Trwa ładowanie...

Jan Frycz został prymasem. Tak wygląda w filmie "Gierek"

Ruszyły zdjęcia do fabularnej produkcji "Gierek", w której tytułową rolę I sekretarza KC PZPR odegra Michał Koterski. W filmie nie zabraknie wątku relacji państwo-Kościół, reprezentowany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Jan FryczJan FryczŹródło: ONS.pl
d3ksm86
d3ksm86

W tym roku miała się odbyć beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego, jednak ze względu na koronawirusa uroczyste wyniesienie na ołtarze zostało zawieszone. Teraz o Prymasie tysiąclecia zrobiło się głośniej za sprawą zdjęć do filmu "Gierek". Michał Koterski, odtwórca głównej roli pokazał zdjęcie zza kulis, na którym pozuje z ubranym w sutannę i purpurę Janem Fryczem.

Ostatnio na planie "Gierka" kręcono sceny zabawy sylwestrowej 1976 r. To właśnie w tamtym roku premier Piotr Jaroszewicz złożył życzenia urodzinowe prymasowi Wyszyńskiemu, co było symbolicznym gestem ze strony władz PRL. Sam Gierek spotykał się z głową polskiego Kościoła dwukrotnie: w 1977 i 1979 r. "Góra z góra się nie zejdzie , ale człowiek z człowiekiem zawsze" – napisał Koterski pod zdjęciem z Fryczem w filmowych kostiumach i charakteryzacji.

d3ksm86

Przypomnijmy, że prymas Wyszyński był już wielokrotnie przedstawiany przez różnych aktorów w filmach fabularnych, dokumentalnych i spektaklach telewizyjnych. Najsłynniejszy filmowy Wyszyński to ten grany przez Andrzeja Seweryna w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000). A 10 lat później Olgierd Łukaszewicz sportretował go w spektaklu telewizyjnym "Prymas w Komańczy".

Zdjęcia do filmu "Gierek" ruszyły pod koniec lipca. Ekipa przebywa teraz na Śląsku (zdjęcia realizowane są w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu). W połowie sierpnia plan przeniesie się do Warszawy. Film ma trafić na ekrany dopiero w październiku 2021 r. Oprócz Koterskiego i Frycza w obsadzie zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską (żona Gierka), Rafała Zawieruchę, Ewę Ziętek, Nicole Bogdanowicz i Jakuba Józefowicza.

Wiesława Kwiatek zostanie aktorką. Wiemy, w jakich produkcjach zagra!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ksm86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ksm86