Krzysztof Komeda znów w Sopocie

W najbliższą niedzielę (28.08) w Sopocie będzie można zobaczyć Krzysztofa Komedę Trzcińskiego. W Muzeum Sopotu, o godzinie 19:30, odbędzie się projekcja unikalnych filmów z archiwum TVP Kultura, poświęconych wielkiemu, polskiemu kompozytorowi i pianiście jazzowemu. Pokaz odbywa się w ramach Festiwalu Jazz Wolności powered by LOTOS.

Krzysztof Komeda Trzciński debiutował jako lider zespołu w 1956 roku w Sopocie, podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej, który organizowany był przez Leopolda Tyrmanda, Franciszka Walickiego oraz Jerzego Kosińskiego. Ambitny pianista złamał wtedy obowiązujące dotąd zasady i zaprezentował program oparty wyłącznie na jazzie nowoczesnym, nawiązującym do stylistyki amerykańskich zespołów, takich jak Modern Jazz Quartet. Wcześniej polskie zespoły, jeśli grały jazz nowoczesny, to do programu zwykle włączały standardy jazzu tradycyjnego. Koncert Sekstetu Komedy był w 1956 roku w Sopocie wielkim wydarzeniem, a Komeda stał się rozpoznawalnym w całym kraju pianistą i kompozytorem.

Krzysztof Komeda znów w Sopocie
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

Archiwa Telewizji Polskiej stanowią bezkresne źródło prawdziwych kulturalnych perełek. Trzy filmy poświęcone Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu, wydobyte z tego archiwum dzięki staraniom redaktorów TVP Kultura będą zwieńczeniem Festiwalu Jazz Wolności Powered by LOTOS. Fani jazzu i miłośnicy historii będą mogli w niedzielę zobaczyć:

Czas Komedy
Portret Krzysztofa Komedy Trzcińskiego - twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, autora słynnej kołysanki z filmu Romana Polańskiego. Próba odtworzenia ostatnich miesięcy życia i kulisów tragicznego wypadku, który był przyczyną śmierci artysty. Wypowiedzi żony muzyka i jego przyjaciół ilustrowane są fragmentami filmów Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje" i "Popioły", Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego "Prawo i pięść", Antoniego Stankiewicza "Sopot 1957", Bogusława Rybczyńskiego: "Matura", "Jazz camping", Mirosława Kijowicza: "Sztandar", "Uśmiech", "Klatki", "Rondo", "Wiklinowy kosz", Ryszarda Plucińskiego "Fantomy", Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", Janusza Majewskiego "Jazz in Poland" oraz materiałami archiwalnymi TVP S. A. i WFDiF. Ilustrację muzyczną filmu stanowią kompozycje K. Komedy.

Wybrańcy Bogów umierają młodo
30 lat od śmierci Krzysztofa Komedy o jego fenomenie mówią wybitni artyści i przyjaciele muzyka, obserwatorzy początków kariery i świadkowie jego tragicznej śmierci.

Jazz w Filharmonii- Zespół Krzysztofa Komedy
Prezentacja kariery artystycznej Krzysztofa Komedy oraz rozmowa z kompozytorem na temat planów na najbliższą przyszłość. Ponadto w programie dwie kompozycje jazzowe w wykonaniu zaproszonego do studia telewizyjnego kwartetu Komedy w składzie: R. Carlsson ze Szwecji - perkusja, R. Dyląg - kontrabas, T. Stańko - trąbka i K. Komeda - fortepian.

Pokaz jest niebiletowany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)