WP

Jonathan Glazer nakręci film o Auschwitz. "To nie tylko sceneria, ale główny bohater"

Brytyjski reżyser żydowskiego pochodzenia od 5 lat szykuje prawdopodobnie najważniejszy film w swojej karierze. Zapewnia, że nie będzie to typowe podejście do Holocaustu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jonathan Glazer i Scarlett Johansson, gwiazda jego ostatniego filmu
Jonathan Glazer i Scarlett Johansson, gwiazda jego ostatniego filmu (Getty Images)
WP

Jonathan Glazer wyreżyserował dotychczas zaledwie trzy pełnometrażowe filmy, ale to wystarczyło, by zwrócił na siebie uwagę. "Sexy Beast" z 2000 r. dostał nominację do Oscara, później do kin trafiły głośne "Narodziny" z Nicole Kidman i "Pod skórą" ze Scarlett Johansson. Po drodze kręcił krótkie metraże, tymczasem okazuje się, że ostatnie 4-5 lat poświęcił przygotowaniom do filmu o drugiej wojnie światowej.

Będąc gościem podcastu A Dash of Drash reżyser zdradził, że główną inspiracją dla filmu o Zagładzie Żydów paradoksalnie nie jest sam wątek Holocaustu.

- Jako dziecko oglądałem zdjęcia z czasów drugiej wojny światowej i byłem przerażony pewnymi obrazami. Chodzi o przechodniów, gapiów, zwyczajnych Niemców. Zacząłem się zastanawiać, jak to możliwe, że oni wszyscy stali i się tylko przyglądali. Na niektórych twarzach widać było wyraźne zadowolenie. To był dla nich spektakl, rodzaj cyrku – tłumaczył reżyser.

WP

Glazer unikał mówienia o szczegółach scenariusza, ale dał do zrozumienia, że Auschwitz w jego ujęciu nie będzie tylko scenerią, lecz głównym bohaterem. W przeciwieństwie do filmów, które mogłyby się jego zdaniem rozgrywać w dowolnym miejscu.

- Poświęciłem na ten projekt ostatnie 4-5 lat – zdradził Glazer, który chciałby ruszyć ze zdjęciami latem 2019 r. Film miałby być wówczas gotowy w 2020 r.

WP

Obejrzyj zwiastun filmu "Sobibór":

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP