Trwa ładowanie...

''Inny świat'': Premiera filmu i wyróżnienie dla Danuty Szaflarskiej [foto]

Share
''Inny świat'': Premiera filmu i wyróżnienie dla Danuty Szaflarskiej [foto]
Źródło: AFP
d3rpfjt

Podczas uroczystej premiery filmu dokumentalnego autorstwa *Doroty Kędzierzawskiej INNY ŚWIAT, która odbyła się 6 maja w kinie Kultura, pani Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, odebrała z rąk Dariusza Jabłońskiego, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej i pomysłodawcy Orłów, statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia, nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Pani Danuta Szaflarska jest pierwszą aktorką i pierwszą kobietą wyróżnioną przez Polską Akademię Filmową w tej kategorii.*

Nagroda za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie na przestrzeni życia, a jej laureatami w poprzednich edycjach byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012).

Wręczenie nagrody odbyło się podczas premiery filmu dokumentalnego INNY ŚWIAT w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, poświęconego Danucie Szaflarskiej. INNY ŚWIAT to kameralna opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, która ukształtowała ją jako człowieka. Oszczędna forma, zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów akt orki, a także kadrami z „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Danuta Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie „Inny świat” zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

d3rpfjt

Zamykające film wyznanie: „Nie trzeba grać, trzeba być” stanowi doskonałe określenie jej drogi nie tylko aktorskiej, ale i ludzkiej.

Premierę filmu w kinie Kultura organizowała NInA – Narodowy Instytut Audiowizualny.

d3rpfjt

Podziel się opinią

Share
d3rpfjt
d3rpfjt