Najlepsze filmy krótkometrażowe 2018

Najlepsze filmy krótkometrażowe 2018
Źródło zdjęć: © Youtube.com | IndieLisboa

28.09.2018 | aktual.: 14.01.2019 21:42

Film krótkometrażowy "Solar Walk" to duńska produkcja animowana.

Reżyserem filmu "Solar Walk" jest Réka Bucsi, twórczyni filmów takich jak "42. symfonia" oraz "Miłość". Artystka niejednokrotnie nagradzana była w prestiżowych europejskich konkursach filmowych. Zdobyła między innymi statuetkę Złotego Kłosa na MFF w Valladolid czy nagrodę główną w konkursie Ars Independent.

Animacja "Solar Walk" przyniosła z kolei reżyserce Nagrodę AUDI za film krótkometrażowy, a także nominację do Złotego Niedźwiedzia w ramach Berlinale 2018. Film trwa 28 minut, podczas których widz obserwuje dzień z życia istot i ich działalności we wszechświecie. Sekwencyjna struktura krótkiego metrażu "Solar Walk" nawiązuje do zapisu automatycznego, tendencji zapisywania przypadkowych zdań, którą stworzyli surrealiści w latach 20. poprzedniego wieku. Miał być to sposób opisujący elementy spontaniczne, oniryczne, nieświadome z wykorzystaniem sfery podświadomości.

Film "Solar Walk" słusznie wykorzystuje tę tendencję, przenosząc widza do świata surrealnego, pełnego dziwnych istot i procesów.

1 / 9

Zion

Obraz
© Youtube.com | Netflix

Film "Zion" to krótkometrażowy dokument stworzony pod flagą Netflixa. Opowiada historię niepełnosprawnego sportowca.

Główny bohater filmu "Zion" o tym właśnie imieniu to Afroamerykanin, który stał się symbolem hartu ducha i odwagi. Zion urodził się z deformacją kręgosłupa, co od początku dawało jasny obraz jego sytuacji — amputowano mu kończyny dolne. Rodzice porzucili Ziona zaraz po urodzeniu, przez co chłopiec trafił do adopcji w aż siedmiu rodzinach. Nigdy nie zasmakował domowej atmosfery i stabilizacji w życiu.

Mimo kalectwa i trudnego dzieciństwa Zion wspiął się na szczyt. Zaczął trenować zapasy, które przyniosły mu szereg sukcesów. Nie poddał się i nadal sięga po więcej. Tematyka filmu "Zion" czyni go świetnym filmem motywacyjnym.

2 / 9

Bao

Obraz
© Youtube.com

Film "Bao" to kolejna niesamowita animacja krótkometrażowa stworzona w wytwórni Pixara. Tym razem jednak głównym bohaterem jest pierożek Bao.

Akcja filmu "Bao" rozgrywa się w Azji, gdzie jedną z najpopularniejszych potraw są pierożki bao. W pierwszych scenach widz towarzyszy pewnej gospodyni domowej, kobiecie w średnim wieku, która przygotowuje właśnie takie pierożki. Podczas posiłku jeden z nich ożywa, a gospodyni zaczyna traktować go jak własne dziecko. Bao rośnie, integruje się z rówieśnikami, przeżywa bunt młodzieńczy, a pewnego dnia opuszcza dom, aby wieźć niezależne życie.

Animacja krótkometrażowa "Bao" to piękna, dość przyziemna alegoria syndromu opuszczonego gniazda, trawiącego matkę smutku i relacji rodzinnych. Film emitowany był w kinach przed seansem "Iniemamocni 2".

3 / 9

Colaholic

Obraz
© Youtube.com | Yellow Tapir Films

Film krótkometrażowy "Colaholic" to polska propozycja dokumentu zachowanego w stylistyce komiksowej.

Bohaterem, a przy tym narratorem w filmie "Colaholic" jest Marcin. Marcin jest rysownikiem i ma 26 lat. Otwarcie przyznaje się do swojego nałogu – od dziecka jest uzależniony od coli. Brązowy napój towarzyszy mu od najmłodszych lat w każdej sytuacji: w szkole, w domu, podczas zabawy na podwórku. Stał się integralną częścią jego życia. Animacja "Colaholic" w tonie komedii romantycznej przedstawia życie bohatera po odstawieniu używki. Ukazuje uczucie pustki, pragnienia i beznadziei, którą śmiało można porównać z niespełnioną miłością.

Reżyserem filmu "Colaholic" jest Marcin Podolec, młody twórca filmowy, który doskonale zna bolączki pokolenia Y. Obraz przyniósł mu kilka nominacji do prestiżowych nagród filmowych, między innymi Ars Independent czy w Konkursie Polskich Filmów Krótkich podczas festiwalu Transatlantyk.

4 / 9

Numer na przedramieniu pradziadka (The Number on Great-Grandpa's Arm)

Obraz
© Youtube.com | HBO Kids

Film krótkometrażowy "Numer na przedramieniu pradziadka" to propozycja kina dokumentalnego dla dzieci, z którą wychodzi HBO.

"Numer na przedramieniu pradziadka" to dokument skonstruowany na zasadzie wywiadu. Reporterem jest kilkuletnich chłopiec, rozmówcą zaś jego pradziadek. Mężczyzna jest ofiarą holokaustu, byłym więźniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Urodził się w Polsce, gdzie wiódł wesołe i spokojne życie. Wszystko zmieniło się, gdy do Polski wkroczyli naziści. Znakiem po traumatycznej przeszłości jest tatuaż na jego ramieniu z numerem, który przypisano mu w obozie.

Film dokumentalny "Numer na przedramieniu pradziadka" to wzruszający obraz doświadczonego człowieka z przeszłością i młodego człowieka, który nadal może zmienić przyszłość, ucząc się na błędach historii. Film w prosty i delikatny, ale poważny sposób przybliża dzieciom temat wojny, zbrodni i holokaustu.

5 / 9

Handlarz (Sovdagari)

Obraz
© Youtube.com | Netflix

"Handlarz" to krótkometrażowy film dokumentalny zrealizowany w Gruzji. Choć był prezentowany na festiwalach filmowych jeszcze w 2017 roku, swoją premierę miał 19 stycznia 2018 roku.

Reżyserka filmu "Handlarz", Tamta Gabrichidze, zabiera widza w podróż po Gruzji. Nie będą to jednak popularne kurorty, ani atrakcje turystyczne, ale najbiedniejsze wioski, gdzie życie płynie powoli i poza światem. Przewodnikiem jest obnośny handlarz, który dociera do regionów leżących daleko od głównych dróg, gdzie walutą są nie dolary czy euro, ale ziemniaki. To one stanowią zapłatę za odzież czy dewocjonalia. To także jedyne dobro, które posiadają i są w stanie nim dysponować tamtejsi Gruzini.

Film "Handlarz" to dokument sentymentalny i wzruszający. W świecie wielkich pieniędzy, giełd, indeksów, zysków i strat ukazuje zupełnie inną rzeczywistość charakteryzującą się prostotą i brakiem sentymentu do pieniędzy.

Dokument spotkał się z uznaniem podczas festiwalu filmowego Sundance i zdobył nagrodę Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego podczas Hot Docs Documentary Film Festival 2017.

6 / 9

The men behind the wall

Obraz
© Youtube.com | IndieLisboa

"The men behind the wall" to izraelski dokument krótkometrażowy zrealizowany przez znaną reżyserkę dokumentów, Ines Moldavski.

Film " The men behind the wall" skupia się na rozmowach telefonicznych reżyserki, a przy tym głównej bohaterki materiału, z kilkoma mężczyznami z Zachodniego Brzegu. Kobieta wyszykuje Palestyńczyków na Tinderze, a następnie nawiązuje z nimi kontakt. Rozmowy dotyczą kilku fundamentalnych, choć na tamtych terenach kontrowersyjnych tematów, w tym seksualności, polityki i filozofii życia. To obraz nie tylko konfrontacji między płciami, ale również między przedstawicielami nacji stojących od wieków po dwóch stronach barykady. Barykada jest jasna – są to dwa ogromne mury, jeden zbudowany z betonu, a drugi z uprzedzeń.

Film "The men behind the wall" to dokument prowokacyjny, którego tematyka poruszyła publiczność i krytyków na festiwalu filmowym Berlinale. Reżyserka otrzymała wtedy statuetkę Złotego Niedźwiedzia za Najlepszy Dokument Krótkometrażowy.

7 / 9

One small step

Obraz
© Youtube.com | TAIKO Studios

Film krótkometrażowy "One small step" z 2018 roku to wzruszająca historia dziewczynki, która ponad wszystko chce zostać astronautą.

Główną bohaterką filmu "One small step" jest kilkuletnia Luna, dziewczynka o chińskich i amerykańskich korzeniach. Jej największe marzenie to zostanie w przyszłości astronautą i lot w kosmos. Luna wychowuje się z tatą, poczciwym szewcem. To on zachęca dziewczynkę do śmiałych marzeń i dodaje jej pewności siebie. Film "One small step" to piękna, zaledwie 8-minutowa opowieść o wielkich marzeniach, ambicji, ciężkiej pracy i nieocenionym wsparciu najbliższych. Tytuł filmu nawiązuje do słów Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu.

8 / 9

Świtezianka

Obraz
© Youtube.com | Bui Film

Film krótkometrażowy "Świtezianka" to polska produkcja obrazująca historię przedstawioną w balladzie Adama Mickiewicza o tym właśnie tytule.

Film "Świtezianka" to obraz utrzymany w mrocznej, romantycznej stylistyce z elementami thrillera. Świat współczesny przeplata się tu z rzeczywistością XIX wieku i mistycyzmem starych wierzeń ludowych. Film opowiada historię 16-letniego młodzieńca, który po raz pierwszy doświadcza miłości. Jest bowiem zakochany w tajemniczej, pięknej dziewczynie. Idąc jej śladem, trafia do równoległego, magicznego świata, gdzie spotyka pewną nimfę. Ta używając wszystkich swoich mocy, próbuje uwieść chłopaka. Młodzieniec będzie musiał oprzeć się jej urokowi.

Scenariuszem filmu "Świtezianka" jest ballada Adama Mickiewicza. Podczas tworzenia narracji i dialogów nie dodano ani nie zmieniono żadnego słowa w utworze.

9 / 9

Fauve

Obraz
© Youtube.com | TIFF Trailers

"Fauve" to film krótkometrażowy z 2018 roku, którego bohaterami są dwaj przyjaźniący się ze sobą chłopcy, między którymi istnieje wieczna rywalizacja.

Film krótkometrażowy "Fauve" opowiada o dwóch kilkuletnich chłopcach, Tylerze i Benjaminie, którzy są dwójką świetnych przyjaciół. Istnieje między nimi jednak pewna rywalizacja – kto się odważy, kto zrobi coś lepiej. Chłopcy wyznaczają sobie przez to coraz bardziej ryzykowne zadania. Wszystko zazwyczaj kończy się dobrze, a ryzykanckie wygłupy sprowadzają się do dziecinnej zabawy.

Wszystko zmienia się, gdy bohaterowie filmu "Fauve" w wyniku nieszczęśliwego wypadku wpadają w głąb kopalni odkrywkowej. Niewinna zabawa zmieni się w walkę o przetrwanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)