Najlepsze filmy o chorej miłości. TOP 10

Najlepsze filmy o chorej miłości. TOP 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Z okazji premiery "Deadpool 2", w której Wade Wilson zrobi wszystko dla swojej ukochanej, przedstawiamy 10 najciekawszych filmów o obsesyjnej, chorej miłości, w których uczucie prowokuje do skrajnych zachowań, obsesji, zazdrości, przekraczania tematów tabu i eksplorowania własnej seksualności.

Chora miłość jest eksplorowane przez filmowców na całym świecie od lat. Kino niezależne przygląda się różnym odmianom miłości, ale coraz częściej zaburzone relacje pojawiają się także w głównym nurcie. Zabójcze zdolności, przekraczanie granic dobrego smaku czy związki kazirodcze pojawiły się na filmowej mapie uczuciowych zawirowań. Zostały wprowadzone w różne schematy gatunkowe, stały się poważnymi analizami lub prześmiewczymi opowieściami o byciu razem na dobre i na złe.

1 / 10

10 . Ach śpij kochanie

Obraz
© Youtube.com

Filmową listę patologicznych uczuć, filmów o obsesyjnej, chorej miłości, otwiera polski film w reżyserii Krzysztofa Langa. „Ach śpij kochanie” to historia seryjnego mordercy, który grasował w okolicach Krakowa.

Jego ofiarami stało się aż 67 osób, a koneksje z władzą oraz znajomości w milicji pozwoliły mu uciekać przed sprawiedliwością. Władysław Mazurkiewicz znany jako Piękny Władek był zamożnym kobieciarzem roztaczającym wokół siebie hipnotyczny urok. Choć wdawał się w różne przelotne relacje, podobał się kobietom, na zawsze pozostawał wierny swojej żonie. Pomimo tego że Helena Mazurkiewicz zdradzała go, unikała prowadzenia wspólnego życia, Władek nie pozostawił jej nawet będąc za kratkami. Fenomenalna relacja obustronnej zależności i fatalnego zauroczenia.

2 / 10

9. Marzyciele

Obraz
© Materiały prasowe

Na tle burzliwych wydarzeń politycznych i społecznych roku 1968 w filmie "Marzyciele" rozgrywa się emocjonalny trójkąt. Kiedy z Paryża wyjeżdżają rodzice bliźniaków, Isabelle i Theo, nastolatkowie postanawiają zaprosić do wspólnego mieszkania amerykańskiego studenta Matthew. Wkrótce rozpoczynają eksplorację własnej seksualności.

Wkraczają w skomplikowaną emocjonalną grę, określając dość kontrowersyjne zasady. W tym trójkącie nie istnieją żadne granice, a braterska miłość wkracza na zupełnie inny poziom.

3 / 10

Lolita

Obraz
© Materiały prasowe

Adaptacja słynnej skandalicznej książki Vladimira Nabokova "Lolita" o intymnej relacji dojrzałego mężczyzny z młodą dziewczyną. Humbert wprowadza się do domu owdowiałej Charlotte Haze, gdzie poznaje jej 15-letnią córkę.

Wcześnie dojrzała dziewczynka wywołuje w nim sprzeczne uczucia, a nagły przypływ pożądania spotyka się z pozytywną reakcją Lolity. I choć żeni się z jej matką, w krótkim czasie wychodzi na jaw prawdziwy powód zawarcia tego związku.

4 / 10

7. Lektor

Obraz
© Materiały prasowe

Spora różnica wieku jest między bohaterami filmu "Lektor" Stephena Daldry, za który Kate Winslet otrzymała Oscara. Oparta na bestsellerowej powieści produkcja opowiada o miłościmiłości pełnej namiętności, tajemnic i wzajemnej zależności dwójki zagubionych ludzi w niespokojnych wojennych i powojennych Niemczech.

Michael Berg poznaje Hannah, kiedy pewnego razu udziela mu pomocy na ulicy. Jest młodym i wrażliwym uczniem, który zaczyna się fascynować dojrzałą kobietą. Tworzą fascynującą relację zatopieni we wspólnej zależności. Ona uczy go życia, przekazuje doświadczenie i pokazuje, czym jest namiętności, podczas gdy on otwiera przed nią intrygujące światy, czytając zajmujące lektury. Ich związek staje się kontrowersyjny nie tylko przez przepaść wiekową, ale także przez profesję, którą zajmowała się Hannah podczas wojny. Kobieta zostaje oskarżona o popełnienie przerażający zbrodni… Młodzieńcze uzależnienie traci nieco uroku.

5 / 10

6. Urodzeni mordercy

Obraz
© Materiały prasowe

Micki i Mallory Knox, tytułowi "Urodzeni mordercy" to celebryci uwielbiani przez amerykańskie społeczeństwo. Kochankowie, którzy w szaleńczej wędrówce – napędzani adrenaliną, namiętnością i miłością – przekraczają wszelkie moralne granice.

Bezwzględni mordercy dokonują serii przestępstw i z zimną krwią usuwają przeszkody na drodze do ich indywidualnego szczęścia. Skażeni traumatyczną przeszłością wspólnie podróżują demoniczną drogą 666 i przekazują sobie świadectwo swej wzajemnej miłości.

6 / 10

5. Psychoza

Obraz
© Materiały prasowe

Alfred Hitchcock, mistrz filmowego suspensu i kryminalnej intrygi, zaprasza was do świata zbrodni i występku, ale przede wszystkim chorej miłości syna do matki w filmie "Psychoza". Hotel Normana Batesa znajduje się nieopodal jego ponurego domostwa, które skrywa w sobie mroczne tajemnice.

Mężczyzna, pozornie miły i sympatyczny, kieruje się swoim pokręconym rozumieniem uczucia. Uzależniony od swojej rodzicielki, nieumiejący spełnić swojej miłości, skrywa swe największe pragnienia w domowej piwnicy.

7 / 10

4. Crimson Peak. Wzgórza mają oczy

Obraz
© Materiały prasowe

Mroczna gotycka opowieść Guillermo del Toro "Crimson Peak. Wzgórza mają oczy" osadzona w ramach romantycznej opowieści z traumą i zbrodnią w tle. Lucilla i Thomas Sharp to rodzeństwo z mroczną przeszłością rodzinnej przemocy.

Pozbawieni ciepła i czułości stali się dla siebie najważniejszymi osobami, a starsza siostra postanowiła otoczyć bezbronnego brata pełną miłości opieką. W duchu ponurego horroru ich relacja przybiera demonicznego wymiaru – szczególnie wtedy, kiedy na horyzoncie pojawia się ta trzecia – żona Thomasa. Kazirodcze uczucie przybiera na sile, a emocjonalne uzależnienie Lucilli doprowadzi ją do eskalacji przemocy i zbrodni.

8 / 10

3. Bez wstydu

Obraz
© Materiały prasowe

Również w polskim kinie pojawił się wątek kazirodczej miłości. Temu kontrowersyjnemu tematowi przyjrzał się Filip Marczewski w swoim pełnometrażowym debiucie „Bez wstydu”. Film o obsesyjnej, chorej miłości.

Młodszy brat stał się cichym obserwatorem dorosłego życia swojej siostry. Stał się jej opiekunem, chroniącym przed nieodpowiednimi mężczyznami. Troska i uzależnienie od siostrzanej uwagi prowadzi do chorej fascynacji, która wkrótce zostaje doprowadzona do seksualnego spełniania.

9 / 10

2. Big Love

Obraz
© Materiały prasowe

"Big Love" to kontrowersyjny film Barbary Białowąs o silnej, emocjonalnej więzi między nastoletnią Emilią a o siedem lat starszym od niej Maćkiem. Naiwna fascynacja dziewczyny przeradza się w destrukcyjny związek pełen namiętności i narkotykowych uniesień. Film o obsesyjnej, chorej miłości.

„Big Love” to opowieść o chorej fascynacji i destrukcyjnym uzależnieniu, które po chwilach piękna i rozkosznych uniesień przenosi bohaterów do koszmarnego świata nieokiełznanej zazdrości. Toksyczna miłość prowadzi do dramatycznego finału.

10 / 10

1. Głosy

Obraz
© Materiały prasowe

Ryan Reynolds w filmie "Głosy" wciela się w rolę przesympatycznego i uroczego Jerry’ego, który skrywa w sobie mroczną tajemnice. Pracownik fabryki wanien ubrany w różowy kombinezon i niewinne oblicze szaleńczo podkochuje się w koleżance z księgowości.

Przybyła z Anglii Fiona jest chodzącym ideałem – dokładnie takim, o którym marzy samotny mężczyzna. Odrzucone awanse prowadzą do tragicznych wydarzeń, a Fiona zostaje – przez przypadek – pozbawiona życia. Jej śmierć staje się niemałym kłopotem. Na szczęście ze wsparciem przychodzą jego najwierniejsi przyjaciele – niezwykle surowy kot i słodki pies, którzy podpowiadają mu, że to może być początek długotrwałej miłości…

Małgorzata Czop

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)