Trwa ładowanie...

Kolejny sukces polskich filmowców na Berlinale. "Dowłatow" otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia

Rosyjsko-polsko-serbski film "Dowłatow" na 68. Berlinale zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia. Film zostanie pokazany w 23 krajach. Jednym z dystrybutorów jest Netflix.

Share
Kolejny sukces polskich filmowców na Berlinale. "Dowłatow" otrzymał Srebrnego NiedźwiedziaŹródło: Getty Images
d2szh6y

Podczas ceremonii kończącej tegoroczny festiwal międzynarodowe jury pod przewodnictwem Toma Tykwera przyznało filmowi* Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne, którym nagrodzona została scenografka, Elena Okopnaja.* Polskimi producentami filmu są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Message Film, a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal. W filmie wystąpili m.in. Piotr Gąsowski, Helena Sujecka i Hanna Śleszynska.

"Dowłatow" to już drugi film Germana, zrealizowany w koprodukcji z polskimi producentami, który uhonorowany został Srebrnym Niedźwiedziem. Poprzedni, "Pod elektrycznymi chmurami", otrzymał tę prestiżową nagrodę na Berlinale 2015.

d2szh6y

"Dowłatow" to epickie, intelektualne kino historyczne. Opowiada o kilku dniach z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego.

Produkcja, która od swej premiery zbiera entuzjastyczne recenzje w światowej prasie, została już sprzedana do dystrybucji w 23 krajach i będzie dystrybuowana m.in. przez Netflix na anglojęzyczne terytoria (USA, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia i Skandynawia). Film ma zapewnioną dystrybucję również we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji, Bułgarii, Brazylii, w Chinach oraz krajach bałtyckich.

Ogromnej radości z tak wielkiego sukcesu nie kryją polscy producenci: - Jesteśmy dumni, że "Dowłatow" zdobył uznanie zarówno międzynarodowego jury, jak też światowej krytyki oraz widzów. Nasza radość jest tym większa, że to już drugi Srebrny Niedźwiedź dla filmu, który zrealizowaliśmy z Aleksiejem Germanem jr i kolejny z naszym partnerem Artemem Vasilijevem. Niewątpliwie wielka w tym zasługa polskich twórców, w tym nominowanego do Oscara autora zdjęć Łukasza Żala oraz fantastycznych aktorów, Piotra Gąsowskiego, Heleny Sujeckiej i Hanny Śleszyńskiej.

Polska premiera filmu odbędzie się na festiwalu Nowe Horyzonty 2018.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Obejrzyj: zwiastun filmu "Twarz". Zdobył Srebrnego Niedźwiedzia Grand Jury na Berlinale:

d2szh6y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2szh6y
d2szh6y