Trwa ładowanie...

''Inny świat'': Premiera filmu i wyróżnienie dla Danuty Szaflarskiej [foto]

''Inny świat'': Premiera filmu i wyróżnienie dla Danuty Szaflarskiej [foto]Źródło: AFP
d2xrc7x
d2xrc7x

Podczas uroczystej premiery filmu dokumentalnego autorstwa *Doroty Kędzierzawskiej INNY ŚWIAT, która odbyła się 6 maja w kinie Kultura, pani Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, odebrała z rąk Dariusza Jabłońskiego, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej i pomysłodawcy Orłów, statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia, nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Pani Danuta Szaflarska jest pierwszą aktorką i pierwszą kobietą wyróżnioną przez Polską Akademię Filmową w tej kategorii.*

Nagroda za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie na przestrzeni życia, a jej laureatami w poprzednich edycjach byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012).

Wręczenie nagrody odbyło się podczas premiery filmu dokumentalnego INNY ŚWIAT w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, poświęconego Danucie Szaflarskiej. INNY ŚWIAT to kameralna opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, która ukształtowała ją jako człowieka. Oszczędna forma, zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów akt orki, a także kadrami z „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Danuta Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie „Inny świat” zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

d2xrc7x

Zamykające film wyznanie: „Nie trzeba grać, trzeba być” stanowi doskonałe określenie jej drogi nie tylko aktorskiej, ale i ludzkiej.

Premierę filmu w kinie Kultura organizowała NInA – Narodowy Instytut Audiowizualny.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj