WP

Nie żyje Claude Lanzmann. Autor najsłynniejszego filmu o Holocauście

Reżyser zmarł w wieku 92 lat. O jego śmierci poinformował francuski "Le Monde". Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nad "Shoah", swoim najgłośniejszym filmem, Lanzmann pracował jedenaście lat.
Nad "Shoah", swoim najgłośniejszym filmem, Lanzmann pracował jedenaście lat. (East News)
WP

Claude Lanzmann był francuskim reżyserem, pisarzem i filozofem. Urodził się w 1925 roku w Bois-Colombes. W czasie drugiej wojny światowej był związany z partią komunistyczną, działał też w ruchu oporu. Absolwent Sorbony, wykładowca literatury francuskiej i filozofii na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Aktywista działający na rzecz niepodległości Algierii. Jako pierwszy francuski dziennikarz nielegalnie podróżował po NRD. Owocem wyjazdu była seria reportaży opublikowanych w "Le Monde". Po ich lekturze Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir zaprosili Lanzmanna do współpracy z lewicowym pismem "Les Temps Modernes" (którego redaktorem Lanzmann jest do dziś).

Był autorem filmów: Pourquoi Israël (1972), Shoah (1985 — nagrody m.in. Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie), Tsahal (1994), Un vivant qui passe (1997), Sobibor (2001), Le Rapport Karski (2010). Odznaczony Ordre national du Mérite i Médaille de la Résistance, Komandor Legii Honorowej.

Nad "Shoah", swoim najgłośniejszym filmem, Lanzmann pracował jedenaście lat. Sam montaż zebranego w 14 krajach materiału trwał pięć lat. Liczący dziewięć i pół godzin film opiera się na wywiadach ze świadkami Holokaustu; nie ma w nim żadnych archiwalnych materiałów. Film Lanzmanna został uznany przez komunistyczną propagandę za film antypolski.

WP
Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP