Luc Besson
Reżyser urodził się 18 marca 1959 w Paryżu, większość ze swego dzieciństwa spędził nad Morzem Śródziemnym, gdzie jego rodzice pracowali jako instruktorzy nurkowania. W wieku lat 10, po spotkaniu z przyjaźnie nastawionym do ludzi delfinem, Besson postanowił zostać biologiem morskim specjalizującym się w studiach nad tymi zwierzętami.
Kiedy wypadek podczas nurkowania, jakiemu uległ w wieku lat 17, na zawsze przekreślił jego marzenia, postanowił zostać filmowcem. Zrezygnował ze szkoły, by szukać pracy w kinematografii francuskiej i zaczął realizować filmy eksperymentalne kamerą super-8.
W wieku lat 19 przeniósł się do Los Angeles, gdzie przez trzy miesiące pracował... w amerykańskim przemyśle filmowym. W roku 1983, po trzech latach pracy na stanowisku asystenta reżysera, zrealizował swój pierwszy film, zatytułowany "Le Dernier Combat". Film zdobył dwie nagrody na festiwalu filmów fantastyczno-naukowych w Avoriaz, przyznane mu przez jury, którego członkami byli m.in. Alan J. Pakula i Jean-Jacques Annaud, a ponadto - nominację do Cesara i dwanaście dalszych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Sławę przyniósł Bessonowi drugi film, "Subway" z Christopherem Lambertem (Cesar za rolę) i Isabelle Adjani, który zdobył 13 nominacji do Cesara. Zrealizowany w 1988 "Wielki błękit" otrzymał siedem nominacji do Cesara, odniósł ogromny sukces kasowy i stał się filmem kultowym. Besson zrealizował film w angielskiej wersji językowej, z międzynarodową obsadą (Jean Reno, Rosanna Arquette, Griffin Dunne) i protestował, gdy dystrybutor amerykański przemontował film, zmieniając zakończenie i partyturę muzyczną Erica Serry.
Międzynarodową sensacją stała się "Nikita", "czarny film akcji" z Anne Parrilaud, Jeanne Moreau i Jeanem Reno, który doczekała się wersji zrealizowanych w USA (znany u nas z kaset video i TVP "Kryptonim: Nina" z Bridget Fondą, Gabrielem Byrne, Anne Bancroft i Harveyem Keitelem, w oparciu o ten film powstał wyświetlany u nas serial TV) i Hongkongu.
W roku 1991 reżyser zrealizował "Atlantis", nazwany przez amerykańskich krytyków "podmorską Fantazją", do którego przez półtora roku kręcił zdjęcia w różnych zakątkach... świata. Pozbawionym dialogów filmem do muzyki Erica Serry reżyser wyraził swą fascynację światem ukrytym w głębi oceanu.
W roku 1993 Besson rozpoczął przygotowania do realizacji "Piątego elementu", ale na przeszkodzie stanęły mu problemy budżetowe. Zrealizował więc "Leona zawodowca" z Jeanem Reno, Natalie Portman i Gary Oldmanem. Film przyniósł mu nominacje do Cesara za najlepszy film i reżyserię. Zrealizowany w końcu w 1997 "Piąty element" z Bruce'em Willisem, Gary Oldmanem i Millą Jovovich okazał się wielkim sukcesem kasowym.
Luc Besson był ponadto producentem filmu Gary Oldmana "Nic doustnie", który przyniósł mu nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.
Komentarze