Trwa ładowanie...
d4n3nuv

Kevin Macdonald

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d4n3nuv

Szkocki reżyser filmowy, głównie dokumentalista. Na szeroką skalę zasłynął dzięki biograficznemu dramatowi „Ostatni król Szkocji” z oskarowym Forrestem Whitakerem w roli głównej.

Urodził się 28 października 1967 roku w Glasgow, w Szkocji. Jego dziadek, Emeric Pressburger, był cenionym scenarzystą, ale również reżyserem i producentem. Zasłynął przede wszystkim dzięki owocnej współpracy z Michaelem Powellem - w 1943 roku został laureatem Oskara za scenariusz do wojennego dramatu „Forty-Ninth Parallel” w jego reżyserii.

MacDonald dorastał w Szkocji, ukończył dość prestiżowy Glenalmond College, a w połowie lat 90-tych zaczął realizować pierwsze filmy – przez dłuższy czas wyłącznie dokumentalne. Jego pierwszy obraz – zrobiony dla brytyjskiej telewizji dokument „The Making of an Englishman” (1995) odnosił się bezpośrednio do osoby słynnego dziadka. Był zapisem podróży po Europie w poszukiwaniu prawdy o krewnym, którego nie zdążył dobrze poznać.

Kolejne dokumenty twórcy, realizowane na zamówienie telewizji, ale nie tylko, przeważnie dotyczyły znanych postaci, głównie ze świata show-biznesu: Erika Campbella –aktora, który mimo ogromnego wzrostu, przez całe życie grał w cieniu ‘wielkiego’ Chaplina; rzeźbiarza George’a Rickeya, muzyka Micka Jaggera i filmowców: Howarda Hawksa, Donalda Cammella, Humphreya Jenningsa, czy Errola Morrisa.

Pierwszy sukces osiągnął dzięki filmowi dokumentalnemu „One Day in September” (1999), odnoszącemu się do krwawych wydarzeń, mających miejsce podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku, kiedy to grupa palestyńskich terrorystów zorganizowała zamach na izraelskich sportowców. Film przyniósł Macdonaldowi Oskara za Najlepszy Dokument (razem z producentem, Arthurem Cohnem), nagrodę BIFA im. Douglasa Hickoxa, nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i do nagrody przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (IDA).

Kolejnym filmem, który przyniósł twórcy międzynarodowy rozgłos był dokumentalizowany obraz „Czekając na Joe” – oparta na prawdziwej historii z 1985 roku, opowieść o trudnej wyprawie dwójki przyjaciół na niezdobyty do tej pory, górski szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Film został nagrodzony prestiżową BAFTA - Alexander Korda Award dla Najlepszego Filmu Brytyjskiego, Evening Standard British Film Award i nominacją do BIFA.

W pełni fabularnym debiutem MacDonalda był biograficzno-historyczny dramat „Ostatni król Szkocji” (2006) z rewelacyjnym, oskarowym Forestem Whitakerem w roli okrutnego, ugandyjskiego dyktatora – Idiego Amina. Film udowodnił niezwykły talent twórcy i przyniósł mu kolejną nagrodę BAFTA im. Alexandra Kordy dla Najlepszego Filmu Brytyjskiego oraz nagrodę BIFA za reżyserię, dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i nominację do London Critics Circle Film Award.

W 2007 roku zrealizował dokument osnuty wokół życia dowódcy gestapowskiego Klausa Barbie, znanego pod pseudonimem ‘rzeźnika z Lyonu’. Film „Wróg mojego wroga” skupiał się już jednak na powojennej działalności zbrodniarza i jego pracy w amerykańskim i brytyjskim wywiadzie.

Ostatnio Macdonald znowu zwrócił się w kierunku fabuły, reżyserując thriller „Stan gry” (2009) z iście gwiazdorską obsadą, wśród której znaleźli się: Russell Crowe, Helen Mirren, Ben Affleck, Rachel McAdams, Robin Wright Penn i Jeff Daniels.

Z kolei w 2010 roku na ekrany wejdzie historyczny dramat „The Eagle of the Ninth”, którego akcja dzieje się w Szkocji okresu panowania rzymskiego, w drugim wieku naszej ery.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3nuv
d4n3nuv
d4n3nuv