Tegoroczna, 21. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów rozpocznie się już za dwa tygodnie od 10 do 19 kwietnia. Festiwal odbędzie się aż w dwóch warszawskich kinach: Praha i Apolonia, i potrwa dwa dni dłużej niż w latach ubiegłych. Niezmienna pozostaje atrakcyjna cena biletu. W tym roku to wciąż 7 złotych. A to dopiero początek wiosennych niespodzianek filmowych.
OTWARCIE I ZAMKNIĘCIE FESTIWALU
Program tegorocznej edycji 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów rozpieści wielbicieli festiwalowego kina. W tym roku na widzów czeka kilkanaście przedpremierowych pokazów filmowych. Wiele z zaprezentowanych na festiwalu filmów będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce. Znamy też film, który oficjalnie zainauguruje 21. edycję Festiwalu. Na otwarcie zaplanowano pokaz surrealistycznej komedii w reżyserii Roya Anderssona pt. „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” ("En duva satt på en gren och funderade på tillvaron"). Obraz zdobył główną nagrodę, czyli Złotego Lwa na ostatnim festiwalu w Wenecji. "Filozoficzny traktat o paradoksach naszych władz poznawczych" - jak określił film Anderssona Tadeusz Sobolewski - to poruszająca podróż w głąb ludzkiej natury, przyjęta na weneckim festiwalu gromkimi brawami.
Na zamknięcie Festiwalu Wiosna Filmów organizatorzy zaplanowali pokaz hiszpańskiego thrillera pt. „Stare grzechy mają długie cienie” („Marshland”) w reż. Alberto Rodrigeza. Jest o laureat trzech nagród na MFF w San Sebastian oraz zdobywca 10 nominacji do nagród Goya 2015. W rodzimej Hiszpanii film zobaczyło już półtora miliona widzów. Oba filmy, otwarcia i zamknięcia festiwalu, będą pokazane w Polsce po raz pierwszy.
PRZEGLĄD FILMÓW WĘGIERSKICH
Mimo że na otwarcie i zamknięcie festiwalu zostaną pokazane obrazy ze Szwecji i Hiszpanii, to w tym roku Michał Myśliński, dyrektor programowy Wiosny Filmów postanowił stworzyć przegląd nowego kina węgierskiego, w którym w ostatnich latach pojawia się coraz więcej ciekawych zjawisk filmowych. Będzie można zobaczyć najbardziej błyskotliwe węgierskie filmy ostatniego roku, m.in. nagradzane na MFF w Karlowych Warach „Sens życia i jego brak" ("VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan") w reżyserii Gábora Reisza i „Free Fall” ("Szabadesés") w reżyserii György'a Pálfi'ego i Zsófii Ruttkay. Przegląd Filmów Węgierskich na Wiośnie Filmów organizowany jest przy wsparciu Węgierskiego Instytutu Kultury im. Balassiego.
FAWORYCI PUBLICZNOŚCI
Jedną z ciekawszych sekcji festiwalowych będą zapewne Faworyci Publiczności, w której pojawi się wielkie odkrycie Wiosny Filmów - libański film pt. "Anioł" ("Ghadi") nagradzany przez publiczność aż trzech festiwali filmowych, m.in. w koreańskim Pusan i niemieckim Mannheim.
W tej sekcji będzie można również zobaczyć nagrodzony na tegorocznym Berlinale brazylijski film pt. "Prawie jak matka" ("Que horas Ela Volta?) w reżyserii Anny Muylaert.
TRIUMFATORZY FESTIWALI
Kolejna niespodzianką Wiosny Filmów będzie pierwszy polski pokaz zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia na zakończonym dwa miesiące temu Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - filmu pt. "Aferim!" w reżyserii Radu Jude. Rumuński reżyser jest już znany festiwalowej publiczności, która dwa lata temu oklaskiwała jego wcześniejszą tragikomedię pt. "Wszyscy w naszej rodzinie". "Aferim!" to jeden z oryginalniejszych filmów Berlinale, który nagrodzono ex aequo z filmem polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".
Kolejną rewelacją będzie pokaz nominowanego do Oscara, konkurenta "Idy" mauretańsko-francuskiego dramatu "Timbuktu", który zgarnął aż 7 Cezarów, nagród Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej.
FILMY DOKUMENTALNE
Po ubiegłorocznych sukcesach kina dokumentalnego na festiwalu, w tym roku w programie znalazły się aż trzy interesujące pełnometrażowe produkcje dokumentalne. Pierwszy z nich przenosi nas na Ukrainę i przybliża nam fenomen radykalnego ugrupowania feministycznego, tytułowego "Femen". W nagrodzonym na festiwalu w Nyonie filmie Alaina Margota poznajemy aktywistki organizujące półnagie protesty na największych placach Europy. Druga propozycja to obraz pt. "Pionierzy" ("Pionieri Gieroje"), prezentowany na tegorocznym Berlinale, pokazujący życie pokolenia indoktrynowanego przez sowiecką propagandę. Kolejny film pt. "Tajemnice wielkiego muzeum" ("Das Grosse Museum") przeniesie widzow do wideńskiego Muzeum Historii Sztuki Kunsthistorisches Museum, przedstawiając charyzmatycznych ludzi oddanych bez reszty pracy w tym fascynującym miejscu.
POLSKIE KINO NA ŚWIECIE
W sekcji Polskie Kino Na Świecie przedpremierowo zostanie zaprezentowany najnowszy film Lecha Majewskiego pt. „Onirica”. 12 kwietnia widzowie Wiosny Filmów będą mogli spotkać się z reżyserem filmu, który będzie gościem festiwalu. Inne polskie filmy, które rozsławiły polską kinematografię w zeszłym roku są również takie filmy jak „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, "Huba" Anny i Wilhelma Sasnali. Po wybranych seansach polskich filmów będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z twórcami lub odtwórcami ról głównych w filmach. Spotkania te już po raz kolejny prowadzi wybitny publicysta tygodnika Polityka i autor książki „Reżyserzy” – Janusz Wróblewski.
GOŚĆ STREFY SCENARZYSTY
Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w Strefie Scenarzysty - mającej na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty oraz umożliwiającej profesjonalnym scenarzystom doskonalenie umiejętności.
W tym roku jedną z sesji dla scenarzystów poprowadzi Olivia Hetreed, autorka scenariuszy do takich filmów jak „Dziewczyna z perłą” (reż. Peter Webber), czy „Wichrowe wzgórza” (reż. Andrea Arnold), a także prezeska Gildii Scenarzystów Wielkiej Brytanii. Seminarium zatytułowane jest „Znajdź swoją opowieść”. Traktować będzie o narzędziach niezbędnych do skonstruowania scenariusza opartego na innym źródle, będącego na przykład adaptacją literatury, czy opowiadającego o historycznych wydarzeniach albo prawdziwych postaciach. Nie ograniczy się jednak tylko do kwestii warsztatowych, ale skupi również na tym w jaki sposób pracując nad takim materiałem scenarzysta może przekazać własną opowieść. Na seminarium Olivii Hetreed zapraszamy do kina Praha w poniedziałek, 13 kwietnia, o godz. 16:00. Wstęp wolny. Spotkanie odbywa się w języku angielskim.
Druga część programu Strefy Scenarzysty, powstająca we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), to warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, odbywające się w Akademii Fotografii w Warszawie.