Najciekawsze momenty w historii festiwalu Cannes

Najciekawsze momenty w historii festiwalu Cannes
Źródło zdjęć: © AFP

12.05.2010 | aktual.: 22.03.2017 10:29

Przypominamy najlepsze anegdotki w historii jednej z najważniejszych imprez filmowych

Od 11 do 22 maja odbywać się będzie 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jak zwykle przy tego typu okazjach może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń, wybuchów agresji, licznych kontrowersji i odkrytych nagich piersi. Czekając ze zniecierpliwieniem na najnowsze doniesienia i relacje z canneńskiego czerwonego dywanu, przypominamy najlepsze momenty i anegdotki w historii jednej z najważniejszych imprez filmowych.
** [

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g )* *** [

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g )

1 / 10

Tortem w twarz Godarda

Obraz
© AFP

Podczas trwania festiwalu w 1985 roku, Jean-Luc Godard dostał w twarz ciastem z dużą ilością bitej śmietany.

Scena wyjęta niczym z komedii slapstickowej. Całe wydarzenie miało miejsce w pałacu festiwalowym tuż przed konferencją prasową.

Ciastem rzucił Belg – Noel Godin, znany z tego typu praktyk. W ten sposób manifestował swoje niezadowolenia, a w przypadku Godarda zaatakował bo uznał, że awangardowy francuski reżyser dał się uwieść komercji. Godard jednak się nie obraził.

Mając całą twarz w cieście i bitej śmietanie, wyjął cygaro z ust i ze słowami:
„Oto, co się dzieje, kiedy nieme kino spotyka się z dźwiękowym’, zaczął zlizywać krem.

2 / 10

Kij baseballowy Spike'a Lee

Obraz
© AFP

W 1989 roku Złotą Palmę otrzymał Steven Soderbergh za film ‘Seks, kłamstwa i kasety wideo’. W tamtym czasie miał 26 lat i został najmłodszym w historii zdobywcą Złotej Palmy za reżyserię, a także jedynym Amerykaninem, który zdobył tę nagrodę za swój debiut.
Decyzja jury zaskoczyła wszystkich. Największym przegranym był Spike Lee, którego film "Rób co należy" uznawany był za faworyta. Głównym przeciwnikiem nagrody dla amerykańskiego reżysera był przewodniczący Wim Wenders. Złota Palma trafiła gdzie indziej.
Podobno Lee powiedział później: "Mam gdzieś w domu kij bejsbolowy z wypisanym nazwiskiem Wendersa…".
W 2004 roku Lee miał okazję do rewanżu. Został zaproszony do udziału w jury festiwalu w Wenecji, na którym Wenders pokazywał swój film. Oczywiście nie otrzymał żadnej nagrody.

3 / 10

Wkurzony Bruce Willis

Obraz
© AFP

Filmy z udziałem Bruce’a Willisa nie zawsze spotykały się w Cannes z życzliwym przyjęciem. Również samemu aktorowi niejednokrotnie się dostało od dziennikarzy podczas konferencji prasowych.

Media bezpardonowo naśmiewały się z wizerunku Willisa, który wykreowały filmy.

W 1994 roku amerykański gwiazdor przedstawił fragmenty dreszczowca ‘Barwy nocy’. Po pokazie jeden z dziennikarzy zapytał go: „Nie jest panu głupio brać taką kasę za takie gówno?".

Natomiast w 1998 roku zaproszeni na pokaz filmu ‘Armageddon’ przedstawiciele mediów pokładali się ze śmiechu - uznali, że film stanowi encyklopedyczny wzór banalnej epiki amerykańskiego kina. Bruce’a od tamtej pory mało co bawi na tego typu imprezach.

4 / 10

Luźne ramiączko Sophie Marceau

Obraz
© AFP

W 2005 roku, przechadzającej się po czerwonym dywanie, pięknej francuskiej aktorce Sophie Marceau, przypadkowo zsunęło się ramiączko sukni i odsłoniło nagą lewą pierś. Wielce apetyczny widok…

Sama aktorka śmiała się z całej sytuacji a dziennikarze byli wniebowzięci.

5 / 10

Madonna w słynnym staniku

Obraz
© AFP

W 1991 roku na festiwalu pokazywano dokument "W łóżku z Madonną", wyświetlany poza konkursem. Jego tytułowa bohaterka pojawiła się na czerwonym dywanie ubrana po szyję w długi płaszcz.

Kiedy go rozpięła, okazało się, że pod spodem ma jedynie stanik z dwóch stożków zaprojektowany przez Jeana-Paula Gaultiera.

Wszyscy oszaleli z zachwytu, jednak nie obyło się bez paru zszokowanych i zbulwersowanych.

** [

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g )* *** [

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g )

6 / 10

Borat na goło i wesoło?

Obraz
© AFP

Skoro mówimy już o seksownych ale niekonwencjonalnych strojach gwiazd, warto wspomnieć o roku 2006.

Wtedy to Sascha Baron Cohen, we wcieleniu Borata, ubrał się na plażę jedynie w jaskrawo-żółte Mankini.

Widok niecodzienny i niestety prześladujący do końca życia. Ale cóż, fotoreporterzy mieli używanie, a film jakoś trzeba zareklamować…

** [

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g )* * [

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *** [

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g )

7 / 10

Strajk na festiwalu

Obraz
© AFP

Rok 1968 był chyba najbardziej dramatycznym w historii festiwalu.

Trwały demonstracje i zamieszki studenckie na całym świecie; strajki i protesty rozbrzmiewały także i rozlewały się z Paryża na całą Francję.

W Cannes reżyserzy tacy jak Godard, Truffaut, Louis Malle, Polański, Lelouch czy Milos Forman zwoływali konferencje prasowe, wycofywali swoje filmy z konkursu i żądali zamknięcia festiwalu, solidaryzując się ze strajkującymi studentami.

Po dwóch dniach strajku okupacyjnego festiwal został przerwany.

** [

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g )* *** [

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g )

8 / 10

Tłusta świnia kontra brązowy królik

Obraz
© AFP

W Cannes filmy są albo wychwalane, albo mieszane z błotem – niewiele tu ocen pośrednich. Wiele filmów w historii festiwalu zostało w czasie projekcji wygwizdanych, ale chyba żaden film nie został tak skrytykowany i wyśmiany jak "Brązowy królik" amerykańskiego reżysera i aktora - Vincenta Gallo. Najlepiej zapamiętanym fragmentem filmu była bardzo dosłownie ukazana scena seksu oralnego, w której reżyserowi (grającemu także główną rolę) przyjemność sprawiała Chloë Sevigny.

Buczenie widowni było wręcz ogłuszające. Natomiast amerykański krytyk filmowy Roger Ebert uznał dzieło Gallo za "najgorszy film w historii festiwalu w Cannes".

W odpowiedzi reżyser nazwał krytyka "tłustą świnią", ale Ebert odpalił: – Ja pewnego dnia schudnę, ale pan Gallo nadal będzie reżyserem "Brązowego królika".

9 / 10

Głodny i zniecierpliwiony Polański

Obraz
© AFP

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie, w 2007 roku obchodziła swój okrągły jubileusz – 60-lecie istnienia festiwalu w Cannes. Z tej okazji organizatorzy zaprosili wszystkich laureatów Złotej Palmy z poprzednich lat i wspólnie z nimi wzięli udział w specjalnie przygotowanej konferencji prasowej.

Roman Polański z biegiem czasu poczuł się coraz bardziej znudzony dziennikarzami, których pytania uznał za puste i infantylne.

W pewniej chwili nie wytrzymał i wypalił: „Najwyraźniej nikogo już nie interesuje, co tak naprawdę dzieje się w kinie. Lepiej więc skończmy i chodźmy na lunch”.
Jak powiedział, tak też zrobił.

10 / 10

'Funny Games' wcale nie funny

Obraz
© AFP

W 1997 roku ‘Funny Games’ zszokował festiwalową publiczność. Nazwisko Michael Haneke na długo wzbudzało dreszcze wśród krytyków filmowych i budziło mroczne wspomnienia po premierze ówczesnego filmu niemieckiego reżysera.

W trakcie festiwalowej projekcji ‘Funny Games’, dziennikarze tłumnie wychodzili na znak protestu. Tych, którzy zostali, czekała interesująca niespodzianka.

Michael Haneke zaczął bowiem swoją konferencję prasową od wyrazów zrozumienia i solidarności z widownią, która nie była w stanie pozostać do końca projekcji.

- „Ci, którzy wyszli z seansu, nie potrzebują tłumaczenia, jak zła jest przemoc. Dodatkowo reżyser wyraził swoje obawy o tych, którzy z jego filmu nie wyszli.

cannesspike leeroman polański
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)