Trwa ładowanie...

Myszka Miki obchodzi 90. urodziny! To najsłynniejsza postać bajkowa na świecie

Od 90 lat łączy pokolenia, uczy i bawi. Myszka Miki stała się postacią kultową, która inspiruje wielu artystów. Mało kto wie, że została stworzona zupełnie przypadkowo.

Share
Myszka Miki obchodzi 90. urodziny! To najsłynniejsza postać bajkowa na świecieŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Wouter Engler (CC BY-SA 4.0)
d3wgoqd

Myszka Miki świętuje 90. urodziny! Walt Disney stworzył tę wyjątkową, łączącą pokolenia postać 18 listopada 1928 r. Od momentu powstawnia do dzisiaj, najsłynniejsza mysz na świecie pojawiła się w ponad 120 animowanych tytułach. Można ją spotkać w najsłynniejszych parkach rozrywki na całym świecie, a także podczas specjalnych występów tearalnych jak "Disney on Ice" czy "Disney Live!".

Myszka Miki to postać niezwykle radosna, naturalna, przyjazna, optymistyczna i aktywna. Osobowość, którą nadał jej Walt Disney sprawiła, że pokochały ją nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Historia powstania Myszki Miki

Na początku 1928 r. Walt Disney został zmuszony do wymyślenia kreskówkowej postaci. Wszystko dlatego, że 26-letni producent utracił prawa do Królika Oswalda. Kiedy Disney podróżował pociągiem z Nowego Jorku do Hollywood, wymyślił mysz. Początkowo nazwał ją Mortimer, ale za namową żony zmienił na Mickey.

d3wgoqd

"Plane Crazy" to pierwszy film wyemitowany z udziałem Myszki Miki. Jego premiera odbyła się wiosną 1928 r., latem premierę miało kolejne dzieło - "The Gallopin 'Gaucho". Do sukcesu postaci wymyślonej przez Walta Disneya przyczynił się dopiero trzeci film producenta - "Parowiec Willie", który był jednym z pierwszych dźwiękowych filmów animowanych.

Za stworzenie postaci Mickey Mouse, Walt Disney otrzymał honorowego Oscara. Zdaniem komisji producent wykreował mysz, której każda przygoda była synonimem innowacji artystycznych i technologicznych.

Myszka Miki - ikona popkultury

Walt Disney przyjaźnił się z najważniejszymi artystami swoich czasów, którzy wykorzystywali popularność Myszki Miki w swojej twórczości. Bajkowa postać inspirowała kompozytorów takich jak Cole Porter. W jednym z utworów artysty możemy usłyszeć słowa "Jesteś na szczycie! Jesteś melodią z symfonii Straussa. Jesteś Myszką Mickey". Podobno Charlie Chaplin wymagał, aby każdy jego film był poprzedzony krótką animacją z Myszką Miki. W późniejszych lata postać Disneya królowała w nurcie popart.

- Oni (ekipa filmowa Walta Disneya - przyp. red.) zapytali mnie, kto jest moją ulubioną postacią Disneya i powiedziałem: Myszka Minnie, bo może zbliżyć mnie do Mickey - powiedział Andy Warhol.

d3wgoqd

W 1929 r. Walt Disney został zaczepiony w hotelu w Nowym Jorku przez pewnego mężczyznę. Producent został zapytany o to, czy zgodziłby się na umieszczenie postaci Myszki Miki na dziecięcym ołówku. Mężczyzna zaproponował Disneyowi 300 dolarów. Walt potrzebował pieniędzy, więc przystał na tę propozycję. Wówczas Disney i jego brat zrozumieli ogromny potencjał handlowy postaci.

W 1930 r. młoda szwaczka Charlotte Clark stworzyła pierwsze pluszowe lalki Mickey. Później powstał zegarek na rękę, który okazał się absolutnym hitem. Projektanci tacy jak Tommy Hilfiger, Dolce & Gabbana, , Comme de Garçons, Anya Hindmarch, Markus Lupfer, Marc Jacobs i Iceberg współpracowali z Disneyem w zakresie odzieży i akcesoriów inspirowanych Myszką Miki. Dzisiaj to samo czynią popularne sieciówki.

W księgarniach można kupić notesy, zeszyty, długopisy i inne gadżety z podobizną najsłynniejszej postaci Disneya.

Miki i przyjaciele

Rocznica Myszki Miki to także rocznica Myszki Minnie, żeńskiego odpowiednika słynnej myszy. Stylowa, klasyczna i niezależna Minnie pokazuje dziewczynkom, a potem kobietom, że należy żyć pełnią życia. Dziś jest prawdziwą ikoną mody, uwielbianą przez projektantów, w tym Olympię Le-Tan dla Uniqlo, Alberta Elbaza dla Lanvina i Oscara De La Renty.

d3wgoqd

Jednym z przyjaciół Myszki Miki jest Kaczor Donald. To postać o dużym ego, która szybko się denerwuje, jeśli coś jej nie wychodzi. W głębi duszy to jednak bohater o dużym sercu i wrażliwości. Donald zadebiutował 9 czerwca 1934 roku w dramacie "Mądra kurka".

Ciekawostki o Myszce Miki

Imię Mickey w języku włoskim to Topolino (co oznacza "mała mysz"). W innych językach nazywa się Micky Maus (niemiecki), Mikki Hiiri (fiński), Michael Musculus (łaciński) i Musse Pigg (szwedzki).

Myszki Miki ma po cztery palce przy rękach. Miało to wyglądać bardziej estetycznie.

Postać Disneya została przedstawiona w 121 animacjach w latach 1928-1953.

d3wgoqd

Myszka Miki zagrała w kilkudziesięciu programach telewizyjnych i serialach Disneya, a w 1988 r. pojawiła się w programie ceremonii wręczenia nagród Academy Awards, wręczając kopertę aktorowi Tomowi Selleckowi. W 2003 roku Miki pojawił się na scenia na ceremonii rozdania Oscarów razem z aktorką Jennifer Garner.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego bohaterowie Disneya noszą rękawiczki?

d3wgoqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wgoqd
d3wgoqd