Trwa ładowanie...

Krzysztof Penderecki dostał Grammy aż czterokrotnie. Reżyserzy światowej klasy kochali jego muzykę

29 marca nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.

Krzysztof Penderecki dostał Grammy aż czterokrotnie. Reżyserzy światowej klasy kochali jego muzykęŹródło: East News
dann5a7
dann5a7

Krzysztof Penderecki opracowywał muzykę do wielu znakomitych filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Inland Empire" Davida Lyncha, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy " Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Oprócz tego skomponował muzykę do filmów takich jak: "Rękopis znaleziony w Sarragosie", "I love you. I love you", "Fear me not", "Testament" czy "Zejście do piekła". Również Marcin Wrona wykorzystał jego muzykę do swojego ostatniego filmu pt. "Demon".

dann5a7

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 r. oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 r. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał również szereg odznaczeń państwowych. Był kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

dann5a7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dann5a7