne) - która zagra do filmu Hitchcocka "Lokator".

Projekcjom w Iluzjonie towarzyszyć będą wykłady, np. wykład pt. "Alfred Hitchcock - nie tylko thriller", który wygłosi krytyk Andrzej Kołodyński.

11. Święto Niemego Kina potrwa do 13 kwietnia. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl.

d42xc51

Podziel się opinią

Share
d42xc51
d42xc51