Trwa ładowanie...
d2ho5n7

Karolina Piechota

Najnowsze informacje
4.1
(39 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kozienice, Polska

Filmografia:
d2ho5n7

Polska aktorka młodego pokolenia, laureatka nagrody na FPFF w Gdyni za debiut aktorski w głośnym filmie „Drzazgi” Macieja Pieprzycy.

Urodziła się 10 marca 1984 roku w Kozienicach, w województwie mazowieckim. Studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 2007 roku. Jeszcze w tym samym roku związała się na stałe z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie po dziś dzień występuje. Poza tym, rok 2007 przyniósł jej też nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Grety w „Pułapce” Tadeusza Różewicza oraz pierwsze propozycje występów w Teatrze Telewizji w ramach tzw. Sceny Faktu („Oskarżeni. Śmierć sierżanta Karosa” Stanisława Kuźnika; „Pseudonim Anoda” Mariusza Malca).

* Z małym ekranem związała się jeszcze jako studentka, kreując rolę Patrycji w znanym serialu „Plebania” (2006-2008).* Poza tym, zaliczyła szereg gościnnych występów na planie telewizyjnych produkcji: telenoweli „Klan”, serialu „Na Wspólnej”, sitcomu „Faceci do wzięcia”, historyczno-wojennego „Czasu honoru”, czy kryminalnego „Wydziału zabójstw”.

Przełom w jej karierze nastąpił w 2008 roku, wraz z filmowym debiutem w świetnie przyjętym przez krytykę filmie „Drzazgi” Macieja Pieprzycy. Pierwszoplanowa rola u boku Antoniego Pawlickiego przyniosła aktorce zasłużony, prestiżowy laur od Prezydenta Gdyni za debiut aktorski na FPFF (2008) oraz nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na MFF w Kairze (2009).

W tym samym roku pojawiła się w innej, zauważonej w Gdyni produkcji - nagrodzonych w konkursie kina niezależnego „Rubinowych godach: Andrzeja Mańkowskiego (2008).

W 2009 roku wzięła udział w debiutanckim filmie Tomasza Lewkowicza „Huśtawka”, spotykając się na planie m.in. z Karoliną Gorczycą i Violettą Arlak. Dała też gościnny występ u boku Artura Żmijewskiego w jednym z odcinków popularnego serialu „Ojciec Mateusz” Macieja Dejczera, Macieja Dutkiewicza i Andrzeja Kostenki.

Wśród sceniczny ról Piechoty na deskach macierzystego Teatru Wybrzeże, znajdują się: Hayley w „Farsie z Walworth” Endy Walsh, w reżyserii Adama Orzechowskiego, Beatrycze w inscenizacji szekspirowskiej sztuki „Wiele hałasu o nic” w reżyserii Orzechowskiego oraz Beatrice w „Zwodnicy” Thomasa Middletona i Williama Rowleya, w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Wraz z legendarnym, trójmiejskim zespołem Kobiety, występuje z muzycznym recitalem „Rechot Brechta”, prezentującym najsłynniejsze songi Kurta Weilla do tekstów Bertolda Brechta.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ho5n7
d2ho5n7
d2ho5n7