Trwa ładowanie...
d5tvs6w

Kinga Preis

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d5tvs6w

Jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Urodziła się 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu. W 1996 roku ukończyła tamtejszą PWST.

Od początku kariery aktorskiej związana jest z wrocławskim Teatrem Polskim. W teatrze zadebiutowała już jako studentka w 1994 roku. Debiut filmowy przyszedł dwa lata później, kiedy to aktorka wystąpiła u Krzysztofa Zanussiego w telewizyjnym filmie „Niepisane prawa” (z cyklu „Opowieści weekendowe”).

W 1997 roku pojawiła się po raz pierwszy u Michała Rosy w „Farbie”, a w 1998 – w „Poniedziałku” Witolda Adamka (rola narkomanki spodziewającej się dziecka). Za rolę w tym ostatnim otrzymała Nagrodę dla Aktorki Drugoplanowej na Festiwalu w Gdyni.

W latach 1998-99 występowała w serialu „Wrota Europy”. W 2000 roku zagrała u Jacka Bromskiego w filmie sensacyjnym „To ja, złodziej” (obok Janusza Gajosa), natomiast rok później – w „Ciszy” (2001) Michała Rosy (wraz z Bartoszem Opanią), za rolę w którym otrzymała kolejną Nagrodę Aktorską na festiwalu w Gdyni (tym razem dla Aktorki Pierwszoplanowej) oraz Orła.

Role filmowe aktorka godziła jednocześnie z pracą w teatrze, także w teatrze telewizji. Grała m.in. u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Glińskiej, Grzegorza Jarzyny. W teatrze telewizji zagrała rolę Joanny d’Arc (spektakl w reżyserii Krzysztofa Zanussiego), chwaloną przez jednego z krytyków słowami „sto Mil Jovovich może się schować”.

W 2002 roku wystąpiła w serialu telewizyjnym „Defekt” (obok Magdaleny Cieleckiej i Piotra Fronczewskiego), w 2004 pojawiła się gościnnie na planie „Kryminalnych”, w tym samym roku wystąpiła też w kasowym „Nigdy w życiu!”.

W 2003 roku zagrała w głośnej „Symetrii” Konrada Niewolskiego, otrzymała też kolejną nagrodę Orła za Drugoplanową Rolę w filmie „Wtorek” Witolda Adamka. Rok później, w 2004 roku wzięła udział w triumfującym w Gdyni „Komorniku” Feliksa Falka (Nagroda za Drugoplanową Rolę Kobiecą na FPFF w Gdyni, Orzeł za Najlepszą Rolę Drugoplanową), gdzie wystąpiła obok Andrzeja Chyry.

W 2005 roku pojawiła się w drugiej serii „Bożej podszewki” Izabeli Cywińskiej oraz w głośnym filmie „Karol - człowiek, który został papieżem”. Kolejny rok to udział w ekranizacji powieści „S@motność w sieci” Witolda Adamka, komedii „Statyści” oraz ponowne spotkanie z reżyserem Michałem Rosą przy okazji filmu „Co słonko widziało”. W 2008 roku zagrała w filmie "Cztery noce z Anną". W 2009 wystąpiła w dwóch filmach: "Dom zły" oraz "Idealny facet dla mojej dziewczyny". W 2010 roku zagrała w "Joannie" oraz w "Milionie dolarów". Rok później wystąpiła w "Sali samobójców" i "Róży".

Kinga Preis jest laureatką 20. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 roku, w konkursie interpretacji piosenki, za wykonanie utworu „Przekleństwo Millheaven” Nicka Cave’a. W 2006 roku aktorka została laureatką prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W 2008 została nagrodzona za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu "Stygmatyczka" podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie. W 2010 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Mężem Kingi Preis jest Piotr Borowiec, para ma syna Antoniego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj