ycipk-39hwzf
ycipk-39hwzf

Luc Besson - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-39hwzf

Reżyser urodził się 18 marca 1959 w Paryżu, większość ze swego dzieciństwa spędził nad Morzem Śródziemnym, gdzie jego rodzice pracowali jako instruktorzy nurkowania. W wieku lat 10, po spotkaniu z przyjaźnie nastawionym do ludzi delfinem, Besson postanowił zostać biologiem morskim specjalizującym się w studiach nad tymi zwierzętami.

Kiedy wypadek podczas nurkowania, jakiemu uległ w wieku lat 17, na zawsze przekreślił jego marzenia, postanowił zostać filmowcem. Zrezygnował ze szkoły, by szukać pracy w kinematografii francuskiej i zaczął realizować filmy eksperymentalne kamerą super-8.

W wieku lat 19 przeniósł się do Los Angeles, gdzie przez trzy miesiące pracował... w amerykańskim przemyśle filmowym. W roku 1983, po trzech latach pracy na stanowisku asystenta reżysera, zrealizował swój pierwszy film, zatytułowany "Le Dernier Combat". Film zdobył dwie nagrody na festiwalu filmów fantastyczno-naukowych w Avoriaz, przyznane mu przez jury, którego członkami byli m.in. Alan J. Pakula i Jean-Jacques Annaud, a ponadto - nominację do Cesara i dwanaście dalszych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Sławę przyniósł Bessonowi drugi film, "Subway" z Christopherem Lambertem (Cesar za rolę) i Isabelle Adjani, który zdobył 13 nominacji do Cesara. Zrealizowany w 1988 "Wielki błękit" otrzymał siedem nominacji do Cesara, odniósł ogromny sukces kasowy i stał się filmem kultowym. Besson zrealizował film w angielskiej wersji językowej, z międzynarodową obsadą (Jean Reno, Rosanna Arquette, Griffin Dunne) i protestował, gdy dystrybutor amerykański przemontował film, zmieniając zakończenie i partyturę muzyczną Erica Serry.

Międzynarodową sensacją stała się "Nikita", "czarny film akcji" z Anne Parrilaud, Jeanne Moreau i Jeanem Reno, który doczekała się wersji zrealizowanych w USA (znany u nas z kaset video i TVP "Kryptonim: Nina" z Bridget Fondą, Gabrielem Byrne, Anne Bancroft i Harveyem Keitelem, w oparciu o ten film powstał wyświetlany u nas serial TV) i Hongkongu.

ycipk-39hwzf

W roku 1991 reżyser zrealizował "Atlantis", nazwany przez amerykańskich krytyków "podmorską Fantazją", do którego przez półtora roku kręcił zdjęcia w różnych zakątkach... świata. Pozbawionym dialogów filmem do muzyki Erica Serry reżyser wyraził swą fascynację światem ukrytym w głębi oceanu.

W roku 1993 Besson rozpoczął przygotowania do realizacji "Piątego elementu", ale na przeszkodzie stanęły mu problemy budżetowe. Zrealizował więc "Leona zawodowca" z Jeanem Reno, Natalie Portman i Gary Oldmanem. Film przyniósł mu nominacje do Cesara za najlepszy film i reżyserię. Zrealizowany w końcu w 1997 "Piąty element" z Bruce'em Willisem, Gary Oldmanem i Millą Jovovich okazał się wielkim sukcesem kasowym.

Luc Besson był ponadto producentem filmu Gary Oldmana "Nic doustnie", który przyniósł mu nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Data urodzenia

18.03.1959

Miejsce urodzenia

Paryż, Francja

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia
ycipk-39hwzf
ycipk-39hwzf
ycipk-39hwzf