Kaczor i Morawski pójdą do więzienia?

Kaczor i Morawski pójdą do więzienia?
Źródło zdjęć: © AKPA

Ruszył proces znanych aktorów.

1 / 9

Rusza proces aktorów

Obraz
© AKPA

ZASP stracił te pieniądze wskutek "nietrafionego" zakupu przez K. obligacji Stoczni Szczecińskiej. Kaczor i Morawski będą odpowiadać za brak nadzoru nad działaniami Piotra K.

2 / 9

Kaczor i Morawski przed sądem

Obraz
© AKPA

To jedna z najdłużej czekających na rozpoznanie spraw w warszawskich sądach: akt oskarżenia warszawska prokuratura wysłała sądowi jeszcze latem 2003 r.

3 / 9

Obraz
© AKPA

Początkowo sprawę w Sądzie Okręgowym w Warszawie miała prowadzić sędzia przewodnicząca składowi sądzącemu b. szefa PZU Władysława Jamrożego - co sprawiało, że nie mogła zająć się równolegle sprawą ZASP. Potem sprawę oddano innemu sędziemu.

Gdy w 2007 r. weszła zaś w życie ustawa o przekazywaniu części spraw sądom rejonowym, proces przeniesiono do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Tam sprawa też czekała, bo w pierwszej kolejności rozpatrywane są sprawy, w których oskarżeni odpowiadają z aresztu oraz zagrożone przedawnieniem.

4 / 9

Sprawa sądowa

Obraz
© AKPA

Piotrowi K. warszawska prokuratura okręgowa zarzuca, że nie zachowując należytej ostrożności w inwestycjach finansowych naraził ZASP na straty w wysokości ponad 9 mln zł (roczny budżet ZASP wynosił ok. 7 mln). W 2002 r. podjął on decyzję o zakupie obligacji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, która wkrótce ogłosiła upadłość, na co przeznaczył 60 proc. środków inwestycyjnych ZASP.

5 / 9

Utrata środków

Obraz
© AKPA

Według prokuratury, ta decyzja naraziła ZASP na utratę środków, bo były to krótkoterminowe obligacje wysokiego ryzyka. Związek stracił całą kwotę, gdyż zbankrutowana stocznia nie wykupiła obligacji.

6 / 9

Kaczor i Morawski współwinni oszustwa?

Obraz
© AKPA

Kaczora i Morawskiego oskarżono o upoważnienie księgowego do inwestowania pieniędzy związku bez zgody i wiedzy prezydium Zarządu Głównego (K. miał pełnomocnictwo zarządu ZASP do dysponowania pieniędzmi stowarzyszenia). Według prokuratury, Kaczor i Morawski nie zobowiązali K. do konsultowania jego decyzji; nie sprawowali też nadzoru nad inwestowaniem pieniędzy. Podsądnym, którzy odpowiadają z wolnej stopy, grozi do 3 lat więzienia.

7 / 9

Łukaszewicz składa zawiadomienie

Obraz
© AKPA

Zawiadomienie w tej sprawie we wrześniu 2002 r. złożył do prokuratury ówczesny prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Wyjaśniał, że choć były prezes i skarbnik mogli nie wiedzieć o zakupie obligacji, nie zwalnia ich to z odpowiedzialności. Kaczor utrzymywał, że o zakupie obligacji nie wiedział i że księgowy dokonał tego posunięcia bez konsultacji.

8 / 9

Sprawa Kaczora i Morawskiego

Obraz
© AKPA

"Kiedy 29 czerwca 2002 r. zapoznałem się z tragiczną dla ZASP wiadomością o utracie olbrzymiej części kapitału, którego procenty żywiły ZASP, Stowarzyszenie zagłębiło się w problemy, które pochłonęły naszą energię na kilka miesięcy" - mówił Łukaszewicz. Zagrożone było utrzymanie Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, ale pomogło mu m.in. Ministerstwo Finansów.

9 / 9

Kaczor i Morawski usunięci z ZASP-u

Obraz
© AKPA

W wyniku afery, z ZASP usunięto Kaczora i Morawskiego, zarzucając im naruszenie statutu związku. Potem związek wycofał się jednak z tej decyzji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)