''Jesteś Bogiem'': Film ''Jesteś Bogiem'' może być rozpowszechniany na nośnikach

Film *Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" może być rozpowszechniany m.in. na DVD i innych nośnikach. Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Elżbieta Fijałkowska, sąd cofnął zakaz takiej dystrybucji filmu.*

''Jesteś Bogiem'': Film ''Jesteś Bogiem'' może być rozpowszechniany na nośnikach
Źródło zdjęć: © Kino Świat

13.02.2013 14:48

Producent muzyczny Krzysztof Kozak chce od producenta i dystrybutora filmu przeprosin, twierdząc, że został w nim pokazany nieprawdziwie, co naruszyło jego dobra osobiste.

Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował w listopadzie ub.r., że do czasu rozstrzygnięcia sprawy - film może być pokazywany w kinach, ale nie może być rozpowszechniany m.in. na DVD i innych nośnikach.

Pozwanym nakazano też umieszczenie przy okazji seansów kinowych oświadczenia, że przedstawienie postaci w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie dóbr osobistych producenta. Dystrybutor i producent filmu złożyli zażalenie na tę decyzję.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Elżbieta Fijałkowska, w ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny uznał zażalenia jako częściowo uzasadnione.

Według sądu, sposób zabezpieczenia ustanowiony przez Sąd Okręgowy niesie ze sobą dla pozwanych skutki dotkliwsze, niż gdyby proces przegrali. Sąd uznał, że powód nie domagał się całkowitego zakazania dystrybucji pozakinowej filmu i rozpowszechniania go w jakiejkolwiek formie, a jedynie domagał się opatrzenia kopii filmu przeznaczonych do sprzedaży i nośników filmu w ramach dystrybucji pozakinowej tekstem stosownych przeprosin.

Sąd uznał też, że choć producent muzyczny uprawdopodobnił swoje roszczenie, to na obecnym etapie postępowania nie ma podstaw do jednoznacznego stwierdzenia, że w filmie przedstawiona jest jego postać. Dlatego nakazał zmienić oświadczenie emitowane w kinach przy okazji seansu filmu.

"Cofnięty zakaz dystrybucji i tak był ustanowiony na pół roku. Pozostała informacja towarzysząca seansom w kinach. Co do zasady, po raz kolejny potwierdzono wstępnie, że roszczenia powoda były uprawdopodobnione" - powiedział w poniedziałek PAP reprezentujący producenta muzycznego adwokat Zbigniew Kruger.

Sprawą filmu "Jesteś Bogiem" miał się zająć w styczniu Sąd Okręgowy w Poznaniu, do sądu nie dotarły jednak wówczas akta z sądu apelacyjnego. Jak powiedział PAP Kruger, sprawę będzie badał sąd w Warszawie, bo poznański sąd uznał się za niewłaściwy dla jej prowadzenia.

"Sąd wziął pod uwagę miejsce zdarzenia ewentualnie wywołującego szkodę. Uznał przy tym, że chodzi o miejsce wyprodukowania filmu" - powiedział.

Kozak domaga się umieszczenia w wersji filmu przeznaczonej na nośniki i do dystrybucji cyfrowej oświadczenia z przeprosinami za przedstawienie jego postaci w sposób nieprawdziwy i naruszający dobra osobiste. Chce też, aby podobne oświadczenia zostały wydrukowane w dziennikach, na stronach internetowych producenta, dystrybutora filmu, a także na branżowych portalach internetowych.

Według adwokata Kozaka, naruszenie jego dóbr polegało na nieprawdziwym przedstawieniu jego postaci w filmie - miał być w nim zaprezentowany jako "szantażysta, niemalże gangster".

Studio Filmowe Kadr, które jest producentem filmu, oświadczyło, że w obrazie przedstawiona jest fikcyjna postać Krzysztofa Kozy, a film jest w pełni obrazem fabularnym.

"Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat dziewięćdziesiątych były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym, nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Studia Filmowego Kadr.

W oświadczeniu podkreślono też, że w napisach końcowych filmu pojawia się zastrzeżenie: "Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych".

Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" można oglądać w polskich kinach od września ub. roku. Opowiada historię grupy Paktofonika, która pod koniec lat 90. była jednym z popularniejszych zespołów w Polsce. Bohaterami filmu są jej trzej założyciele: Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz).

Paktofonika powstała w 1998 roku, a rozwiązano ją w 2003 roku, w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. 21 marca 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach. (PAP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)