Trwa ładowanie...

Krzysztof Penderecki dostał Grammy aż czterokrotnie. Reżyserzy światowej klasy kochali jego muzykę

29 marca nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.

Krzysztof Penderecki dostał Grammy aż czterokrotnie. Reżyserzy światowej klasy kochali jego muzykęŹródło: East News
d5tvs6w
d5tvs6w

Krzysztof Penderecki opracowywał muzykę do wielu znakomitych filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Inland Empire" Davida Lyncha, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy " Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Oprócz tego skomponował muzykę do filmów takich jak: "Rękopis znaleziony w Sarragosie", "I love you. I love you", "Fear me not", "Testament" czy "Zejście do piekła". Również Marcin Wrona wykorzystał jego muzykę do swojego ostatniego filmu pt. "Demon".

d5tvs6w

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 r. oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 r. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał również szereg odznaczeń państwowych. Był kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj