ycipk-bfdm55
ycipk-bfdm55

Joanna Trzepiecińska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-bfdm55

Obdarzona nieprzeciętną urodą, znana i lubiana polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Ostatnio kojarzona jest przede wszystkim z komediową rolą Alutki w serialu „Rodzina zastępcza”.

Urodziła się 7 września 1965 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jej najmłodsze lata związane były blisko z muzyką – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu, w toku dalszej (średniej) edukacji zmieniając instrument na flet poprzeczny.

Studiowała w warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1988 roku.* Rok wcześniej z powodzeniem zadebiutowała na małym ekranie dzięki roli w odcinkowej „Rzece kłamstwa” Jana Łomnickiego. Rok 1987 to także debiut teatralny aktorki na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.*

Po studiach związała się jednak ze stołecznym Teatrem Studio, gdzie pojawiła się m.in. jako Nancy w przedstawieniu Woody'ego Allena „Zagraj to jeszcze raz” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1988), czy jako Lucy w musicalu Bertolta Brechta „Opera za trzy grosze” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (1989). Sporym sukcesem scenicznym była jej późniejsza rola Śnieżki w musicalu na podstawie baśni „Królewna Śnieżka i krasnoludki” braci Grimm, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera (1994).

Przełom lat 80-tych i 90-tych to czas najbardziej obfitujący w filmowe role dla Trzepiecińskiej. W 1988 roku zagrała u Wiesława Saniewskiego w „Dotkniętych” z Piotrem Fronczewskim, Ewą Błaszczyk i Ewą Wiśniewską, rok później wystąpiła u Janusza Kijowskiego w politycznym „Stanie strachu” z Wojciechem Malajkatem i u Jacka Bromskiego w komedii erotycznej „Sztuka kochania” z Piotrem Machalicą (1989).

ycipk-bfdm55

Rok 1990 to rola Tamary w „Kanalii” Tomasza Wiszniewskiego z niezapomnianą kreacją Adama Ferencego i występ u Piotra Łazarkiewicza w filmie „W środku Europy”, a 1991 – jedyna nominacja do nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni za udział w filmie „Nad rzeką której nie ma” Andrzeja Barańskiego.

* Równie słynnym występem aktorki był - pochodzący z tego samego roku - udział w polsko - brytyjskim „Paper marriage” (1991) w reżyserii Krzysztofa Langa. Obie role przyniosły Trzepiecińskiej Złotą Kaczkę dla Najlepszej Polskiej Aktorki za rok 1991.*

W tamtym czasie zagrała też w innych koprodukcjach - polsko- amerykańskim filmie sensacyjnym „Beyond forgiveness” Boba Misiorowskiego (1994) i polsko- brytyjskim serialu „Molly” (1994).

Ponadto wystąpiła w filmie dla dzieci i młodzieży „Łowca. Ostatnie starcie” (1993) Jerzego Łukaszewicza, pojawiła się jako „duch Barbary Radziwiłłówny” w „Dziejach mistrza Twardowskiego” (1995) Krzysztofa Gradowskiego oraz ponownie spotkała się z Krzysztofem Langiem na planie „Prowokatora” (1995).

W 1996 roku zagrała barmankę w serialu komediowym „Bar Atlantic” Janusza Majewskiego, a po czterech latach przerwy od występów na ekranie powróciła dzięki rolom: w telenoweli „Plebania”, z którą związana była w latach 2000-2002, zaś przede wszystkim dzięki słynnej kreacji sąsiadki Alutki w „Rodzinie zastępczej”, z którą związana jest nieprzerwanie do dzisiaj.

ycipk-bfdm55

W międzyczasie wystąpiła w głównych rolach w innych produkcjach TV: sitcomie „Anioł stróż” (2005) i serialu „Pogoda na piątek” (2006-2007).

Utalentowana muzycznie, w 2007 roku nagrała (m.in. z Grzegorzem Markowskim i Włodzimierzem Nahornym) płytę z kolędami, zatytułowaną „Cicho, cicho pastuszkowie” oraz wzięła udział w II edycji programu rozrywkowego „Jak oni śpiewają?”.

Aktorka znana jest z udziału w obsadzie dubbingu. Jej najsłynniejszym „mówionym” występem jest rola Dory w animowanej bajce „Gdzie jest Nemo?” (2003, nagroda od The Walt Disney Company Polska). Ponadto użyczyła swojego głosu postaciom z takich filmów, jak „Rybki z ferajny” (2004), „Roboty” (2005), czy „Film o pszczołach” (2007).

ycipk-bfdm55
Data urodzenia

07.09.1965

Miejsce urodzenia

Tomaszów Mazowiecki

Filmografia

Dotknięci (1988) (Wanda)

Notoryczni debiutanci (2011)

Roboty (2005) (Cynka Cynkopulos)

Łowca. Ostatnie starcie (1993) (Parvina)

Gdzie jest Nemo 3D (2003) (Dory)

Rybki z ferajny (2004) (Angie)

Molly () (Kasia)

Bar "Atlantic" () (Hanka Rupcuś-Gąsienica)

Anioł Stróż () (Anna)

Cziłała z Beverly Hills (2008) (ciocia Wanda)

Film o pszczołach (2007) (Vanessa)

ycipk-bfdm55
ycipk-bfdm55