"Miasto 44" w niemieckiej telewizji

Głośny film Jana Komasy *"Miasto 44" został wyświetlony w niedzielę wieczorem w niemieckiej telewizji publicznej ZDF - pisze "Gazeta Polska Codziennie".*

"Miasto 44" w niemieckiej telewizji
Źródło zdjęć: © East news

03.08.2015 11:37

Jak relacjonuje "GPC", na stronie stacji napisano, że emisja "ma na celu zacieśnienie współpracy TVP i ZDF po tym, jak skrytykowano w Polsce trylogię ZDF 'Nasze matki, nasi ojcowie'".

Serial ZDF pokazywał żołnierzy AK jako skrajnych antysemitów - przypomina "Codzienna".

Niemcy, zapowiadając emisję filmu Komasy - w ZDF pod tytułem "Warschau 44" -, reklamowali go jako produkcję w nowoczesnym stylu młodego reżysera, który opowiada historię ze swojego punktu widzenia i okiem 20-latków.

Na stronie ZDF czytamy też: "Okrutne tłumienie Powstania Warszawskiego w 1944 r. przez niemieckie siły okupacyjne jest postrzegane przez wielu Polaków jako najbardziej tragiczne wydarzenie w historii polsko-niemieckiej".

- Tylko dzięki wzajemnemu zrozumieniu można wykrywać i zwalczać uprzedzenia. W tym sensie film "Warszawa 44" jest ważny dla niemieckich widzów. To film, który pozwala nam zrozumieć, dlaczego stosunki polsko-niemieckie nie były łatwe i czasem nadal nie są - napisała szefowa redakcji filmów fabularnych Susanne Mller.

Głośny film „Miasto 44” Jana Komasy nie zainteresował Niemców. Dramat o Powstaniu Warszawskim, pokazany wczoraj w publicznej telewizji ZDF, przyciągnął przed telewizory stosunkowo niewielu widzów.

Film nie załapał się nawet do pierwszej trzydziestki najchętniej oglądanych produkcji. Badania ośrodka AGF pokazują, że polski powstańczy dramat zobaczyło nieco ponad milion osób (udział w rynku 5,6%). Jak na Niemcy to niewiele. Dla porównania, pokazywany w tym samym czasie serial kryminalny w telewizji ARD śledziło ponad trzy miliony osób.

Zdaniem branżowych ekspertów, emisja „Miasta 44” okazała się klapą - zwłaszcza, że o filmie sporo się mówiło. W niedzielny wieczór niemieccy widzowie postawili jednak na lżejsze tematy niż Powstanie Warszawskie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)