Najciekawsze polskie filmy 2014 roku
17.01.2014 | aktual.: 17.08.2017 08:24
Czy oprócz najnowszego filmu Smarzowskiego, polscy widzowie mają jeszcze na co czekać w tym roku? Oczywiście, że tak!
Czy oprócz najnowszego filmu Smarzowskiego, polscy widzowie mają jeszcze na co czekać w tym roku? Oczywiście, że tak!
Początek roku to doskonały czas na wytypowanie najciekawszych polskich produkcji, które zawitają do kin w nadchodzących miesiącach.
Poznajcie 15 rodzimych produkcji, które należy koniecznie zobaczyć w 2014 roku. Na ekranach pojawi się amerykańska gwiazda, powróci dawno niewidziany Borys Szyc, a filmowe Powstanie Warszawskie z pewnością zachwyci nie tylko Polaków.
''Jack Strong''
Premiera: 7 lutego 2014
Rzucił wyzwanie Imperium. Zmienił losy świata. Zapłacił za to najwyższą cenę. Jack Strong – szpieg, który ryzykował wszystko, co kochał. Władysław Pasikowski sięga po ukrywaną przez lata, prawdziwą historię najsłynniejszego szpiega naszych czasów.
Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie.
Jak długo będzie mógł działać za plecami KGB? Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony.
Scenariusz filmu powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim.
W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego, w postać oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson, natomiast żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska.
''Facet (nie)potrzebny od zaraz''
Premiera: 14 lutego 2014
"Facet (nie)potrzebny od zaraz" to nowoczesna, niebanalna komedia o poszukiwaniu miłości i własnego ja w wielkim mieście oraz różnych, często zaskakujących obliczach relacji damsko-męskich.
Zosia (Katarzyna Maciąg)
rozstaje się z chłopakiem (Łukasz Garlicki)
po tym, jak nakrywa go w swoim mieszkaniu z inną dziewczyną. Zdradzona, staje przed koniecznością ułożenia sobie życia na nowo. Dodatkowo sytuację świeżo upieczonej singielki komplikuje stary zakład, zgodnie z którym Zosia, uważana za typową kandydatkę na "starą pannę", nie może przyjść samotnie na ślub Anny (Anna Czartoryska)
– koleżanki z lat szkolnych.
Za namową przyjaciółki – Patrycji (Joanna Kulig)
, postanawia odszukać facetów, którzy byli kiedyś ważni w jej życiu i sprawdzić, czy gdzieś po drodze nie przegapiła wielkiej miłości i czy któryś z "byłych" nie jest tym jedynym. Czy szczęśliwą „siódemką" okaże się uwielbiany przez studentki wykładowca Ksawery (Paweł Małaszyński)
, popularny aktor Tomek (Bartosz Porczyk)
, wzięty kompozytor Michał (Maciej Stuhr)
, zbuntowany romantyk Łysy (Marcel Sabat)
, właściciel modnego klubu Janek (Czesław Mozil) lub poznany na ostrym dyżurze przystojny lekarz (Michał Żebrowski)
?
Sześciu facetów i dziewczyna, która wciąż nie znalazła prawdziwej miłości... albo ją przegapiła.
''Zabić bobra''
Premiera: luty 2014
Producenci "Chce się żyć" przedstawiają film wielokrotnie nagradzanego Jana Jakuba Kolskiego, uhonorowany Nagrodą Główną Camerimage w Konkursie Filmów Polskich oraz nagrodą dla Najlepszego Aktora dla Eryka Lubosa na międzynarodowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach.
Eryk (Eryk Lubos)
, żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Ciężko mu się odnaleźć w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki.
Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi (Agnieszka Pawełkiewicz), która zakradła się na jego posesję. Spotkanie szybko przeradza się w namiętny romans.
Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość?
''Kamienie na szaniec''
Premiera: 7 marca 2014 roku
Ekranizacja jednej z najważniejszych polskich książek XX wieku w reżyserii Roberta Glińskiego.
"Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo" - oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy.
Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość. Marzenia niszczy wybuch II wojny światowej. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko.
Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem.
''Hardkor Disko''
Premiera: 14 marca 2014 roku
"Hardkor Disko" to debiut filmowy Krzysztofa Skoniecznego, reżysera wielokrotnie nagradzanych teledysków.
Młody chłopak Marcin (Marcin Kowalczyk)
przyjeżdża do współczesnej, pełnej kontrastów metropolii, gdzie poznaje zanurzoną w hedonistycznej rzeczywistości, nastoletnią Olę (Jaśmina Polak)
.
Dziewczyna nie ma pojęcia, że jego przyjazd wiąże się z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty...
''Obietnica''
Premiera: wiosna 2014 roku
Generacja social media kontra zagubieni rodzice w nowym obrazie Anny Kazejak.
Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype'a i Facebooka.
Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną.
Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę.
Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…
''Zabójcza miłość''
Premiera: wiosna 2014 roku
"Zabójcza miłość" to komedia sensacyjna, nawiązująca do najlepszych tradycji kina braci Coen i humoru spod znaku przebojowego "Kilera".
Kacper (Marcin Korcz)
, pracownik wypożyczalni filmów, przypadkowo staje się posiadaczem płyty DVD z zarejestrowanym morderstwem, którego Jan (Zbigniew Zamachowski)
dokonał na niewiernej żonie.
Licząc na łatwe pieniądze, chłopak postanawia szantażować zabójcę. Ten, przyciśnięty do muru, przystaje na warunki i razem z Kacprem oraz jego dziewczyną (Anna Karczmarczyk)
wyruszają nad morze, gdzie w bankowym depozycie ukryte są oszczędności Jana.
Sytuacja komplikuje się, gdy tropem zabójcy i szantażystów rusza para dociekliwych i bardzo niekonwencjonalnych policjantów (Arkadiusz Jakubik iIreneusz Czop)
.
''Dżej Dżej''
Premiera: 30 maja 2014 roku
Czarna komedia doskonale komentująca współczesny związek człowieka z technologią.
Jerzy (Borys Szyc)
jest gadżeciarzem. Uwielbia elektronikę, a po nabyciu każdego nowego urządzenia nadaje mu imię i zaczyna z nim rozmawiać.
Jego najnowszym nabytkiem jest GPS. Nowa zabawka jest jednak inna niż wszystkie poprzednie gadżety Jerzego. Jako pierwsza odpowiada mu, w dodatku zmysłowym kobiecym głosem. Między Jerzym, a jego elektroniczną partnerką szybko zaczyna iskrzyć.
Niestety wirtualną partnerkę Jurka trudno jest zadowolić. Proste życie w Toruniu to dla niej zdecydowanie za mało. Marzą się jej nowe mapy, przeżycia, podróże.
Jerzemu, pomimo najszczerszych chęci, trudno sprostać jej wymaganiom. Dlatego aby zaspokoić swoje potrzeby, ukochana GPS-ka postanawia sprowadzić Jerzego na złą drogę.
''Powstanie Warszawskie''
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych – autentycznych kronik filmowych zrealizowanych w sierpniu 1944 roku w Warszawie.
Opowiada historię Powstania oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu "prawdziwej" wojny.
Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie "Palladium".
Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję.
Bracia mogą wreszcie nakręcić "prawdziwą" wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
Na potrzeby filmu kroniki z 1944 roku zostały poddane nowoczesnej obróbce postprodukcyjnej, pokolorowane i udźwiękowione. W efekcie powstał obraz ukazujący Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
Film został wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Scenariusz: Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski, Jan Komasa. Zdjęcia: realizatorzy powstańczych kronik filmowych. Montaż: Joanna Brühl, Milenia Fiedler PSM. Reżyser obrazu: Jan Komasa
''Karuzela''
Premiera: I połowa 2014 roku
Miłość, zdrada, przyjaźń, tajemnica – to cztery rzeczowniki, które określają współczesną historię czwórki bohaterów przed trzydziestką.
Rafał i Piotr to dwóch przyjaciół z dzieciństwa. Po maturze zakochują się w młodszej koleżance z liceum, Magdzie.
Obaj się z nią spotykają - Piotr oficjalnie, a Rafał w tajemnicy przed Piotrem. Kiedy Magda zachodzi w ciążę z Rafałem... wychodzi za mąż za nieświadomego prawdy Piotra.
Rafał wyjeżdża za granicę. Poznaje tam przyrodni siostrę Piotra - Natalię.
Niedługo cała czwórka ponownie się spotka.
Film w reżyserii Roberta Wichrowskiego (na zdjęciu).
''Bogowie''
Premiera: II połowa 2014 roku
Film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego to dużo więcej, niż historia lekarza oparta na faktach.
To pełnowymiarowa opowieść o człowieku, którego determinacja i poświęcenie doprowadziły do pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.
W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot.
''Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata''
Premiera: II połowa 2014 roku
''Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata'' to nasycony poczuciem humoru i ciepłem familijny film drogi Jana Jakuba Kolskiego.
Bajkowa opowieść o spotkaniu dwóch, spragnionych miłości osób - kobiety i dziecka.
''Miasto 44''
Premiera: 19 września 2014 roku
Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju "Sala samobójców".
Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego, z efektami specjalnymi współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana.
"Miasto 44" to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym.
Za efekty specjalne odpowiada hollywoodzki specjalista Richard Bain, który ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga" i "Nędzników".
Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni - tyle, ile Powstanie Warszawskie. Przez plan przewinęło ponad 3 000 statystów.
Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu.
Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.
''Fotograf''
Premiera: jesień 2014 roku
Mroczny thriller w reżyserii Waldemara Krzystka, twórcy głośnego filmu "80 milionów".
Na terenie współczesnej Moskwy grasuje nieuchwytny seryjny morderca.
Funkcjonariusze nadali mu przydomek "Fotograf", gdyż przy ciałach swoich ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują zwłoki i potencjalne dowody na miejscach zbrodni.
Tropy prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji (Adam Woronowicz)
.
W składzie ekipy jest milicjantka Natasza – jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć.
Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.
''Kebab i horoskop''
Premiera: jesień/zima 2014 roku
Debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka – jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, docenionego między innymi za "Opowieści z chłodni".
Właściciel sklepu z dywanami (Andrzej Zieliński)
postanawia ratować swój upadający biznes. W zmianie wizerunku mają mu pomóc dwaj marketingowcy (Bartłomiej Topa i Piotr Żurawski)
, którzy z czasem okażą się być oszustami.
Ich przybycie zupełnie odmieni życie firmy i jej pracowników.
(kk/mn)