Najbardziej wyczekiwane polskie filmy 2013 roku

Najbardziej wyczekiwane polskie filmy 2013 roku
Źródło zdjęć: © Kino Świat

Początek roku to idealny moment, aby przyjrzeć się planom polskich dystrybutorów. Spośród ogłaszanych przez nich pozycji premierowych wybraliśmy 11 zapowiadających się najlepiej. Wszystkie wydają się naprawdę ciekawe. Koniecznie sprawdźcie, jakimi tytułami będzie żyło polskie kino w ciągu najbliższych 12 miesięcy!

Chociaż publiczność znad Wisły uwielbia wieszać psy na polskich filmach, to właśnie one przyciągają do kin najliczniejszą widownię. Wynika z tego, że chociaż często jesteśmy niezadowoleni z efektów pracy reżyserów-rodaków, to bardzo lubimy i chcemy oglądać produkcje mające ojczyźniany rodowód… w końcu niektórych filmów o nas samych nikt za nas nie nakręci!

Każdego roku polskie kino odnotowuje wzloty i upadki lub, posługując się konkretnymi przykładami, każdego roku delektujemy się ekranowymi historiami na miarę "Wesela", „Rewersu” czy "Jesteś Bogiem" oraz przeklinamy gnioty podobne do "Ciacha", "Weekendu" czy "Kac Wawy". Jaki będzie pod tym względem rok 2013?

Początek roku to idealny moment, aby przyjrzeć się planom polskich dystrybutorów. Spośród ogłaszanych przez nich pozycji premierowych wybraliśmy 11 zapowiadających się najlepiej. Wszystkie wydają się naprawdę ciekawe! Koniecznie sprawdźcie, jakimi tytułami będzie żyło polskie kino w ciągu najbliższych 12 miesięcy!

1 / 11

''Drogówka''

Obraz
© Next Film

Premiera: 1 lutego

"Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich.

O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Wojciech Smarzowski, twórca takich produkcji jak "Wesele", "Dom Zły" czy "Róża".

2 / 11

Wałęsa

Obraz
© Marcin Makowski / Akson Studio

Premiera: jesień 2013

"Wałęsa" to film opowiadający historię przywódcy Solidarności oraz późniejszego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, który przyznał, że rola ta była jedną z najtrudniejszych w jego życiu.

Scenariusz do filmu napisał Janusz Głowacki. Dla mnie największym dokonaniem Wałęsy było to jak się zachował podczas internowania - to było prawdziwe bohaterstwo, wtedy, kiedy został sam i nie wiedział, co się z nim stanie. Gdyby on wtedy wykonał jakiś gest pojednawczy, a wtedy wiele razy tak mu proponowano, to cała idea Solidarności zostałaby rozmyta i rozbita. To były szalenie dramatyczne momenty, tu się rodzi jego wielkość, nie tylko w stoczni. Powiedzieć "nie" w takiej sytuacji jest znacznie trudniej, niż gdy otaczają cię tysiące robotników - powiedział Głowacki.

3 / 11

''Będziesz legendą człowieku''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: luty 2013

Wybitny dokumentalista („Takiego pięknego syna urodziłam”, „Istnienie”) i wielokrotnie nagradzany operator Marcin Koszałka (dwukrotny zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni za zdjęcia do filmów „Pręgi” i „Rewers” oraz Brązowej Żaby na Camerimage za „Rewers”) odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw Europy.

Kamera Koszałki towarzyszy piłkarzom przez 24 godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej. Chwile słabości, triumfu, rozczarowania - po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane z perspektywy samych piłkarzy.

Pierwszoplanowymi bohaterami filmu są Damien Perquis - zmagający się z trudnościami z adaptacją w polskiej kadrze oraz twardziel i dobry duch drużyny - Marcin Wasilewski.

4 / 11

''Syberiada polska''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: 22 lutego

W jednej z największych produkcji historycznych ostatnich lat twórca „Piłkarskiego pokera”, Janusz Zaorski, po raz pierwszy w polskim kinie przywołuje na ekran dramatyczną historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię.

Widzowie poznają losy przesiedlonych z perspektywy młodego Staszka Doliny (Paweł Krucz, odkryty przez Witolda Leszczyńskiego w „Requiem”), który trafia na Syberię wraz z ojcem (niezapomniany odtwórca roli Jerzego Popiełuszki, uhonorowany Polską Nagrodą Filmową za rolę w filmie „Chrzest” Adam Woronowicz), matką (nagrodzona Orłem za rolę w dramacie „Joanna“ Urszula Grabowska) i młodszym bratem (Marcin Walewski, laureat nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut aktorski w filmach „Wenecja“ i „Trzy minuty“).

Sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób zmuszą go do przewartościowania swojego życia i szybszego dorośnięcia.

5 / 11

''Bejbi Blues''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: 4 stycznia

Kasia Rosłaniec, reżyserka przebojowych i wielokrotnie nagradzanych „Galerianek“, przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. „Bejbi blues” to kolejny - po „Sali samobójców” i „Jesteś Bogiem” - wnikliwy, poruszający, ale też nie pozbawiony humoru, portret pokolenia młodych Polaków. Generacji facebooka, smsów, chatów i blogów internetowych.

17-letnia Natalia (Magdalena Berus) urodziła dziecko. Ale to wcale nie była „wpadka”. Natalia ciążę zaplanowała. Razem ze swoim chłopakiem Kubą (Nikodem Rozbicki) próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre nie dorośli.

Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania.

W obsadzie, podobnie jak w „Galeriankach", Kasia Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów.

6 / 11

''Tajemnica Westerplatte''

Obraz
© ITI

Premiera: 15 lutego

Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.

"Tajemnica Westerplatte" to film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną pułkownika Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski).

Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.

„Tajemnica Westerplatte” to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.

Muzykę skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, w głównych rolach wystąpili Michał Żebrowski i Robert Żołędziewski, a także m.in. Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka, Kuba Wesołowski i Jan Englert.

7 / 11

''Nieulotne''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: 8 lutego

Film autorstwa reżysera słynnego "Wszystko co kocham". Pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

„Nieulotne” to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi. Jacek Borcuch

8 / 11

''Imagine''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: rok 2013

Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.

Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i otwierająca Warszawski Festiwal Filmowy w 2012 roku to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni.

Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”).

Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...

9 / 11

''Dziewczyna z szafy''

Obraz
© Kino Świat

Premiera: rok 2013

Pierwsza profesjonalna fabuła wielokrotnie nagrodzonego filmowca niezależnego Bodo Koxa, okrzyknięta przez krytyków najlepszym polskim debiutem od lat.

Nieszablonowa komedia o przyjaźni trójki samotników: zdolnego webmastera Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w „80 milionach” Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w „Rain Manie”) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

10 / 11

''Sęp''

Obraz
© ITI

Premiera: 11 stycznia

Wyobraź sobie, że masz moc decydowania o ludzkim życiu. Kogo byś potępił, a kogo ocalił?

W centrum Europy nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Michał Żebrowski) - policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę (Anna Przybylska) - kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory. Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie. Pierwszy raz, logiczne myślenie wpędzi go w pułapkę bez wyjścia. Nagle z łowcy zamieni się w zwierzynę.

Balansując na granicy namiętności i rozumu, świata logiki i sprytnej manipulacji, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: czy jest coś ważniejszego niż życie?

11 / 11

''AmbaSSada''

Obraz
© Next Film

Premiera: rok 2013

Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania, zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 - dziś Pięknej - przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada.

Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku... Scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)