Trwa ładowanie...

Nie żyje Jeanne Moreau. Wybitna francuska aktorka miała 89 lat

- W wieku 89 lat zmarła wielka francuska aktorka kinowa i teatralna Jeanne Moreau - poinformował w poniedziałek jej agent. Przyczyna śmierci nie na razie nie została podana do publicznej wiadomości.

Nie żyje Jeanne Moreau. Wybitna francuska aktorka miała 89 latŹródło: Getty Images
dcizblh
dcizblh

Jeanne Moreau długo musiała zadowalać się epizodami albo rolami w filmach niskobudżetowych. Na ekranie zadebiutowała w 1949 r., filmem "Dernier amour", potem pojawiła się w "Sypialni wielkich", "Nie tykać łupu", "Ludziach w bieli" czy "Oleju napędowym".

Getty Images
Źródło: Getty Images

Los uśmiechnął się do niej dopiero kilka lat później, kiedy w kinie francuskim narodził się awangardowy nurt zwany Nową Falą. Przełomem w karierze Moreau był film "Windą na szafot" Louisa Malle'a.

Malle zaproponował jej później rolę w "Kochankach", filmie, który wywołał ogromny skandal - i tym samym przyniósł Moreau wielką sławę i szereg kolejnych propozycji filmowych, takich jak "Jules i Jim", "Czterysta batów", "Dziennik panny służącej" czy "Proces".

East News
Źródło: East News

Orson Welles mówił, że jest "najlepszą aktorką na świecie", krytycy (niezbyt trafnie) określili ją "nową Brigitte Bardot”, a dla widzów stała się jednym z najbardziej pociągających ekranowych symboli seksu.

dcizblh

Tymczasem Jeanne Moreau nie zwracała uwagi na te wszystkie zachwyty. Twierdziła, że nie jest wcale piękna, i podkreślała, że w sumie ma to gdzieś, bo przecież intelekt liczy się znacznie bardziej od urody. Choć otrzymała wiele prestiżowych nagród, nigdy nie spoczęła na laurach. Zawsze uważała, że musi się jeszcze wiele nauczyć.

Moreau nie dała się też wpędzić w obsesję na punkcie wyglądu czy minionych lat.

- Nigdy nie przejmowałam się swoim wiekiem - mówiła. - Życie nie kończy się na trzydziestce. Wiek to tylko liczba. Kogo to w ogóle obchodzi?

Getty Images
Źródło: Getty Images
dcizblh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcizblh