Trwa ładowanie...
d3a7uf2

Krzysztof Penderecki dostał Grammy aż czterokrotnie. Reżyserzy światowej klasy kochali jego muzykę

29 marca nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.
Share
Krzysztof Penderecki stworzył szereg kompozycji do czołowych polskich filmów
Krzysztof Penderecki stworzył szereg kompozycji do czołowych polskich filmówŹródło: East News
d3a7uf2

Krzysztof Penderecki opracowywał muzykę do wielu znakomitych filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Inland Empire" Davida Lyncha, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy " Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Oprócz tego skomponował muzykę do filmów takich jak: "Rękopis znaleziony w Sarragosie", "I love you. I love you", "Fear me not", "Testament" czy "Zejście do piekła". Również Marcin Wrona wykorzystał jego muzykę do swojego ostatniego filmu pt. "Demon".

d3a7uf2

Zobacz też: Jerzy Bralczyk wspomina Krzysztofa Pendereckiego. "Nie podszedłem po autograf. Bardzo tego żałowałem"

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 r. oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 r. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał również szereg odznaczeń państwowych. Był kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

Zobacz też: Nie żyje Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat

d3a7uf2

Podziel się opinią

Share
d3a7uf2
d3a7uf2