Trwa ładowanie...
holland
26-08-2009 11:22

Janosik wraca na ekrany

Janosik wraca na ekranyŹródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d2pqn00
d2pqn00

Zbójnik Janosik wraca na ekrany - tym razem w polsko-czesko-słowackim filmie "Janosik. Prawdziwa historia", w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Film pokazuje postać Janosika w sposób realistyczny, odległy od legendy, a jednocześnie bardzo współczesny.

Międzynarodowa premiera jutro w Nowym Sączu. Scenarzystka, Słowaczka Ewa Bohuseviczova wykorzystała dokumenty z procesu z 1713 roku, w którym skazano Janosika na śmierć przez powieszenie na haku, reszta to jej inwencja.

Podczas przedpremierowego pokazu dla dziennikarzy w Warszawie Agnieszka Holland mówiła, że jej Janosik to ktoś wypalony wojną, podobny do dzisiejszych chłopców powracających z misji w Iraku.

"Najbardziej interesował nas egzystencjalny i filozoficzny wymiar jego historii. Najciekawszy wątek to gra człowieka z losem. Pytania o to, czy my sami możemy wybrać sobie życie, które będzie naszym losem, czy będziemy skłonni za to zapłacić, czy powodują nami zewnętrzne determinanty - to są pytania, jakie zadają sobie także współcześni młodzi ludzie" - powiedziała IAR Agnieszka Holland. "Według legendy zabierał bogatym i rozdawał biednym. Ale prawdziwy Janosik, urodzony na Słowacji, nie był idealistą, lecz chłopakiem, który lubił mocno żyć, kochał adrenalinę. Dziś byłby pilotem sportowych samolotów lub kierowcą rajdowym" - powiedział IAR czeski aktor Vaclav Jiracek, który zagrała tę rolę w filmie Holland i Adamik.

d2pqn00

W filmie wystąpili także między innymi: Iwan Martinka jako przyjaciel Janosika Uhorczyk, Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, amerykańska aktorka Sarah Zoe Canner jako ukochana Janosika Barbara oraz Danuta Szaflarska jako jego babcia.

Film zrealizowano z epickim rozmachem w Tatrach po słowackiej i polskiej stronie, w Tierchowej - gdzie urodził się Janosik, w Pieninach, na Spiszu i na Podhalu. Na potrzeby przedsięwzięcia zatrudniono, oprócz stu aktorów, kilka tysięcy statystów oraz 60 jeźdźców. W polskich, czeskich i słowackich kinach film będzie wyświetlany od 4 września. Oprócz fabularnego filmu powstanie także serial telewizyjny.

d2pqn00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pqn00