Już bije rekordy. Film tylko dla dorosłych
We wtorek w internecie pojawił się premierowy zwiastun filmu "Babylon". Trailer cieszy się ogromną popularnością. W ciągu kilkunastu godzin miał już na YouTubie ponad 2 mln wyświetleń. Widzowie zobaczyli na ekranach mocną zapowiedź skandalicznej historii z okresu Złotego Wieku Hollywood.
Akcja "Babylonu" rozgrywać się będzie pod koniec lat 20. XX wieku i ukaże proces przejścia przemysły filmowego od produkcji niemych do dźwiękowych. Warto przypomnieć, że oficjalnie pierwszym filmem dźwiękowym był "Śpiewak jazzbandu", który trafił do kin w 1927 r. Dzieło oprócz muzyki miało także synchronizowane z obrazem partie śpiewane.
Co ciekawie, "Śpiewak jazzbandu" był też filmem autotematycznym, był metaforą wprowadzenia dźwięku w kinie, a więc konfrontacją kina niemego i nadchodzącego kina dźwiękowego. Jasno widzimy tu, że obrońcy starej formy wyrazu nie potrafili zaakceptować zachodzących zmian i traktowali je w kategoriach wielkiego zamachu na artyzm kina. W realnym świecie wielu reżyserów i aktorów nie odnalazło się na wielkim ekranie po przełomie dźwiękowym. I o tym m.in. opowiada "Babylon".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Babylon" (2022) - zwiastun filmu.
W filmie Damiena Chazelle (zdobywcy Oscara za "La La Land") Brad Pitt i Margot Robbie zagrali gwiazdy kina niemego, które są ikonami swoich czasów. Jednak, gdy świat wokół nich zaczyna się gwałtownie zmieniać, staną przed wyborem. Zanegować technologiczną rewolucję albo ewoluować i popłynąć z jej nurtem.
Zgodnie z zapowiedzią reżysera "Babylon" będzie stylizowany na dekadencką historię. W zwiastunie twórcy zaprezentowali fragmenty wystawnych imprez, na których nie brakuje narkotyków, nagich kobiet i hollywoodzkich gwiazd. W ostatniej scenie trailera bohaterka grana przez Margot Robbie wykrzykuje: "Słuchajcie twardziele z wielkimi (…). Kto chce zobaczyć, jak walczę z (…) wężem?". Zwiastun jest wyjątkowo dynamiczny i jest zapowiedzią świetnego filmu.
Wiadomo już, że "Babylon" otrzymał w kinach kategorię wiekową R, co oznacza, że osoby poniżej 17 roku życia będą mogli obejrzeć film tylko pod opieką osoby pełnoletniej. Nie wydaje się jednak, aby przeszkodziło to w osiągnięciu komercyjnego sukcesu. Obraz Damiena Chazelle na pewno będzie także jednym z najmocniejszych kandydatów do Oscara. Do kinowej dystrybucji ma być skierowany 6 stycznia 2023 r.
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij