Filmy, które wbiją widza w fotel. Tytuły, które musisz obejrzeć w 2019 r.
Ten rok będzie wyjątkowy pod względem liczby zekranizowanych biografii. Możemy spodziewać się wielkiego kina o ludziach, którzy przysłużyli się zarówno sztuce, jak i wielkiej polityce. Ale nie zabraknie też opowieści o tych, którzy poruszyli lub zszokowali opinię publiczną, a pamięć o nich trwa do dziś.
Nowy film Tarantino przedstawi historię małżonki Romana Polańskiego, Sharon Tate, która została brutalnie zamordowana. Twórca dokumentu o Tedzie Bundym, Joe Berlinger, zaserwuje nam tym razem fabularną produkcję o sławnym antybohaterze, który zabił kilkadziesiąt młodych kobiet. Polscy twórcy nie pozostają w tyle. W tym roku otrzymamy co najmniej trzy tytuły o autentycznych postaciach, które przysłużyły się krajowi na wielu poziomach. Zobaczcie sami!
Młodość najpoczytniejszego autora fantasy - "Tolkien"
Na tę biografię fani brytyjskiego autora czekają od lat. Choć wytwórnia filmowa Fox Searchlight milczała na temat postępów produkcji, to w końcu potwierdzono oficjalną datę premiery. Tolkien wejdzie na ekrany kin w 10 maja tego roku.
To nie będzie pełna biografia mistrza pióra, lecz wycinek z jego wczesnej młodości, gdy w Tolkienie zaczęły klarować się poglądy oraz językowe fascynacje. Poznamy zatem historię jego dzieciństwa, okres, gdy po śmierci rodziców trafił pod opiekę księdza Morgana, który ukształtował w nim wiarę. Nie zabraknie też wzruszającego wątku miłosnego między nim a jego przyszłą małżonką, Edith. W tytułowej roli ujrzymy Nicola Houlta, aktora znanego z takich superprodukcji jak "Mad max: Na drodze gniewu" czy "X-Mena". W postać jego małżonki natomiast wcieli się Lily Collins.
"Vice", czyli Christan Bale 25 kg na plusie
To historia człowieka, który przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy - wiceprezydenta USA za prezydentury George'a W. Busha. Dick Cheney przez osiem lat sprawował urząd i znacząco przyczynił się do rozwoju polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych.
W główną rolę wcielił się Christian Bale, który dla potrzeb roli przytył kilkadziesiąt kilogramów. W pozostałych rolach ujrzymy: Amy Adams, Steva Carella i Sama Rockwella. Szykuje się kino na dobrym poziomie. Za reżyserię odpowiada twórca wielokrotnie nagradzanego "Big Short” oraz serialu "Sukcesja", Adam Mckay. Film już na ekranach kin.
"Rocketman" - rzecz o Eltonie Johnie
Wielki sukces "Bohemian Rapsody" przetarł szlaki kolejnym biografiom wielkich muzyków. "Rocketman" to film o młodości charyzmatycznego piosenkarza i propagatora LGBT, Eltona Johna. Film pokaże jego szaloną i skomplikowaną młodość oraz niełatwe początki w świecie muzyki. Za reżyserię odpowiada Dexter Fletcher.
W głównej roli zobaczymy brytyjskiego bożyszcza kobiet, Tarona Egertona, którego charakteryzacja wprawia w istny zachwyt. Światowa premiera zapowiedziana jest na maj, a w Polskich kinach pojawi się miesiąc późnej.
Tarantino o świecie filmu - "Once upon a time in Hollywood"
Tragiczną historia Sharon Tate budzi zainteresowanie mediów od dawna. Oto idealny materiał na film. Piękna, młoda aktorka i żona sławnego reżysera Romana Polańskiego została brutalnie zamordowana we własnym domu przez sektę Charlesa Mansona.
Najnowszy film Quntina Tarantino przyciągnie do kin nie tylko fanów jego talentu. Doborowa obsada aktorska z pewnością zapewni świetne wyniki światowego box office. W filmie zagrają Margot Robbie, Leonardo DiCaprio oraz Brad Pitt, do których dołączy Rafał Zawierucha wcielający się w polskiego reżysera. Polska premiera zapowiedziana jest na sierpień.
"Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile"
Komu potrzeba mocniejszych wrażeń, zainteresuje go fabularna biografia Teda Bundy'ego, który choć sam przyznał się do 30 morderstw, udowodniono mu tylko (!) 20. "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile" miał premierę na festiwalu filmowym Sundance i wywołał lawinę komentarzy. Internauci zarzucają mu, że nadmiernie gloryfikuje przystojnego mordercę, tym bardziej że w roli Teda pojawi się ulubieniec nastolatek, Zac Erfron.
Reżyser, który wcześniej nakręcił dokument o Tedzie Bundym, bronił się, mówiąc że film ma być przestrogą dla młodych i naiwnych kobiet. Historia udowadnia bowiem, że największe diabły kryją się w anielskich twarzach. Data polskiej premiery filmowej nie jest jeszcze znana.
Borys Szyc jako "Piłsudski"
Polscy twórcy nie pozostają w tyle. Oprócz mnóstwa komedii romantycznych, na fanów polskiej kinematografii czeka nie lada gratka. Nie mogło obyć się bez wielkiej historii. A taką dostaniemy w nowym filmie Michała Rosy, "Piłsudski". Akcja będzie działa się w latach 1901-1914 i rozpocznie się w chwili, gdy polskie podziemie niepodległościowe będzie szykowało ucieczkę słynnego bohatera z zakładu psychiatrycznego (w tej roli bajecznie ucharakteryzowany Borys Szyc).
Piłsudski zostanie uwolniony i od tej pory jego życie będzie naznaczone rewolucją, przemocą i zdradą. Oprócz Szyca w filmie zobaczymy Magdalenę Boczarską i Marię Dębską. Nie ma zaskoczenia - premierę zapowiedziano na listopad.
Władysław Pasikowski znów w formie - "Kurier"
Pasikowski, który dał nam ostatnio świetnego Pitbulla ("Pitbull. Ostatni pies"), pozostaje w mocnym klimacie i przygotowuje kolejne wielkie kino w doborowej obsadzie. "Kurier" to historia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy, pisarza i polityka oraz wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Nowy film Pasikowskiego opowie o samotnej misji, która miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.
W tytułowej roli zobaczymy Philippe'a Tłokińskiego (którego widzowie mogą kojarzyć z "Belfra"). Oprócz niego na ekranie pojawią się Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Rafał Królikowski i Patrycja Wolny. Premiera filmu odbędzie się już 15 marca.
Ogrodnik zagra słynnego jazzmana - "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
Historia Polaków nie kończy się jednak na okresie wojennym. W polskiej sztuce są przecież mniej i bardziej znane nazwiska, o których mówi się na całym świecie. Film o rodzinie Beksińskich ("Ostatnia rodzina") udowodnił, że widzowie równie chętnie chodzą do kina na filmy o zapomnianych artystach, jak i o znanych i lubianych. Nowy film Macieja Pieprzycy, "Ikar. Legenda Mietka Kosza", to opowieść o polskim jazzmanie lat 70., któremu nie było dane cieszyć się sławą.
W cenionego artystę wcieli się Dawid Ogrodnik, a ścieżkę dźwiękową przygotuje Leszek Możdżer. W pozostałych rolach pojawią się Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Kinowa premiera zapowiedziana jest na 27 września i opowie o zawodowych sukcesach muzyka oraz innych, bardziej dramatycznych wydarzeniach z jego życia, które zakończyła przedwczesna i tragiczna śmierć.