Trwa ładowanie...
d2caydf

John Wayne rasistą i homofobem. Upadek legendarnego kowboja

John Wayne stworzył swoimi rolami legendę Dzikiego Zachodu. Bez niego nie byłoby współczesnej Ameryki. Ale wywiad z 1971 roku, który właśnie wypłynął, rzuca na niego nowe światło. Wayne okazuje się odrażającym rasistą i homofobem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szeryf John Wayne. Legendarny aktor jest po śmierci poddany krytyce
Szeryf John Wayne. Legendarny aktor jest po śmierci poddany krytyce (East News)
d2caydf

Jeśli wylądujecie kiedyś w Orange County, hrabstwie w Kalifornii, to wylądujecie na lotnisku im. Johna Wayne’a. A może nie zdążycie?

ZOBACZ TEŻ: ''Gwiezdne wojny'' były ostatnim filmem Johna Wayne'a

Tak samo, jak w Gdańsku ludzie i politycy domagają się usunięcia pomnika prałata Jankowskiego, tak w Kalifornii coraz głośniejsze są głosy, by pozbawić lotnisko w miejscowości Santa Ana imienia jego patrona.

d2caydf

Czymże mógł się narazić słynny, kultowy aktor, który był dotąd dla Amerykanów kwintesencją USA: biały, szlachetny, bohaterski kowboj. Rozsławił wartości Dzikiego Zachodu na cały świat w takich filmach, jak "Dyliżans", "Poszukiwacze" czy "Rio Bravo".

Bez Johna Wayne’a nie byłoby współczesnej Ameryki i takich prezydentów "kowbojów", jak Ronald Reagan czy George W. Bush Jr.

Haniebny wywiad

A jednak. Jeden z gorliwych studentów odkopał stary wywiad Wayne’a z magazynu "Playboy" z 1971 r. i się zaczęło.

d2caydf

Wayne został – pośmiertnie – oskarżony o rasizm i homofobię.

   Getty Images/ Wayne w otoczeniu fanek
(Getty Images/ Wayne w otoczeniu fanek )

W wywiadzie aktor mówi, że biali powinni rządzić Ameryką tak długo, dopóki czarni mieszkańcy USA, Afro-Amerykanie, się nie poduczą i wyedukują.

- Wierzę, że biali powinni rządzić, dopóki czarni się nie podszkolą - mówi Wayne. - Nie może być tak, że zaraz padniemy przed nimi na kolana i damy im władzę. Trzeba ich nauczyć odpowiedzialności. Problem w tym, że czarni próbują się uczyć na uniwersytetach, nawet gdy nie zdali egzaminów i nie mają odpowiedniej wiedzy. Jak może uczyć się algebry ktoś, kto nie umie liczyć? To by nam drastycznie zaniżyło poziom edukacji. W sumie czarni nie powinni narzekać, bo w USA wiedzie im się bardzo dobrze.

d2caydf

Wayne chwali się też, że w dwóch wyreżyserowanych przez niego filmach grali czarni aktorzy, w tym w jednym z nich czarny aktor zagrał rolę służącego.

- To naturalne, że jak potrzebuję czarnego charakteru w filmie, biorę czarnego aktora - powiedział Wayne. - W sumie w świecie filmu powinno być 10 proc. czarnych, bo tylu ich jest w społeczeństwie. Ale z drugiej strony nie może być 10 proc. czarnych operatorów i kamerzystów, bo nie skończyli odpowiednich szkół.

Mało tego: w wywiadzie Wayne okazuje się też homofobem, narzekającym na ”pedalskie” filmy w stylu ”Midnight Cowboy” czy ”Easy Rider”.

d2caydf

- Jestem pewien, że za dwa-trzy lata Ameryka znudzi się tymi zboczonymi filmami – mówi Wayne.

Dostaje się też rdzennym mieszkańcom Ameryki.

- Nie uważam, żebyśmy ukradli im ziemię - mówi Wayne o Indianach. - Oni byli samolubni i chcieli jej całej dla siebie. Tak nie mogło być. Jak biali by przetrwali?

   Getty Images/ Wayne rozdaje autografy dzieciom
(Getty Images/ Wayne rozdaje autografy dzieciom )

Nie może się bronić

Ten wywiad z 1971 r. już ma swoje konsekwencje. Publicyści apelują, że po czymś takim, lotnisko w Santa Ana powinno natychmiast zmienić nazwę patrona.

d2caydf

Publicysta gazety "The Los Angeles Times" pisze, że w 1971 r. Wayne wiedział doskonale, na czym polegała walka czarnych o prawa obywatelskie i równouprawnienie.

”Wayne wiedział, że 3 lata wcześniej, w 1968 r., został zastrzelony Martin Luther King. Wayne był po prostu rasistą. Nie podobało mu się, że czarni wywalczyli sobie coraz więcej praw. Nie był pierwszym naiwnym; mówił, co myśli. Nazwijmy więc to miejsce po prostu lotniskiem w hrabstwie Orange” – pisze publicysta Michael Hiltzik.

   Getty Images
(Getty Images)

Rodzina Wayne’a broni aktora: - John udzielił wywiadu w innych czasach, 50 lat temu, a poza tym nie ma jak się bronić, bo nie żyje. Nie można skreślać czyjegoś całego życia na podstawie jednego wywiadu.

Inni obrońcy powołują się na koszty: zmiana nazwy to, ich zdaniem, zbyt duży wydatek, a poza tym lotnisko im. Johna Wayne’a przyciąga turystów, więc zarabia.

d2caydf

Podziel się opinią

Share
d2caydf
d2caydf