ycipk-3qcgyh
ycipk-3qcgyh

Megan Follows - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-3qcgyh

Kanadyjska i amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, znana na całym świecie dzięki pamiętnej kreacji tytułowej „Ani z Zielonego Wzgórza” w słynnej ekranizacji powieści Lucy Maud Montgomery.

Urodziła się 14 marca 1968 roku w Toronto, jako najmłodsza z czwórki rodzeństwa, w rodzinie o aktorskich tradycjach. Zawód ten uprawiali rodzice, a w ich ślady poszła, jeszcze przed Megan, jej starsza siostra Samantha. Pozostali bliscy również związani są z przemysłem filmowym – siostra Edwina jest scenarzystką i producentką, a brat Laurence – producentem.

Jej kariera bardzo ściśle związana jest z małym ekranem. Już jako 9-latka zadebiutowała przed kamerą, biorąc udział w reklamie TV. Po kilku serialowych występach (m.in. jako Jenny w serialu „Matt i Jenny” 1979, u boku ojca w „The Littlest Hobo” 1980-81) po raz pierwszy pojawiła się w większej roli w amerykańskim dramacie sportowym „Hokeiści” Paula Shapiro (1984).

Rok później zadebiutowała na dużym ekranie w ekranizacji Stephena Kinga „Srebrna kula”, jednak ten fakt w życiu 17-letniej wówczas aktorki, został całkowicie przesłonięty przez udział w słynnej ekranizacji „Ani z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Kevina Sullivana (1985). Rola słynnej, rudowłosej bohaterki przyniosła jej pierwszą nagrodę Gemini oraz zasłużony zachwyt, ogromną popularność i uwielbienie widzów na całym świecie.

Do roli Ani Shirley wracała dwukrotnie: w 1987 i 2000 roku, biorąc udział w sequelach, zatytułowanych po prostu „Ania z Zieonego Wzgórza: dalsze losy”. Rola z 1987 roku przyniosła jej drugą nagrodę Gemini oraz szwedzką TV Prize dla Osobowości Telewizyjnej.

ycipk-3qcgyh

W międzyczasie zaliczyła debiut teatralny u boku matki i starszej siostry Samanthy w sztuce „The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon-Marigolds” (1988), a pięć lat później dostała szansę zagrania wymarzonej roli szekspirowskiej Julii (1993).

Wystąpiła też w wielu filmach i produkcjach TV, z których żadna jednak nie dorównała popularnością Ani. Pojawiła się obok Jasona Robardsa i Kirka Douglasa w telewizyjnej adaptacji sztuki „Kto sieje wiatr?” (1988) i obok Hugh Granta w telewizyjnym dramacie/romansie „Szampański Charlie” Allana Eastmana (1989); wzięła udział w dramacie wojennym „Czas przeznaczenia” z Williamem Hurtem, Melissą Leo i Timothym Huttonem (1988); ponownie spotkała się z filmową Marylą na planie dramatu „Termini Station” (1989); zagrała z Davidem Morsem w kryminalnym „Krzyku na pustkowiu” (1991) i poznała przyszłego męża na planie thrillera „Deep Sleep” (1990).

* W 1995 roku zachwyciła krytykę, dzięki roli autystycznej dziewczyny w dramacie TV „Under the Piano”, a trzy lata później była gwiazdą kanadyjskiego filmu „Niechęć anioła” (1998).*

Nie licząc udziału w komedii romantycznej „Żona dla dwóch” z Davidem Arquette (2003), w ostatnim czasie występowała właściwie wyłącznie na małym ekranie, pojawiając się gościnnie na planie znanych seriali („Z archiwum X”, „Ostry dyżur”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „Życie przede wszystkim”, „Robson Arms”) oraz biorąc udział w dramatach TV („The Stork Derby”, „Chorał”, „Shania: A Life in Eight Albums”).

Począwszy od 2006 roku, trzykrotnie wcieliła się w rolę Francie Thomson w familijnym cyklu filmów TV „Booky”, spotykając się na planie z narzeczonym, aktorem Stuartem Hughesem.

ycipk-3qcgyh

Mimo upływu lat i występów w wielu rozmaitych produkcjach, nadal kojarzona i utożsamiana jest w pierwszej kolejności z postacią Ani z Zielonego Wzgórza.

Data urodzenia

14.03.1968

Miejsce urodzenia

Toronto

Filmografia

Śniadanie ze Scotem (2007) (Barbara Warren)

What Katy Did (1999) (Cousin Helen)

Srebrna kula (1985) (Jane Coslaw)

Szampański Charlie (1989) (Louise)

Świat bez końca () (Maud)

Reign () (Królowa Katarzyna)

Magia kłamstwa ()

Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze losy (2000) (Ania Shirley)

Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje () (Ania Shirley)

Ania z Zielonego Wzgórza () (Ania Shirley)

Boys and Girls (1982)

ycipk-3qcgyh
ycipk-3qcgyh
ycipk-3qcgyh