"Najlepszy" na Blu‑Ray: mistrz świata nigdy nie osiadł na laurach i ciągle inspiruje [RECENZJA]
Obsypany nagrodami film Łukasza Palkowskiego doczekał się wydania na płycie, na której znajdziemy szereg inspirujących dodatków.
Po festiwalowym pokazie "Najlepszego" w Gdyni Grzegorz Kłos pisał, że "filmowa biografia Jerzego Górskiego to świetnie opowiedziane, emocjonujące, a przede wszystkim piekielnie inspirujące kino nakręcone według najlepszych hollywoodzkich wzorców" (czytaj więcej tutaj).
Po obejrzeniu "Najlepszego" w kinie, a ostatnio na Blu-Ray, podpisuję się pod tą opinią. Nie ukrywam przy tym, że film Łukasza Palkowskiego pozostawił pewien niedosyt, stawiając pytania bez odpowiedzi. Liczyłem, że część z nich znajdę w materiałach dodatkowych, które tradycyjnie lądują na płycie Blu-Ray.
Sekcja dodatków w "Najlepszym" zawiera: making of (7 min. 15 sek.), trzy 1-minutowe nagrania z wypowiedziami Łukasza Palkowskiego, Arkadiusza Jakubika i innych aktorów, oraz – co najważniejsze – film dokumentalny "Mistrz świata" (1 godz. 5 min.) o prawdziwym obliczu Jerzego Górkiego, którego życie zainspirowało twórców "Najlepszego".
Trzeba bowiem pamiętać, że historia ukazana przez Palkowskiego jest bardzo selektywna i przycięta do potrzeb narracji filmu fabularnego. Wystarczy wspomnieć o amerykańskim ultramaratonie Western States, w którym Górski wziął udział przed zdobyciem mistrzostwa w Double Iron Manie, a nie ma o nim wzmianki w "Najlepszym". Dziwnie i mało wiarygodnie wygląda także scena, kiedy trener Górskiego (Arkadiusz Jakubik) poinformował go niemal w ostatniej chwili, że organizatorzy zawodów triathlonowych wydłużyli dwukrotnie dystans. Czy tak było w rzeczywistości?
Dokument "Mistrz świata" niestety nie odpowiada na to pytanie. Formalnie jest zbiorem współczesnych scen z życia Górskiego jako organizatora zawodów, poprzeplatanych archiwalnymi nagraniami, zdjęciami i wywiadami. Szczere wypowiedzi i materiały sprzed lat stanowią ogromną wartość, podobnie jak wizerunek współczesnego Jerzego Górskiego. Człowieka, który odbił się od dna i po 14 latach nałogu zaczął zmieniać siebie i otaczający go świat. Nigdy nie osiadł na laurach, o czym świadczą porażki następujące po zdobyciu mistrzostwa w Double Iron Manie.
Twórcy dokumentu postawili właśnie na tę szczerość przekazu i swoistą impresję. Brakuje tu uszeregowania wątków i odpowiedzi na pytania, które pojawiają się po seansie "Najlepszego". Warto jednak zapoznać się z tym niepełnym i dosyć chaotycznym, ale inspirującym uzupełnieniem filmu Palkowskiego.