Nie żyje Claude Lanzmann. Autor najsłynniejszego filmu o Holocauście
Reżyser zmarł w wieku 92 lat. O jego śmierci poinformował francuski "Le Monde". Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.
Claude Lanzmann był francuskim reżyserem, pisarzem i filozofem. Urodził się w 1925 roku w Bois-Colombes. W czasie drugiej wojny światowej był związany z partią komunistyczną, działał też w ruchu oporu. Absolwent Sorbony, wykładowca literatury francuskiej i filozofii na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Aktywista działający na rzecz niepodległości Algierii. Jako pierwszy francuski dziennikarz nielegalnie podróżował po NRD. Owocem wyjazdu była seria reportaży opublikowanych w "Le Monde". Po ich lekturze Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir zaprosili Lanzmanna do współpracy z lewicowym pismem "Les Temps Modernes" (którego redaktorem Lanzmann jest do dziś).
Był autorem filmów: Pourquoi Israël (1972), Shoah (1985 — nagrody m.in. Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie), Tsahal (1994), Un vivant qui passe (1997), Sobibor (2001), Le Rapport Karski (2010). Odznaczony Ordre national du Mérite i Médaille de la Résistance, Komandor Legii Honorowej.
Nad "Shoah", swoim najgłośniejszym filmem, Lanzmann pracował jedenaście lat. Sam montaż zebranego w 14 krajach materiału trwał pięć lat. Liczący dziewięć i pół godzin film opiera się na wywiadach ze świadkami Holokaustu; nie ma w nim żadnych archiwalnych materiałów. Film Lanzmanna został uznany przez komunistyczną propagandę za film antypolski.