Trwa ładowanie...
d4g97nr

''Łowcy głów'': Kontuzja czyni mistrza - sylwetka Jo Nesbo [wideo]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Łowcy głów'': Kontuzja czyni mistrza - sylwetka Jo Nesbo [wideo]
(Materiały prasowe)
d4g97nr

Zerwane wiązadła w kolanie to horror każdego piłkarza. Życie bywa jednak przewrotne. Przekonał się o tym Jo Nesbo, któremu odniesiona na boisku kontuzja otworzyła drzwi do prawdziwej kariery. Były zawodnik norweskiej ekstraklasy to dziś jeden z najpoczytniejszych pisarzy świata. Jego książki rozchodzą się w milionowych nakładach, a na ekrany kin wchodzi właśnie ekranizacja jednego z bestsellerów Norwega, zatytułowana „Łowcy głów” (premiera 25 maja).

Uważany za najlepszego spośród skandynawskich mistrzów historii z dreszczykiem, Jo Nesbo, przyszedł na świat w 1960 roku w Oslo. Gdy był nastolatkiem wieszczono mu piłkarską karierę. Jednak ze snu o sukcesach w sporcie wyrwała do poważna kontuzja. Postawiona diagnoza – całkowite zerwanie więzadeł krzyżowych. Wyrok – natychmiastowa i całkowita rozłąka z futbolem.

Niedoszły gwiazdor murawy znalazł jednak nowy pomysł na życie. Po skończeniu studiów z powodzeniem realizował się jako makler giełdowy. W wolnych chwilach grał na gitarze i śpiewał w założonej wraz z bratem kapeli rockowej „Di Derre”. I to nie byle jak. W latach 90. rodzinny zespół Nesbo urósł do miana jednej najpopularniejszych grup w Norwegii. Bracia grali rocznie ponad 150 koncertów w kraju i za granicą.

Niepokorny rockman nie miał jednak dosyć. Z równą ochotą co po gitarę, sięgał po pióro. W końcu naszedł dzień, w którym wydawcy otrzymali rękopis jego pierwszego kryminału, zatytułowanego "Człowiek-nietoperz". Napisany nieco przygodnie, bo na urlopie w Australi, tekst Nesbo rozesłał pod pseudonimem. Ostatnie czego chciał, to dać się zaszufladkować jako literacka gwiazda rocka. No i wedle życzenia… trafił do innej szufladki. Świat zna go dziś jako autora bestsellerów, zaś Norwegia jako człowieka, który powołał do życia komisarza Harry’ego Hole’a, mającego w ojczyźnie Nesbo status bohatera narodowego. To właśnie wokół krnąbrnego komisarza, mającego słabość do alkoholu i nieudanych związków, toczy się akcja ośmiotomowego cyklu, wielokrotnie nagradzanych powieści, które Norweski Klub Książki uznał za najlepsze norweskie kryminały wszech czasów.

W niedługim czasie Jo Nesbo został obwołany następcą Stiega Larssona. Jego powieści odniosły niebywały międzynarodowy sukces zachwycając zarówno krytyków i wydawców, jak i rzesze czytelników. Zostały przetłumaczone na 40 języków, a ich wydania ukazały się w 140 krajach. W samej Norwegii sprzedano blisko 5 milionów egzemplarzy. Nesbo zdobył niezliczone nagrody literackie i dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy tego gatunku.

d4g97nr

Podziel się opinią

Share
d4g97nr
d4g97nr